Październik 24 2018 00:27:22
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
3 metrowki
Norbert
Witam wszystkich Narybkowiczów. Po udanym połowie tego i ubiegłego weekendu chciałbym zgłosić trzy zębacze. Złowione zostały w Walii nad Jeziorem (moim ulubionym)

Wszystkie skusiły się na trupa.

W zeszły weekend padła moja życiówka 106 cm a w ten dwie sztuki 102 i 101cm.

Oto moje okazy:

images43.fotosik.pl/381/feb9ebeab7f89822m.jpg images39.fotosik.pl/376/8656ec528511e9cam.jpg images49.fotosik.pl/381/21a5764c27832737m.jpg images47.fotosik.pl/381/62a1b1642f0ba037m.jpg images47.fotosik.pl/381/d177f8a83d7ed165m.jpg images41.fotosik.pl/376/9b2890bc5a736673m.jpg images35.fotosik.pl/217/6fa66673fa4c5930m.jpg images46.fotosik.pl/362/7491a0c3535b00bbm.jpg images35.fotosik.pl/217/40e40ecd09fe5a97m.jpg

NA TRUPA:

Łowienie na martwą rybkę jest przede wszystkim praktykowane w Anglii. Postawiłem więc zapoznać się z tajemnicami tej metody.

Powodem, dla którego "trupek" stał się tak szybko popularny okazało się wprowadzenie zakazu stosowania "żywca". Wielu z nas jednak przymyka oko na ten paragraf - ale to już osobny temat. W naszym kraju połów na martwą rybkę jest nieco zapomniany i wyparty przez bardziej uniwersalną metodę żywcową.

Wróćmy jednak do metody -zwanej potocznie- na trupa. Próbując złowić szczupaka na morskie trupy (śledź, makrela, sardynka) w Anglii zaobserwowano, że drapieżnik ten chętnie się nimi pożywia. Zdawać by się mogło, że to "mało" naturalne ale wielu wędkarzy z czasem przekonało się, że zębacze nie gardzą obcymi im gatunkami rybek.

Jako, że szczupak pobieranie pokarmu opiera na trzech kluczowych zmysłach: zapachu, wzroku i zdolność do wykrywania wibracji; zapach ryby morskiej świetnie nadaje się do zwabienia tego drapieżnika i może wydać mu się bardziej atrakcyjny niż zapach rybki ze zbiornika, w którym przebywa. Ponadto, należy też pamiętać, że szczupak posiada skłonności do "urozmaicania swojego menu" i jeśli zostanie kilka razy (w Polsce Sad) złowiony np. na makrelę może już na nią ponownie nie wziąć. Watro więc stosować do połowu różne gatunki - zwłaszcza na małych łowiskach.

Pomijając jednak analizę naukową chciałbym przedstawić sposób, który pozwala mi, nie tylko zachęcić szczupaka do brania ale także doświadczyć wspaniałego holu i w końcu wyciągnięcia go na brzeg. W jeziorze, w którym wędkuję i wyciągam moje życiówki stosuję metodę gruntową. Nie widzę powodu by wieszać jeszcze spławik skoro dno usłane jest drobnymi kamykami. Należy wówczas pamiętać o przynajmniej 100 gramowych ciężarkach; w wodzie płynącej nawet ponad 200 g.
Martwą rybę mocuję za pomocą dwóch kotwic, z których jedną zaczepiam na wysokości płetwy grzbietowej, drugą natomiast w okolicy otworu gębowego. Ważną rolę odgrywa także odpowiedniej długości stalka. Wybieram więc 50-cio centymetrowy drucik - a jeśli nie mam, łączę dwie sztuki po 20-25 cm.

Rzecz najważniejsza: BRANIE.
Dla ułatwienia rozpoznania szczupakowego brania montuję prosty ale skuteczny wskaźnik: styropian. Po umieszczeniu w wodzie trupka zakładam przy samej szczytówce na żyłkę kosteczkę styropianu (2x2x2 cm w zupełności wystarczy). Dzięki temu widzę ile ryba wybrała żyłki gdyż w przypadku brania szczupaka raczej odpływa on od brzegu niż kieruje się w jego stronę.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące tematu "na trupa". Jeśli jednak nie wspomniałem o czymś co by Was interesowało to pytajcie a ja postaram się uzupełnić braki. Było by fajnie gdyby choć jednemu z Was przydały się informacje z mojego opisu Wink. Tymczasem życzę wszystkim spotkania z "metrówką" na kiju - zwłaszcza na wodach PZW.

Pozdrawiam.

Werset 3 i 4:
Opracowanie własne na podstawie wypowiedzi COLIN'A DYSON'A znanego dziennikarza wędkarskiego, redaktora brytyjskiego czasopisma Coarse Angler oraz prezesa Brytyjskiego Klubu Łowców Szczupaka.
Edytowane przez Norbert dnia 20-12-2010 23:53
C&R

images37.fotosik.pl/603/8b33766a92d364c6m.jpg images43.fotosik.pl/648/46700e005b07b06fm.jpg

walus695
Gra-gra-gratuluje Cool Połamania ale teraz na takim 120+ albo nawet 130+ jeszcze raz Cool
Edytowane przez bobo160 dnia 13-11-2010 22:10
pozdrawiam waluś Grin
Wędkarstwo to co tygryski lubią najbardziej.

MatiQ
No to żeś zaszalał Norbert_arab, moje gratulacjeCool.
W dwa weekendy trzy metrówki to niesamowite wrażenie, i w dodatku życiówkades.

Zdjęcia piękne, łowisko co widać też pięknę, wszystko jest piękneUsmiech.

Zazdroszczę takich łowisk i wypadów na ryby, powodzenia w dalszych wyprawach wędkarskich!!.

