Listopad 17 2018 03:25:11
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Podsumowanie sezonu sumowego
Frantic
Po długiej przerwie i niebycie w Narybkach, opiszę swoją przygodę z sumami. Ryba ta zawsze była dla mnie poza zasięgiem. Nie tyle sprzętowym, bo w końcu jak ktoś jeździ na morze, to musi mieć coś mocniejszego. Brakowało mi wiary. Zwykłej wiary, że ta ponadmetrowa ryba jest do złowienia. Zapewne wielu z Was było nad Wisłą nie raz. Rzeka szeroka, niebezpieczna, miejscami wydająca się bez życia (pomijając bolenie walące wieczorami). Taka mało przyjazna. Dla mnie też taka ona była.
Zeszłe lato, gdy jeszcze w ogóle nie wiedziałem jak się do sumów dobrać, zaprosiłem Marka z Szymonem. Pływaliśmy na Detoksie od świtu do zmierzchu przez 3 dni, czego efektem był sum Szymona 187cm i mój sandacz 96cm. Był to pierwszy sum, którego dotykałem, ba! Podebrałem go ręką i trzymałem za szczękę. Potem Szymańscy wyjechali, a ja zostałem sam z bagażem wiedzy, która mi zostawili, z kilkoma woblerami prawdziwie sumowymi i wielką chęcią złowienia króla Wisły.
Pływałem wytrwale, jednak poza jednym braniem (być może ta sama Szymonowa ryba - bo to samo miejsce), demolującym mi własnoręcznie wystruganego woblera, nie miałem nic. Dwadzieścia pięć razy jechałem i wracałem bez sumowego brania. Były jakieś szczupakowe, boleniowe czy sandaczowe przyłowy, ale nie miały one znaczenia.. Chciałem przecież suma!
Sezon 2017 zakończyłem rybką 75cm, najechaną przynętą w okolicy głowy. Bez satysfakcji więc. Za mały i nie o to mi chodziło.
Z październikiem przyszedł czas na łososie, które niepodzielnie wiodą prym od kilku lat w jesienno-zimowo-wiosenne miesiące.
Zmiana regulaminu APR sprawiła, że już od 1 czerwca można próbować łowić sumy. We własne urodziny, które zwykle przypadają w dzień dziecka, dałem im jeszcze spokój.. 2 czerwca doczekałem się pierwszego, prawidłowego sumowego brania. 160cm w trollu z ręki. Radość była nie do opisania!
Worek się automatycznie rozwiązał. Nie wiem co sprawiło, że nagle zacząłem je łowić. Chyba górę wzięła determinacja, nieustępliwość pomimo niepowodzeń, wielka pokora, która graniczyła z bezczelnością - bo ile razy można próbować, ile razy można z wielką wiarą w powodzenie wyruszać z domu, w deszcz, burzę, przed pracą, po pracy...?
Dzisiaj, na koniec października czas podsumować. 35 wypraw, 17 sumów w rozmiarze od 100 do 204 cm. Dwie ryby złowione powtórnie...
W tym roku, w połowie sezonu spróbowałem też metody vertykalnej. Dała ona mi największą rybę 204cm - wspólny sukces, gdyż po braniu przekazałem wędkę mojemu towarzyszowi, żeby uwierzył i sam się przekonał, co to znaczy holować suma. (dziś Łukasz już sam pływa na swoim pontonie)
Poniżej wstawię trochę materiału zdjęciowo-filmowego z moich wypraw.

s2.ifotos.pl/mini/wobkijpg_qwprhxh.jpg

s5.ifotos.pl/mini/201805161_qwprhxs.jpg To moje pierwsze woblery

Niestety, te fabryczne nie wytrzymywały kontaktu z sumem
s2.ifotos.pl/mini/wwjpg_qwprhnp.jpg

Stąd konieczność wystrugania sobie z drewna (klon) podróbki INVADERA
s5.ifotos.pl/mini/wwwjpg_qwprhnh.jpg

Invader Dorado to dla mnie nr1 wśród woblerów na wodę do 4m. Biorą na niego sumy, szczupaki i sandacze.

Tak wygląda sum na echosondzie, który czaił się do przynęty, lecz ...nie tym razem. Człowiek jak to widzi wstrzymuje oddech
s2.ifotos.pl/mini/echojpg_qwprhnq.jpg

A teraz kilka filmików:
Sum i sumek:
https://youtu.be/...

Sum z przykosy:

Sun na INVADERA:

Połowy vertykalne. Niesamowita przygoda - złowiłem suma po 17 dniach, który urwał mi się z kotwicą... Urwał się, bo zastosowałem kij od miotły zamiast wędki, a po drugie nie sprawdziłem chińskiego zawiązania przynęty. Kosztowała 70 zł, więc sadziłem, że w tej cenie mogę już nie sprawdzać... s2.ifotos.pl/mini/kkjpg_qwprhwp.jpg

I jeszcze jeden duży sum, wiele emocji...

Na koniec dwudniowa wyprawa z Łukaszem. Trafiliśmy na najlepszą sumową pogodę tego roku:

Moja wędka to kij Balzera North 71, 2,45m 50-200 Flexo Pilk, w Polsce istnieje jej odpowiednik Baltic Cod chyba Mikado. Plecionka PowerPro 0,36, przypon Big Game Dragona, kółka łącznikowe Gamakatsu 44kg, kotwice Owner 2x wzmocnione, kołowrotek ZaltArc #5

Pozdrawiam i do następnego lata! Teraz to już liczą się tylko łososie ...
s2.ifotos.pl/mini/sumjpeg_qwprhwx.jpg
"Wędkarstwo i tak wystarczająco mocno kłóci się z etyką, by nie przeginać bardziej niż to konieczne" Danek

www.picasaweb.google.com/krzykamienski
Semi
Krzysztof gratuluję samozaparciaCool, ja też próbuję, chociaż już kiedyś kilka złowiłem ponad metrowych to nadal czekam na rybę życia i powiem szczerze że w końcu się muszę zmobilizować i zostawić te feedery i spławikówki i zająć się porządnym łowieniem, moze w przyszłym sezonie mi się uda, tym bardziej że od kilku lat obracam się wśród sumiarzy, jeżdżę z nimi na zloty i zamiast nastawić się na sumy to im żywce łowię.huha Nie wiem czy przyszły zlot sumowejpasji nie odbędzie się na Wiśle w okolicach Bydgoszczy, dam Ci znać bliżej terminu gdzie i kiedy i pasowało by się spotkać. Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Frantic
Jaki zlot? Semi... Te ryby nie lubią zgiełku, a już zlotów tym bardziej Smile
"Wędkarstwo i tak wystarczająco mocno kłóci się z etyką, by nie przeginać bardziej niż to konieczne" Danek

www.picasaweb.google.com/krzykamienski
Semi
Ryby to nie wszystko, najważniejsze są spotkania z ludźmi, ale i na zlotach coś tam się łowi.Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Exodus
Pięknie, to co dorsze poszły w odstawke Wink szczere graty Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

Labedziak
Gratuluje Krzysiek Cool, coś mnie niekiedy też tak kusi, żeby się na ta rybę nastawić, ale ja to pewnie stacjonarnie, nie tak jak ty, ze spinnem.Wink
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się