Październik 25 2014 07:30:29
Nawigacja
· Regulamin
· Strona Główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Spinningowe
· Muchowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista 2014
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Ankieta
Czy powinno się wprowadzić górny wymiar ochronny ryb ?

Tak
Tak
79% [30 głosów]

Nie
Nie
13% [5 głosów]

Nie wiem
Nie wiem
8% [3 głosów]

Ogółem głosów: 38
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 08/10/2014 19:55

Archiwum ankiet
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
WIOSENNE KARPIE - proszę o porady
Atreides
Witam.

W przyszłym roku chciałbym spróbować sił w łowieniu karpia. Temat ten dopiero poznaję i chętnie skorzystam z rad bardziej doświadczonych w tym temcie wędkarzy. Upatrzyłem sobie wyrobisko o pow. 21 hektarów. Głębokość od połaci ok. 1,5 m do głębizn 15 metrowych. Dno jest raczej czyste, trochę roślinek, ale bez częstych zaczepów i większego mułu. Mnóstwo trzciny na około jeź., żadnych wysepek. Wybadałem miejsce o pow.ok. 65 metrów kwadratowych (nasłonecznione), gdzie głębokość wacha się od 1,5-2,5 m. Tam złowiłem już kilka małych karpików i myślę, że skoro mały się tam kręci to i duży podejdzie. W jeziorze tym są ponoć spore karpie i amury. Chciałbym nęcić kukurydzą gotowaną i może grochem z dodatkiem kulek (ale niewielkim dodatkiem-koszty). 1 wędkę zarzucę na kukurydzę+groch (2 ziarna kuku+1grochu), drugą na kulkę pływającą. Obie - włos (czy kukurydzę na włos+pianka podnosząca raczej nie zakładać?) Chciałbym nęcić tylko 2 dni z rzędu lub 4 (1 nęcę, 2 nie, 3 nęcę, 4 nie, 5 łowię), ze względu na sporą odległość do jeź. Czy to wystarczy i czy wiosną należy nęcić dużo czy mało? Chciałbym zacząć łowić na początku marca. Jakie zapachy używać (zanęta/kulki)? Mięsne (zanęta karpiowa i do tego fish pellet+halibut - kulki)? Jako zanętę bazową preferuję Traper Karp lub Lorpio Karp Special (miód) - to na cieplejsze okresy, do tego kasza kuk.+płatki owsiane. Aha - w.w. małe karpiki weszły mi raz w tym miejscu w zanętę leszczową (ustawiałem się wtedy na leszcza): traper leszcz, kasza kukurydz., płatki owsiane, biały robak, troszkę kukurydzy konserw. Łowiłem je na biały+1kuku, druga wędka 5 x biały na zwykły zestaw gruntowy (na leszcza). Może przypadek, a może nie. Proszę o rady.

Pozdrawiam.
Nie widziałem jeszcze człowieka, który by w trakcie łowienia ryb mógł się czymkolwiek przejmować, i który by nie ukochał przyrody [Tadeusz Andrzejczyk]
C&R ouch

Adam014
Atreides jeżeli chodzi o nęcenie i przynęty na karpia wczesną wiosną to ten artykuł powinien ci pomóc:
http://www.narybk...admore=274Ponadto poszperaj w tematach "wędkarstwo karpiowe" tutaj na forum jest tego naprawdę sporo.Wink
Edytowane przez Exodus dnia 30-12-2008 11:40
Wiatr ze wschodu ryby chodu.

Atreides
Adam014 - dzięki. Przeczytałem ten oraz inne artykuły oraz fora związane z wędkarstwem karpiowym na tej str. Fora nie wszystkie w prawdzie, gdyż jest ich naprawdę sporo, jednak naczytałem się dużo. Powiedz mi od kiedy te owocowe smaki/zapachy należy stosować. Z tego co czytałem/słyszałem to wczesną wiosną/ jesienią raczej mięsne oraz rybne (halibut, krab, fish pellet)aromaty odpowiadają karpią, a owocowe dopiero kwiecień/czerwiec. Po drugie czy mogę stosować pellet rybny (zdecydowałem się na Ultra Fish Pellet Tandem Bites) o każdej porze roku do każdego zestawu zanęty (owocowa, np. miód, truskawka) czy też raczej używać go wczesną wiosną i jesienią do mięsnych/rybnych aromatów? Szczerze to ten temat jest niesamowicie szeroki. Karpie to chyba to co polubbię - czyli stałe i niekończące się doskonalenie i szukanie Frown
Nie widziałem jeszcze człowieka, który by w trakcie łowienia ryb mógł się czymkolwiek przejmować, i który by nie ukochał przyrody [Tadeusz Andrzejczyk]
C&R ouch

