Kwiecień 29 2017 11:24:16
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista 2016
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Bidlus - łódka 6-osobowa
Frantic
s2.ifotos.pl/mini/Bidlus-15_hqwrhah.JPG s3.ifotos.pl/mini/Bidlus-16_hqwrhae.JPG

To chyba pierwsza w Polsce mała łódka, którą można wypożyczyć i poganiać za dorszem, śledziem czy beloną.
Jestem pod wielkim wrażeniem pomysłu i skutecznej jego realizacji. Plany łodzi oglądałem już dwa lata temu. Kadłub typu katamaran z silnikiem doczepnym między pływakami, szturmwał na podwyższeniu dla sternika.
s2.ifotos.pl/mini/szturmwaJ_hqwhsnn.JPG

Duża echosonda z ploterem i mapą, a dla łowiących pięć indywidualnych stanowisk, każdy z uchwytem na wędkę, schowkiem na drobiazgi...
s2.ifotos.pl/mini/uchwytJPG_hqwhsnw.JPG

Na dziobie łódka ma bardzo obszerny schowek, gdzie można zmieścić ekwipunek całej załogi.
s2.ifotos.pl/mini/schowekJP_hqwhsnh.JPG

Trochę zbyt mała jednostka napędowa (15 KM) jest zamontowana na rufie, jednak armatorowi zależało, aby można Bidlusem pływać bez uprawnień. Realna prędkość przemieszczania się to 5-6 węzłów. Płynąc z małą prędkością 1-2 węzły, przy bocznym wietrze łódką dość ciężko jest zachować właściwą sterowność, ale już nieco szybciej zachowuje się bez zarzutu.
s3.ifotos.pl/mini/motorekJP_hqwhsxw.JPG

Silniczek nowy Hondy, zapłon elektryczny, trym ręczny. Zanurzenie łodzi to ok. 40cm, śruba jest praktycznie schowana miedzy kadłubami, co zapobiega wkręceniu sieci czy zaryciu śmigłami w piasek.
Na fali zachowuje się bardzo stabilnie - no bujać musi - jak faluje, jednak nie ma się wrażenia, że łódkę można przewrócić. Nam się to nie udało, a 14 października, podczas prób przy wietrze 5-6 Bft okazja taka by się znalazła.
s2.ifotos.pl/mini/stanowisk_hqwhsnr.JPG

Po obu burtach zamontowane są relingi, poprawiające bezpieczeństwo oraz komfort (można się ich chwycić przy wstawaniu lub siadaniu.
s4.ifotos.pl/mini/relingJPG_hqwhsnp.JPG

Każdy wędkarz ma swoje siedzenie.
s3.ifotos.pl/mini/wygodne-s_hqwhsep.JPG

Echosonda Raymarine wymaga nieco poznania, zanim wyciśnie się jej możliwości.
s3.ifotos.pl/mini/echoJPG_hqwhsxa.JPG

Jakie koszty wypożyczenia?
Otóż miło się zdziwiłem, że 250zł starczy na 10 godzin pływania. Do tego trzeba doliczyć koszty paliwa, jednak 15KM na cały dzień więcej jak 18-20 litrów nie spali w pełnym obciążeniu. Przy pięciu osobowym składzie (w tym ktoś, kto steruje) wychodzi po 70-80zł na głowę, co uważam, że jest kosztem niewielkim.
Liczyć się jednak trzeba z kaucją zwrotną - która może wynieść równowartość śruby czyli ok. 500zł. Kaucja jest w każdej niemal wypożyczalni łódek w Szwecji czy Norwegii, więc nie jest to żadna nowość.
Bidlus cumuje w Jastarni, armator ten sam co Passata7.
Na końcu wspomnę, że bez uprawnień morskich Armator nie wyda łódki przy silniejszym wietrze, przekraczającym 4 Bft.

Oczywiście można dogadać się, aby dostać sternika - szypra, który pobliskie wody zatoki zna jak własny dom. Będzie to wymagało jednak dodatkowej opłaty dla niego. Ile to wyniesie - trudno mi powiedzieć.
Dla chętnych podaję kontakt 509-335-944.

