Październik 21 2018 16:55:26
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Petycja ws. górnych wymiarów ochronnych
Moris
W najnowszym numerze Wędkarskiego Świata pojawiły się petycje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Prezesa Zarządu Głównego PZW w sprawie wprowadzenia górnych wymiarów ochronnych dla ryb drapieżnych, których liczebnośc znacznie spadła w ostatnim czasie. Poparcie dla petycji można wyrazić w formularzu znajdującym się na stronie:

http://www.wedkar...y-ochronne

Tam też można przeczytać całe petycje wraz z uzasadnieniem oraz opinię ichtiologa na poruszany temat.

Poparcie petycji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznacza poparcie dla ustawowego wprowadzenia zakazu zabierania ryb powyżej górnych wymiarów ochronnych:
szczupaka - 90cm
sandacza - 75cm
bolenia - 70cm
okonia - 35cm
suma - 120cm
lipienia - 40cm

Taki zakaz dotyczyłby wód śródlądowych stanowiących własnośc Skarbu Państwa czyli rzek, jezior naturalnych i zbiorników zaporowych bez względu na to, przez kogo użytkowany jest dany akwen (czy PZW czy gospodarstwa rybackie)

Poparcie dla petycji do Prezesa ZG PZW oznacza poparcie dla wprowadzenia powyższych zakazów na wodach użytkowanych przez PZW.

Poparcie obydwu petycji wyraża się na stronie WŚ pod podanym powyżej linkiem jednocześnie.

Ja już wyraziłem poparcie i zachęcam do tego również innych użytkowników strony, którym zależy na ochronie dużych okazów drapieżników.

marec-ki
Czemu tylko ryby drapieżne chcą "chronić" ? a gdzie karp, lin, leszcz ?Wink

Szczupaka bym dał na 75, sandacza 70, okonia 30cm Wink

Się podpiszę Wink
Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

W sprawach sprzętu zadawajcie pytania na FORUM a nie poprzez PW !!

http://marec-ki.blogspot.com/
Retsam
Czytałem, poparłem, jestem obiema rękoma i nogami za Cool Zabrakło mi tylko w tej petycji innych ryb, np. lina, karasia pospolitego, leszcza. Wiem, że drapieżniki to szczyt piramidy troficznej i przez to jest ich z natury najmniej, ale w naszych realiach niezbędne są górne wym ochronne również dla ryb spokojnego żeru.

Labedziak
marec-ki napisał(a):
Czemu tylko ryby drapieżne chcą "chronić" ? a gdzie karp, lin, leszcz ?Wink

A temu, że chyba najbardziej interesuje ich spinning.Frown
Dlatego każdy dba o swoje podwórko.

O górny wymiar karpia to musisz już podpisać inne petycje Pfft

I mnie tam brakuje ryb spokojnego żeru, miedzy innymi brzany Sad

Trochę daje mi do myślenia mały wymiar suma, bo co to jest 120 cm?

Zastanawia mnie dlatego, że na mojej rzece co łowię, Lippe w Niemczech, wymiar ochronny dla suma był 50 cm, ale od kiedy się tak mocno rozmnożył, to dwóch lat całkowicie go znieśli, i teraz każdego suma trzeba obowiązkowo z rzeki zabrać.
Rzeka nie jest za duża, to może dlatego to zrobili.Smile
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

Semi
Warto spróbować, też się podpisałem pod tą petycją, na razie można powalczyć z tymi gatunkami, w przyszłości może uda się obskoczyć i inne. Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Kondzio154
Jak dla mnie wszystkie ryby powinny mieć górne i to nie za bardzo wygórowane wymiary.
Jednak wymiar to jedna sprawa, a przestrzeganie jego to druga sprawa. Zakazy w Polsce średnio działają i jeżeli taki ,,pseudo-wędkarz" złowi szczupaka na ponad metr to tak zakombinuje, że go weźmie. Musi zmienić się mentalność, a wtedy nakazy i zakazy będą przestrzegane, albo może nie potrzebne.

Wracając do tematu-popieram wszystkie tego typu akcje.

https://www.facebook.com/squidsuwalskiteamkarpiowy
arturMD
Kondzio154 napisał(a):

Jak dla mnie wszystkie ryby powinny mieć górne i to nie za bardzo wygórowane wymiary.

I wtedy sie podpisze,bo widze,że póki co to łowcy drapieżników chcą dbać o swoje a reszta to co????Patyk od kaszanki\????