Arturo B
Ja mysle,ze jest tak : Do czego i do jakiej przynęty przyzwyczaisz karpioszki na to będą Ci brały.W karpiowaniu najważniejszą sprawą jest nęcęnie,kilkudniowe,systematyczne,jesli tak zrobisz to z pewnością efekty będą.Karp jak sie przyzwyczai,to z czasem w łowisko wpływa jak świniak do koryta.Takze nęc,nęć i jeszcze raz nęć,to podstawa sukcesu.
Edytowane przez Arturo B dnia 31-12-2008 08:53
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

Adam014
Zgadzam się z Arturo, że przede wszystkim karpie musisz przyzwyczaić do miejsca, w którym będziesz łowił. Bardzo ważne jest to aby nęcić systematycznie np. przez 2 tygodnie najlepiej codziennie, przynajmniej po kilka ładnych kilo czy to kulek, pelletu czy może ziaren z kuku.Jeżeli chodzi o przynęty to łów na to czym nęciłeś. Najlepiej nęcić zawsze o tej samej porze dnia.Także jeżeli dobrze przygotujesz miejscówke to zasiadka będzie udana.ouch
Wiatr ze wschodu ryby chodu.

michal184
Po pierwsze musisz zmierzyć temperaturę wody,jeśli jest poniżej ośmiu stopni to zanęta powinna składać się głównie z peletów i drobnej zanęty,kulki i inne nasiona powinny stanowić śladową ilość .
w zanęcie powinny znaleźć się konopie oraz stymulatory głodu ,spowodowane jest to tym ,że karpie przy tej temperaturze bardzo wolno jeszcze trawią.
jeśli temperatura jest wyższa od 8-10 stopni to można troszkę grubiej posypać.
wiosenne zapachy to przeważnie ryba ,krab itp.
więc warto zanętę podrasować dipem.
jeśli chodzi o długość nęcenia to im dłużej tym lepiej.
ale możesz łowić karpie z marszu,wystarczy znaleźć miejsce z zaczepami,nie mam tu na myśli krzaczka zalanego tylko powiedzmy 40 metrów kwadratowych usianych twardymi zaczepami, jeśli jeszcze zaczepy sąsiadują z dość sporym spadkiem dna ,to w takim miejscu masz pewnego karpia.
Zestaw kładziesz na granicy czystego dna i zaczepów i czekasz.
ja na takie łowienie montuję zwykły zestaw gruntowy ze sprężyną na której kleje kule około jednego kilograma,łowienie tylko z wywózki,zestaw włosowy z miękkiej plecionki.
Na wiosennych zasiadkach najczęściej mam brania tylko rano około godziny 4;30,
Przy łowieniu w zaczepach stosuj tylko bezpieczne zestawy i staraj się stosować jak najtańsze sprężyny i ciężarki,ponieważ rwie się niesamowicie.
Ale jak się uda ci wyrwać z krzaków dziesiątkę ,niezapomniane uczucie

Atreides
Czy mogę stosować pellet rybny (zdecydowałem się na Ultra Fish Pellet Tandem Bites) o każdej porze roku do każdego zestawu zanęty (owocowa, np. miód, truskawka) czy też raczej używać go wczesną wiosną i jesienią do mięsnych/rybnych aromatów?
C&R ouch

wladyslaw81
Ja nie widze problemu sam stosuje ten pellet i jest bardzo skuteczny , nece nim gdy woda ma 25 st.Mieszam go z zaneta owocowa trapera, do tego konopie w durzych ilosciach i kulki , kulki robie sam z wyrzej wymienionego pelletu , jak dotad to moje najskuteczniejsze kulki ,dodaje jeszcze kilka skladnikow....
Po dluzszym neceniu sypie tylko kulki , na hak zakladam pellet na jedna , na drugo kulke owocowa o odmiennym smaku..
Wten sposob mam piekne karpie , leszcze na pellet biora najlepiej , ploc ktora zlowilem na ta kulke miala 40 cm,i piekne karasie .
Ale to daje efekt dzieki systematycznemu neceniu łowiska , nece co dwa dni przez minimum tydzien zanim jade na zasiadke .
Kazda woda jest inna , ale trzeba metodą prob i błedow ,niema idealnej recepty ......
Opisalełem moją taktyke i nie kazdy moze sie z tym zgadzac.

