Sierpień 19 2018 12:08:22
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Sposób na dużego Okonia
stefan12
Ja duże okonie łowie tylko na czerwonego robaka i dendrobenę. Mój największy okoń wziął bardzo nietypowo. Łowiłem pełno małych krąpików na ciasto truskawkowe (kolor czerwony) i było delikatne przytopienie spławika. Po zacięciu myślałem że to kolejna glapa(krąp) a przy brzegu zobaczyłem ogromnego okonia.Miał 31 cm.

michal_czyb
Witam, kolejny raz proszę was o poradę. Jakimi przynętami mogę łowić okonie, chodzi mi o sztuczne przynęciska. Mam wędzisko Shimano Catana 5-20g, trochę za ciężka ale w najbliższym czasie nie ma szans na nowe Sad . Łowić będę u mnie w zalewie (głębokość do 2m) i na niewielkiej rzeczce Korycin, która także nie jest zbyt głęboka. Chodzi mi o ten okres do maja, bo później biorę się za szczupaki.
Edytowane przez michal_czyb dnia 19-02-2008 17:14
Sezon szczupakowy 2009 rozpoczęty...

Skin
michal_czyb napisał/a:
Witam, kolejny raz proszę was o poradę. Jakimi przynętami mogę łowić okonie, chodzi mi o sztuczne przynęciska. Mam wędzisko Shimano Catana 5-20g, trochę za ciężka ale w najbliższym czasie nie ma szans na nowe Sad . Łowić będę u mnie w zalewie (głębokość do 2m) i na niewielkiej rzeczce Korycin, która także nie jest zbyt głęboka. Chodzi mi o ten okres do maja, bo później biorę się za szczupaki.

Nad wedką niema co rozpaczać, spokojnie okonie połowisz. Przynęty no takie nie przekraczające 6cm dobre będą obrotówki 0-2(srebne,mosiądz, złote - najlepiej z chwostem), cykady, rippery/twistery do 6cm. Woblery imitacje małej ukleji, kiełbia, okonia. Może nie o tej porze roku ale na pewno poleciłbym Ci gdy okoń gania drobnice po powierzchni popperaFrown A i na tej niewielkiej rzeczce możesz spróbować na poprocha[ouch]

PołamaniaWink
Edytowane przez Skin dnia 19-02-2008 17:23
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
Albert Einstein

"Catch and Release"

Casting&Spinning

miros
Skin napisał/a:
michal_czyb napisał/a:

Nad wedką niema co rozpaczać, spokojnie okonie połowisz. Przynęty no takie nie przekraczające 6cm dobre będą obrotówki 0-2(srebne,mosiądz, złote - najlepiej z chwostem), cykady, rippery/twistery do 6cm. Woblery imitacje małej ukleji, kiełbia, okonia. Może nie o tej porze roku ale na pewno poleciłbym Ci gdy okoń gania drobnice po powierzchni popperaFrown A i na tej niewielkiej rzeczce możesz spróbować na poprocha[ouch]

PołamaniaWink

Tak jak koledzy napisali że okonie można łowić tą wędką 5-20g i tymi przynętami tak, ale tylko te okonie które bardzo dobrze żerują w innym przypadku nawet nie będziemy czuć brań, a dla czego tak mówię bo z własnego doświadczenia wiem że słabo żerujące okonie lekko przyklejają się do przynęty delikatny kijek pokaże na lekkie ugięcie, przy sztywniejszym kiju poczujemy po pewnej chwili jakbyśmy zahaczyli roślinkę na podcięcie będzie już za późno, jeszcze jedno ważne przy łowienie okoni to technika prowadzenia przynęty, polega na opadaniu przynęty na dno i jej szybszym poderwaniem kilka obrotów i znowu opadnięcie, cały ten cykl też będzie nam pokazywała szczytówka wędziska, lekko prostując się jak przynętą dotknie dna, taką optymalną żyłka do tej metody jest max. 0,16mm może być cieniej grubsze żyłki będą w wodzie stawiały większy opór i lekkie przynęty źle będą nam opadać [ za wolno żyłka będzie robiła za duży łuk]
Przynęty jaki stosuje do połowu okoni to kilku centymetrowe repery i twistery nie przekraczające 5cm schodzące nawet do 3cm.
Ale też miałem przypadki że brania okoni były bardzo agresywne i brały na wszystko nawet na szczupakowi przynęty niejedno krotnie takie jak cały okonek.
images27.fotosik.pl/161/88ed1f61769c81c2m.jpg
Edytowane przez miros dnia 19-02-2008 18:18

Labedz2
Wszystkie moje duże okonie były przyłowem podczas łowienia sandaczy na spining,czy to jest sposób na duże okonie?Wydaje mi się że nie najgorszy ,duże okonie dość często pływają w pobliżu średnich sandaczy,dość dobrym sposobem jest też łowienie na trok boczny
Łabędź

Tomasz_Hunter
Witam! Ja zazwyczaj łowię okonie na obrotówki lub twistery często sie sprawdza.
Mój tata znowu na żywca na haczyk zakłada małego okonia(7-9cm) i wyniki też bardzo fajne. Shock

Trzynastolatek
Na jaka przynętę naturalną najlepiej okonia łowic w jeziorze o ciemnym dnie.I o której godzinie najlepiej biorą?