Pozdrawiam MatiQWink.
Wędkarstwo to coś więcej niż hobby. Pozdrawiam, Mateusz

RichiS52
O!! Rany!! Co to za piękne okazy Cool. Norbert, teraz to mnie już całkowicie zamurowało i nie wiem co mam pisać, ale wielkie gratulacje i Angry
Pozdrawia, "Chłop z Mazur" <°)))))><
https://www.youtu...UnuUhv17mI

samsam
Normalnie aż mnie zatkało , kurcze 3szt powyżej metra .
Wielkie gratulację CoolCoolCool
Bardzo ładne i pięknie wybarwione rybki ouch

O takich połowach na wodach Pzw to można sobie tylko pomarzyć

Conako
3 Metrówki w weekend, jesteś niesamowity!
Teraz połamania na takich 2m Pfft

manonegra13
Ale smoki ! piękne okazy ,wielkie Cool na prawdę jestem pod wrażeniem takiego wyniku w dwa weekendy , co tu więcej życzyć teraz trzy pierwsze miejsca w topie są Twoje ouch życzę kolejnej życiówki Wink
Jeśli złowiłeś miałeś przyjemność z holu zrób zdjęcie i wypuść by ktoś mógł to powtórzyć Frown -Krzysiek C&R

Grzesiek
Rewelacja! Powiedz jakich używasz przynęt, ogólnie sprzętu do połowu na rybkę. Jaki duże są przynęty i kiedy tniesz, żeby szczupaki nie ucierpiały i dały się w dobrej kondycji wypuścić? Wspaniałe efekty, chciałbym w sezonie złowić tyle metrówek, co Ty w weekend Wink no chyba, że i w nasze wody normalność by zawitała i takie ryby by nie dziwiły tak jak teraz, to wtedy chciałbym ich w sezonie co najmniej kilka Pfft
Ni łowisz ich na spinning? Ja bym nie darował, gdybym miał takie łowisko.. sprowokować, poczuć branie, zaciąć w tempo... ach, rozmarzyłem się Angry

Pozdrawiam
Grzesiek
Gdzie żyje etyka, tam ryba nie znika ! ! ! Czasem i po szkodzie głupi
Nie zmieniam avatara ]:> Duze_Bu

Norbert
images47.fotosik.pl/381/f6b4bf9a7cc4e151m.jpg images41.fotosik.pl/376/fa4d0fb7dc81e10am.jpg
C&R

images37.fotosik.pl/603/8b33766a92d364c6m.jpg images43.fotosik.pl/648/46700e005b07b06fm.jpg

bobo160
Klocuszki zębate piękne ouch Co tu dużo pisać... po prostu Angry i wielkie brawa za połów Cool
Świdnica images45.fotosik.pl/48/25963d03907384cem.jpg Kapellen

wedkarz2309
Ale dowaliłeś szczupole...!!Angry
Gratuluję pięknych "mamusiek" i życzę kolejnej życiówki...!!Angry

Za C&R wielkieCool!!

Semi
Ale piękne rybskaCool, mi się w życiu tylko jeden podobnych rozmiarów trafił, a tu proszę trzy piękne ryby w tak krótkim czasie Angry.
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Adam014
Jejku gały mi wyszły jak przeczytałem 3 metrówki, zawsze jak ktoś jedną metrówkę złowi to człowiek zazdrości, gratuluje itp, więc za trzy to już naprawdę mega brawaCool i Angry ci się Norbert należą\y.
PS. Jak na szczupaka to muszę przyznać, że przynęta nietypowa, trupek to raczej kojarzy się z sandaczem, a szczupak z żywcem, takie bynajmniej jest przekonanie, ale to pokazuje, że przyroda jest nieobliczalna.Wink
Wiatr ze wschodu ryby chodu.

Kondzio154
Gratuluję, co tu dużo pisać-połów super bez dwóch zdań. Dawno Cie nie widziałem na forum, a tu takie wejścieCool
SQUID Suwalski Team Karpiowy

https://www.faceb...amkarpiowy

https://www.facebook.com/squidsuwalskiteamkarpiowy
Piorek
Świetne sztuki. Gratulację. Zazdroszczę Wam rodacy na obczyźnie tak rybnych łowisk. Spininguję dosyć dużo w ostatnich miesiącach i trafiają się w zdecydowanej większości szczupaczki poniżej 45 cm. Szkoda, że Polacy zniszczyli swoje łowiska....
Życzę kolejnych tak wspaniałych sztuk, oko jest czym nacieszyć. Pozdrawiam

Exodus
Kiedy ja z takim połowem zejde ze szczupaków Wink Ostatnio miałem 10 Wink po 40 Wink
No gratuluje pieknych szczupaków, jest czego pozazdrościć Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

Hubert_Str
No gratki x 3, piękne mamuśki Angry a co miałeś na trupku, morską czy zwykłą rybkę?

Rafalogi
Normalnie czad Cool
I pomyśleć że jeszcze tak nie dawno u Nas na mazurach czy tez gdziekolwiek w większych jeziorach takie okazy trafiały się często i nikogo to nie dziwiło ...czy te czasy wrócą ?
To by było coś ....
Dobrze że Tobie coś tam skubie większego ..Cool

Grubson
Ojojoj zaszalałeś i to konkretnie,3 okazy ponad metrowe to już nie lada wyczyn Angry Gdyby w Polsce można było tak połowić ehh rozmarzył się człowiekPfft
Wielkie Gratulacje Norbert Cool
Pozytywni ludzie są potrzebni jak tlen Wink

http://hex-krk.muzzo.pl/
Moris
Dwa wypady i trzy takie ryby Angry, a u mnie 5 lat spinningowania i ani jednego takiego.
Najlepsza muzyka to house.
http://www.youtub...KVxX1A2Nog

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się