Atreides
Dzięki wladyslaw81.
Właśnie o to mi chodziło. Czy nie zaburzę smrodem pelletu zapaszku owocowego czy tez miodowego. Skoro w Twoim łowisku karpikom nie przeszkadza, to raczej na każdej wodzie zaszkodzić nie powinno. Zresztą jak pisałeś - metodą prób i błędów to chyba jedyny sposób. Zobaczymy. Dam znać kiedyś jak się sprowadziło na mojej wodzie.ouch
C&R ouch

Atreides
A powiedzcie kiedy najlepiej używać kulek pływających, kiedy tonących? Czy dobrą metodą jest zakładanie na włosa 3 kuku.gotow.+pianka wynosząca? Lubię łowić metodą włosową na kulki pływające i taką właśnie unoszącą się kukurydzę.
Doświadczenie nie mam i wolałbym posłuchać rady bardziej doświadczonych niż sezon marnować na uczeniu się na błędach, choć tego pewnie i tak nie uniknę.
C&R ouch

Rafalogi
Jeśli idzie o kulki pływające to chodzi tu głównie o warunki łowiska,oraz jego dno.Jeśli łowisko jest zarośnięte,lub na dnie zalega duża warstwa mułu to w takich warunkach lepiej sprawują się kulki pływające na systemach D-ring.Po prostu taka kulka nie zostanie wciągnięta przez ciężarek w muł,a pośród roślin będzie lepiej widoczna.
Kulki tonące lepiej się prezentują na dnie twardym,nie wzbudzają wtedy takich podejrzeń,ewentualnie na łowisku z niewielka ilością mułu bądź resztek roślin,gdyż karpie i tak je wykopią z mułu podczas żerowania.
Co do kuku,to owszem możesz popróbować zarówno samej jak i z pianką,jeśli karpie nie miały wcześniej styczności z kulkami to lepiej na początku łowienia będą reagowały na ziarna.Możesz też pokombinować np : kuku i połowa kulki pływającej,pamiętaj tylko wtedy o odpowiednim doborze przyponu z włosem,o tym aby przynęta unosiła się na odpowiedniej wysokości nad dnem.
Stosując kombinacje sam dojdziesz do tego jakie kulki są odpowiednie na Twoje łowisko,czy tonące czy pływające,czy też tonąca i pływająca,a może grzybek bądź bałwanek...dobrze jest też taka kulkę na włosie wyróżnić poprzez zadipowanie jej w jakimś atraktorze,wtedy jej atrakcyjność wzrasta i staje się łowniejsza,to samo tyczy się i kuku.
PozdroFrown

Atreides
Rafalogi dzięki za odp. Łowię gł. na 2 jeziorkach. jedno spore, które na dnie ma dużo szczeżuj - małży, ale miejscowo. Na wypłyceniu 1,5-2m, w którym chcę łowić karpie dno jet bez zaczepów, ale czasem wyciągam na haku taką 1cm brązowe, jakby nadgniłe źdźbło trawy. Drugie jeziorko ma głównie piaseczek na dnie, ziemię oraz małe kamyczki. Dno w miejscu, gdzie chcę łowić kaarpiochy też wolne od zaczepów, jednak w pobliżu tego wypłycenia kilka konarków musi być, bo zaczepy czasem są poważne. Tam na haku zostaje czasem jakaś niteczka trawki, ale krótka. Mułu chyba też nie ma większego. Karpie są przyzwyczajone do kuku na 1 jez., do kulek na 2gim. Mogę stosować pływające na takim dnie czy raczej jest to dno czyste i tonące kulki i kuku na dnie będzie w sam raz? AHA - a przynętę to w tym dipie długo moczyć przed zarzuceniem z nią zestawu?
C&R ouch

Rafalogi
Z tego co piszesz to raczej oba jeziora maja dna czyste,więc nie ma problemu z doborem kulek,możesz i pływające i tonące zakładać,wedle uznania,po prostu musisz to sam sprawdzić.Co do dipowania to kulki tonące możesz zadipować sobie nawet i dzień wcześniej,natomiast pływające na łowisku parę minut przed łowieniem,ponieważ zbyt intensywne zadipowanie ich może sprawić że nie będą pływały.