Arturo B
Najlepszą porą na ten gatunek jest według mnie wczesny ranek lub wieczór.Z przynęt naturalnych(dla tego gatunku)to ukleja,nie duza,może od biedy być karasek.Często jednak zdarza sie tak,że okoń nie bierze na zywca i szuka czegoś innego,wówczas sprawdza sie pęczek gnojaczków,pijawka.
Pozdrawiam
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

sajmon16
Zeszłego roku złowiłem tylko dwa okonie powyżej 30 cm oba przechytrzyłem srebrna obrotówką a w tym roku narazie nic szczególnego kilka ponad 20cm okoni na male kopytkoWink

misieks14
Wy tu wszyscy o obrotówkach a ja dla odmiany napisze że ja łowię na twistery małe główka 4 gr.kolorek najlepiej motor oil albo czerwony i jest ok[thumbsup]

medal
Ja na okonie używam żywca od 5cm do 10cm (płotka,ukleja... )
zahaczam za pyszczek średnim hakiem lub małą kotwiczką
wiązaną do żyłki głównej (stalki używam tylko gdy spodziewam się szczupaka)
jeśli chodzi o głębokość to dużo eksperymentuje i brania mam na różnych głębokościach
ostatnio złowiłem okonia 20 cm na głębokości 30cm pod wodą.

Napiszcie co sądzicie o stalce na okonia bo z mojego doświadczenia wiem że chyba trochę go to płoszy. Łowiłem na dwie wędki i na jednej była stalka a na drugiej żyłka i na te ze stalką nie było ani jednego brania a na te bez stalki złowiłem 3 okonie.Frown
Edytowane przez bobo160 dnia 27-10-2009 09:03

Labedziak 2
Ja duże okonie [ponad 30 cm] łowie zazwyczaj z gruntu na rosówkę.
Największego złowiłem w tamtym roku . Miał on równe 35 cm Shock dla mnie to już piękny garbus . Warto podkreślić że tam gdzie łowie takie okonie jest pełno małych krąpi na dnie .
Pozdrawiam Frown
Edytowane przez bobo160 dnia 27-10-2009 09:04

PareX
Słuchajcie, jako zielony przy połowach okoni chciałbym zadać kilka pytań:

1. Jaki spławik, żyłka, i przypon do połowów na żywca
2. To tak, mam przy sobie rzeczkę gdzie spokojnie mogę nałowić masę kiełbi na żywca, ale mogę też jechać na taki staw gdzie nałowię karasi od 5 - 8 cm i malutki słonecznic. Co będzie na okonka lepsze, dodam że w łowisku którym będę łowił są kiełbie i są karasie ale nie ma słonecznic, choć słonecznice mi się wydają najbardziej odpowiednie bo są małe i może nie będą się dobierały szczupaki, jak uważacie?
3. Jak weźmie to co robić? Tak jak ze szczupakiem? Ile czekać? Kiedy ciąć?
4. Powoli się już odstawiam od biało rybu i z ojcem mamy już 3 szczupakówki. Czy warto zrobić żywcówkę na okonia która by służya do końca roku? Czy okonię biorą do końca grudnia?
5. Czy do takich połowów byłą by odpowiednia wędka kongera - 4,1m 5g-25g jest dość giętka, nie wiem czy to będzie przeszkadzać.

Pozdro i z góry dzięki!
Edytowane przez bobo160 dnia 27-10-2009 09:05
" Złów, wypuść, ciesz się. "

Grzesiek
Co do żywcowych połowów okoni wiele Ci nie doradzę, ale giętkie wędzisko to nie będzie na pewno wada, ze względu na dość delikatny pysk okonia. Jeśli łowisz na małe żywce, to pewnie nie zarzucasz też zbyt daleko (bo byś mimo woli łowił na trupka wtedy) i w takim razie 25gCW wystarczy zupełnie. Co do zestawu niech się żywczarze wypowiedzą. Przy rybce 5 cm na haku, zacinać radzę "na czuja" po paru sekundach, bo okoń małe przynęty zażera dość łapczywie, ale reguły 100% nie ma. (Zależy też jak duże będą okonie i czy mają w dobrej kondycji wrócić do wody, czy trafią na talerz - wtedy z zacinaniem można się tak nie spieszyć).
Użycie zestawu i przyponu uzależniłbym od populacji szczupaka w łowisku.
To z moich doświadczeń w połowach okoni, ale nie żywcowych, tylko gruntowych ogólnie.
Powodzenia, niech się ktoś wypowie jeszcze co do spławika i zestawu.
Edytowane przez Grzesiek dnia 29-09-2008 13:51
Gdzie żyje etyka, tam ryba nie znika ! ! ! Czasem i po szkodzie głupi
Nie zmieniam avatara ]:> Duze_Bu