Testy zakończyły się pełnym sukcesem, szczęśliwie wróciliśmy do portu. (nawet co nieco na kolację ułowiliśmy)
s3.ifotos.pl/mini/dorszJPG_hqwhser.JPG
Edytowane przez Frantic dnia 17-10-2011 15:09
"Wędkarstwo i tak wystarczająco mocno kłóci się z etyką, by nie przeginać bardziej niż to konieczne" Danek

www.picasaweb.google.com/krzykamienski
Labedziak
Frantic napisał(a):

Jakie koszty wypożyczenia?
Otóż miło się zdziwiłem, że 250zł starczy na 10 godzin pływania. Do tego trzeba doliczyć koszty paliwa

W sumie, jak by nie licząc, to około 350 złotych z paliwem, jak tak ze czterech chłopa sobie łódkę wypożyczy, to nawet za drogo nie wychodzi.Cool
Tylko wiadomo, łowisko trzeba trochę znać, bo na przewodnika to nie wszystkich stać.Wink
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

gerd1
Witam
Tematyczne forum internetowe jest dla wszystkich osób zainteresowanych, ilu jest uczestników tyle jest różnych opinii. I oto właśnie chodzi.
Jeżeli chodzi o katamaran to został on zaprojektowany do konkretnego celu i na określone akweny.
Założeniami projektu "Bidlusa" było umożliwienie wędkarzom bezpiecznego, wygodnego i samodzielnego wędkowania w rejonie Zatoki Puckiej i w przybrzeżnej strefie Morza Bałtyckiego.
Łódź była projektowana w kategorii D (2 Mn 4 st. Beaufort ) a otrzymała certyfikat bezpieczeństwa kategorii C ( 6 Mn 6 st. Beaufort ) czyli margines bezpieczeństwa okazał się zdecydowanie wyższy niż zakładaliśmy. Bezpieczeństwo w naszym projekcie było najważniejsze lecz braliśmy też pod uwagę komfort wędkowania. Z dotychczasowych doświadczeń uważamy, że łódź spełniła te oczekiwania w 100 %. Obecnie prawo stanowi, że 2 Mn i 4 st. B z silnikiem do 11 kW (15 KM) można pływać bez uprawnień i dlatego z tego skorzystaliśmy. Łódź była sprawdzona w ekstremalnych warunkach 7 - 8 st. B. i fali wysokości do 1,5 m w czasie akcji ratunkowej zdejmowania załogi z jachtu który osiadł na mieliźnie. Katamaran zdał egzamin. To, że jednostka otrzymała kategorię bezpieczeństwa C nie oznacza, że każdy może z niej skorzystać. Pamiętajmy, że bez uprawnień i z silnikiem o mocy 15 KM obowiązuje kategoria B. Po założeniu silnika o mocy 25 KM i okazaniu uprawnień starszego sternika motorowodnego możemy korzystać z kategorii C
Nie wolno nam zrezygnować z przyjemności samodzielnego wędkowania. Samodzielne wędkowanie w zatoce wymaga kilku sezonów nauki i nikt ze zdrowo myślących kolegów wędkarzy nie wypożyczy łodzi bez dogłębnej znajomości łowisk. Zatoka Pucka ( na zachód od linii łączącej koniec cypla i Oksywia ) należy do morskich wód wewnętrznych. Cały ten akwen jest dostępny dla łodzi tej klasy. Pomiędzy wschodnią granicą a suchą rewą zatoka jest biologicznie otwartym morzem z całym bogactwem ryb występujących w Bałtyku. Daje to możliwość łowienia nie tylko różnych gatunków ryb (też słodkowodnych), ale używania prawie wszystkich metod wędkarskich. Nie wierzymy, że łowienie "bolków" jest bardziej atrakcyjne od złowienia łososia , troci, sandacza a nawet 2-3 kilogramowego okonia.
Myślimy, że przejechanie kilkuset kilometrów w poszukiwaniu tych gatunków ryb będzie atrakcyjne. W tym momencie będzie opłacalne przyjechanie na dwa dni (pierwszy dzień połowy z kutra, drugi dzień połowy z małej łodzi). W tym roku belonę było można złowić od maja do połowy października, a kto miał na wędce jesiennego "bociana" ten szybko zapominał o łowieniu tej ryby w okresie tarła.
Naszym celem nie jest produkcja samobójców, lecz edukacja morska pod okiem doświadczonych przewodników. Przewodnikami wędkarskimi są miejscowi rybacy łodziowi , którym nikt nie może zarzucić braku kompetencji.

Z wędkarskim pozdrowieniem.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się