Firecarp
Wiosną jeśli chodzi o karmienie to nie jest zalecane sypanie dużych ilości. Przez wzgląd na to że trawienie ryb nie przebiega jeszcze tak szybko jak latem.
Temperatura właśnie tak działa na nie. Sypnij co drugi dzień parę garści kulek z pelletem głównie w zapachach mięsnych. To powinno pomóc. Po zimie karpie są bardziej łakome na mięsne smaki. A z tego co wiem to właśnie wiosną (i także jesienią) łowione są najokazalsze sztuki. Na włosie też niech zawisną śmierdziuchy.
Karm punktowo. Staraj się karmić w miejscach które najszybciej się nagrzewają. Czyli w których jest najmniejsze falowanie. I pamiętaj że lepsze efekty będziesz miał przy trzcinach bądź zaczepach.

Jeśli chodzi ci jakich kulek używać myślę że przy tym dnie co opisałeś kulki tonące to dobre rozwiązanie. A jakie przypony... no cóż... najprostsze czyli najsolidniejsze. Staraj się więcej rzucać, masz twarde dno, więc wywózka jest nie potrzebna, w mule się nie zakopiesz, chyba że łowisko masz daleko. I testuj wszystko co wpadnie ci do głowy, może akurat złamiesz jakąś wiosenną regułe. Tyle ogólnie.

Ps. Nie przesadzaj z nęceniem na początku.
Ps II. Obserwuj wodę. Dużo daje ta nauka. Sam kiedyś ogarniesz co.
des
Myślę... więc łowię...

Atreides
Dzięki Panowie. Spora to pomoc. Zwłaszcza rada o nie dipowaniu długo pop-up'ów. Czytam te fora karpiowe już od miesiąca i łeb pęka od info. Czas chyba wszystko przemyśleć, obrać jakąś taktykę na wiosnę i metodą prób i błędów 1 sezon poświęcić ..."frycowe" zapłacić, aby w kolejnych latach pewniej zaczynać sezon. Wink
C&R ouch

Atreides
Jeszcze pytanie...już konkretne. Wiosną i może też latem chciałbym używać zanęty Lorpio lub Trapper Karp (w zależności od łowiska), do tego ultra fish pellet TB 6 mm, kasza kukur., płatki owsiane (zmielone w młynku) - dla zadymy i troszkę białych oraz gotowanej kuku. Przynęta na zestawach włosowych. 1 wędka 2-3 ziarna got. kuk., 2. wędka - kulka tonąca/pływająca (będę kombinował, włos klasyczny, później d-rig). Pytanie o DIP do przynęt i ewentualnie booster do zanęty. Jaki do kuku. i jaki do kulek ( TB halibut, krab ). Dodam, iż na 1 jez.latem karpiarze łowią na banan, truskawka, tuti-fruti, a zanęta Lorpio miodowa + niektórzy troszkę pelletu rybnego (a wiosną to właśnie niestety nie wiem). Na drugim jeziorku wiem, że kukurydza jest w użyciu i zanęta trappera karp lub uniwersalna. Może macie jakieś sprawdzone kulki+dipy do nich (zwłaszcza TB ) ??? ZWŁASZCZA NA WIOSNĘ ( I LATO też za jednym razem Wink )
Edytowane przez Atreides dnia 07-01-2009 03:11
C&R ouch

Rafalogi
No cóż ....powiem Ci jak to wygląda u mnie.
Tak na prawdę to będzie mój trzeci sezon z kulkami i ty co z nimi związane.
Jeśli idzie o produkty,zanęty,przynęty dipy czy bostery,to ja stawiam na podstawowe smaki.
Z kulek tonących wybieram : Krab,ryba,truskawka,kiwi,banan,wanilia i może coś jeszcze.
Pływające-truskawka,słodka wanilia,krewetka,krab i tez coś dobiorę.
Dipy,proszkowe i w płynie to..truskawka,ochotka,krab,słodka wanilia,kukurydza,konopia...Wybór jest spory,co do firm to jeśli idzie o TB,miałem kiedyś parę produktów,teraz trochę urozmaicam to kupie z tu to tam.
Smak kulki np,truskawka przebijam płynem krab i otaczam w sypkiej wanilii..i na przemian....tu nie ma reguły,do puki sam nie spróbujesz to się nie dowiesz.
Tu masz fotę mojego arsenału,który jeszcze trochę poszerzę .
images50.fotosik.pl/46/48b705e8b1e258e3m.jpg images25.fotosik.pl/310/7012bb0c8642e809m.jpg