Brecko
Ja natomiast łowię okonie na spining (boczny trok) i muszę przyznać, że to jedna z lepszych metod połowu tego gatunku[thumbsup]
Ja zawsze łowiłem okonie na czerwonego ale ostatnio nie chciały wziąć . Spróbowałem na małego woblerka i odniosłem sukces . Po upłynięciu ok. 15 min. złapałem okonia naprawdę dużego ( miał 41 cm ) ale niestety nie miałem aparatu .
A że okazów nie bierze sie do domu ;];]
Pozdrowienia ....
Edytowane przez bobo160 dnia 27-10-2009 09:08
Machaj wędą ryby będą ;D

PareX
Brecko napisał/a:
Ja natomiast lowię okonie na spining (boczny trok) i musze przyznać, że to jedna z lepszych metod połowu tego gatunku[thumbsup]

Z moich obserwacji ( u innych wędkarzy ) przyznaję że jednak okoń kojarzy się ze spinem. Ale jak spining to tylko spining a tak to dwie wędki i na drugiej można postarać się u szczupa Shock A okonki to raczej do wody, chyba że mi ojciec ryby zabierze na patelnie tak jak ostatnio [grin] Co do dalekości zarzutu to mi to nie gra roli znalazłem miejscówkę gdzie okoń bije bez przerwy przy brzegu, ostatnio nawet widziałem ja okonek ponad 30cm zaczaił się na małą rybkę. Super to wygląda, Cool dla okoni!
Edytowane przez PareX dnia 29-09-2008 15:44
" Złów, wypuść, ciesz się. "

konrii98
JA MAM PYTANIE!!!!!! jaką przynętę mam zastosować jak będę łowił na spławik ? i na duże sztuki mam się nastawiać przy brzegu czy tak bardziej na środku stawu (łowię na spławik bo w stawie jest dużo drobnicy) ja największego złowiłem przy brzegu (31cm)

Hubert_Str
konrii98 napisał/a:
JA MAM PYTANIE!!!!!! jaką przynętę mam zastosować jak będę łowił na spławik ?

Żywiec - stynka, płoteczka, kiełbik (pamiętaj o wymiarach ochronnych) ok 3-4cm.

konrii98 napisał/a:
i na duże sztuki mam się nastawiać przy brzegu czy tak bardziej na środku stawu

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej próbować przy jakiś przeszkodach/ zawadach.

okoniolowca
Hubert_Str
Żywiec - stynka, płoteczka, kiełbik (pamiętaj o wymiarach ochronnych) ok 3-4cm.

Wez do reki linijkę, miarkę cokolwiek i zobacz ile to jest 3-4 cm.

Ja polujesz na duże sztuki potrzebujesz żywca najlepiej 10cm długości. Ukleja bądź kiełb.
A to gdzie masz zarzucić zestaw musisz wyczuć sam na swoim łowisku. Zauważyłem ze gdy jest słonecznie to garbusy gonią żywca przy powierzchni, w takim przypadku dobry będzie delikatny zestaw spławikowy z pojedynczym hakiem.
Gdy jest pochmurno i pogoda nie jest ciekawa proponował bym zestaw gruntowy. Na żyłkę główną ciężarek dobierasz go warunków na łowisku, krętlik przypon z żyłki żadna stalka na okonia nie jest ci potrzebna. I hak 6-8 bądź większy dobrze gdy jest szerszy od żywca ułatwia to zacięcie.
Zestaw zarzuć w pobliżu jakichkolwiek zawad wodnych, przewalone drzewo i tak dalej. Może to być 5 metrów od brzegu albo 60 nie ma reguły według której okonie żerują maja kilka żerowisk i zmieniają je co kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Jeżeli odnajdziesz trasę na której żerują to jak wygrana totka Wink.
Tak ze miałeś brania w jednym miejscu i nagle ustały poczekaj trochę a ryby przypłyną i brania się wznowią.
Złowiłem rybę, ryba to wie i ja to wiem. I to mi wystarczy. Wink

Hubert_Str
Nie zawsze okonie polują na 10cm rybki, z takimi trzeba się ustawić na jesieni, teraz gdy okonie polują na wyrośnięty narybek właśnie takie rybki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się