A tu temat o dipach i bosterach.
<u>http://www.nar..._69430
Edytowane przez Rafalogi dnia 07-01-2009 14:10

Firecarp
Atreides
...Wiosną i może też latem chciałbym używać zanęty Lorpio lub Trapper Karp (w zależności od łowiska), do tego ultra fish pellet TB 6 mm, kasza kukur., płatki owsiane (zmielone w młynku) - dla zadymy i troszkę białych oraz gotowanej kuku...

Po pierwsze zastanów się czy używanie takich dodatków jak białe robale, kasza kukurydziana czy płatki owsiane nie zciągnie drobnicy. Moim zdaniem powinieneś karmić grubymi ziarnami, pelletem i kulkami. Do tego konopia. Płatki czy kasza odpada. Za dużo drobnej ryby będziesz miał w zanęcie. Leszcze, duże płocie itp. suche dupy (czyt. krąpie).

Zastanów się. Ja karmię latem kukurydzą z dodatkiem śladowych ilości kulek. A przed samym łowieniem mniej kuku z pelletem w większej ilości. I biorą albo karpie albo amury. A moja taktyka się sprawdza chyba: pare karpii od 2- 5 kg, amury od 2-8 kg. Największy karp mojego kompana miał 16,5 kg. Karmione tydzień samą kukurydzą co 2 dzień.
Myślę... więc łowię...

Atreides
Rafalogi - niezły arsenał smakowy. Wojtekk Nitro - masz rację z tymi robalami. Takie drobne jedzonko z pewnością ściągnie drobną rybkę, a tego bym nie chciał. Mam jednak jedno "ale". Czy zmielone w młynku (mam taki spory młynek elektr. do mielenia cebuli czy nawet kawy) płatki owsiane nie będą dobrze działały w wodzie tworząc chmurkę? Tak mi się wydaje, że taka mączka z płatków może zamulić wodę, a chyba to też ważne. Trochę łowiłem leszcza i dlatego jakoś mi te płatki w głowie. Na leszcza używałem całych płatków, na karpia chciałem dodać do nęty zmielone. Jak myślicie? Po drugie czy dipowanie np. truskawki przez kilkanaście godz. w dipie krab itp. nie jest psuciem kulki? Skoro zanętę mamy powiedzmy miodową z dodatkami, do tego kulki np. truskawka to chyba jedną z nich powinniśmy wzmocnić dipem truskawkowym żeby karpik wybrał właśnie tę zadipowaną najpierw??? Tak przynajmniej myślałem aż nie przeczytałem Waszych odp.disa
C&R ouch

Rafalogi
Daj sobie spokój z tymi płatkami,mielonymi czy tam całymi.takie produkty szybko kwaśnieją w wodzie,a jak ich ryby nie zbiorą to popsujesz sobie łowisko.Takie jest moje zdanie.Zanęty sypkiej dodaj tylko na początku łowienia ze dwa razy,tak aby stworzyć chmurę zapachową.Później dolejesz tylko jakiegoś atraktora żeby rozprowadził smak po łowisku i styknie.
Co do kulek ... to dipowanie truskawki w krabie niczemu nie przeszkodzi,tworzy się ciekawa kompozycja aromatów,przebijasz wtedy owoc śmierdziuchem.
Ja np..kulkę truskawkową dipuje w krabie i obtaczam ją jeszcze w dipie waniliowym,to mam wtedy trzy podstawowe smaki na jednej kulce..tak robię jak do nęcenia używam podobnych smaków wtedy ten na kulce jest wyróżniony ,a kulkę truskawkową dipuję w dipie truskawkowym jak łowisko mam podnęcone zanętą owocową,wtedy ta kulka jest wyróżniona.Nie bój się experymentować ,czasami dziwaczne kompozycje tworzone od tak sobie przynoszą nieoczekiwane wyniki.
Edytowane przez Rafalogi dnia 09-01-2009 09:20

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się