Semi
Zakazy w Polsce średnio działają i jeżeli taki ,,pseudo-wędkarz" złowi szczupaka na ponad metr to tak zakombinuje, że go weźmie

Pseudo wędkarz to bierze czy to wymiarowe czy nie. Ale na szczęście są i porządni wędkarze, którzy dadzą takiej rybie szansę przeżycia. Mentalność zanim się zmieni, to jeszcze sporo wody upłynie, a żeby się zmieniła to skądś muszą popłynąć wzorce, jeden drugiemu nie może bać się zwrócić uwagi że źle robi. Jest znieczulica społeczna nad wodą i tyle, każdy pilnuje swojego nocha i uważa że jest git. Akcja świetna, oby tylko nie zakończyła się przed finałem słomianego zapału.
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

samsam
Ja również sie podpisałem pod petycją. Tak jak zauważyliście szkoda , że dotyczy tylko ryb drapieżnych ale jeżeli to przejdzie to można wtedy jeszcze inne rybki uwzględnić.
Co do wymiarów to wydaje mi się , że są ok.
jeżeli taki ,,pseudo-wędkarz" złowi szczupaka na ponad metr to tak zakombinuje, że go weźmie.

Dokładnie tak jak piszesz Kondzio-złapie takiego ponad 1metr , odrąbie ogon i powie , że wydra odgryzła i teraz ma tylko 89cm.

kesu
A do mnie jakoś to nie przemawia-kolejny pusty przepis,który nie będzie przestrzegany.Wg mnie wystarczy przestrzegać i egzekwować te przepisy,które są.Jak już to podniósłbym niektóre dolne wymiary.
Z kolei zabieranie stukilowych sumów jest też dla mnie nie zrozumiałe i taki przepis powinien chronić takie okazy i dlatego dałbym najwyżej tak
szczupaka - 100cm
sandacza -90cm
okonia - 40cm
suma - 150cm
Suma w Odrze jest dużo ale małego i takie właśnie są często wyłapywane przez "wędkarzy" zacząłbym od ich skutecznej ochrony i innych niewymiarowych ryb.
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

Firecarp
Siemka. Dorzucę coś od siebie, a że znam polskie wędkarstwo i wędkarzy, to napiszę co o tym myślę, a raczej zacytuję kolegę. "Kolejny pusty przepis". I tak też wędkarze, oczywiście nie wszyscy, ale znaczna większość będzie zabierać wszystko co się na haku uwiesi. Jak to robili do tej pory. Myślę że musi powymierać ta mięsiarska część naszego społeczeństwa żeby ryby wracały do wody. Tak jest że kto czuje się odpowiedzialny za stan wód jaki pozostawi swoim dzieciom, będzie wypuszczał te rybki. I to nie tylko za małe czy za duże. Prawie wszystkie. Tak jak bynajmniej ja to robię.

Jednak jeszcze dużo wody upłynie. Ciężko bowiem zmienić mentalność niektórych wędkarzy. Płacą za kartę wiec mogą zabierać. Tak do tego podchodzą. A jak taki jest nad wodą i słabo biorą to niewymiarowy od razu na patelnię. A jak dobrze biorą to jeszcze lepiej, sprzeda albo rozda rodzinie. I nie pomyśli o przyszłości. Oczywiście taka petycja jak najbardziej tylko czy dużo ona zmieni? Myślę że nie.
Myślę... więc łowię...

Kondzio154

Pseudo wędkarz to bierze czy to wymiarowe czy nie. Ale na szczęście są i porządni wędkarze, którzy dadzą takiej rybie szansę przeżycia

Tak. Według mnie zmienia się to na korzyść, bo co raz więcej widzimy tych porządnych. Ktoś zaraz powie, a jaki wędkarz jest porządny i co należy przez to rozumieć?

Myślę, że trzeba wszystko budować powoli, małymi kroczkami, więc takie akcje, które pewnie wydają się bezsensu dla nas, ten sens mają jakiś.

Pewien polski selekcjoner mówił ,,krok po kroczku...", ktoś inny rzekł ,,Nie od razu Rzym zbudowano".

Dużo wody musi upłynąć, ale według mnie bardzo ważna jest profilaktyka i uświadamianie.

https://www.facebook.com/squidsuwalskiteamkarpiowy
Moris
Wstawiając ten temat, wiedziałem, że zacznie się dyskusja między łowcami białej ryby, a zwolennikami spinningu. Mimo wszystko zachęcam do poparcia tej inicjatywy także tych pierwszych z uwagi na fakt, że duża liczba drapieżników ma korzystny wpływ na populację białej ryby, a to przez to, że drapieżniki w pierwszej kolejności zjadają osobniki słabsze, które nie mogą przed nimi uciec. Druga sprawa jest taka, że w przypadku ryb danego gatunku rosnących wolniej prawdopodobieństwo pożarcia przez drapieżnika jest większe, ponieważ po prostu dłużej są narażone na ataki. Do tarła, czyli przekazania swoich cech nowym pokoleniom przystępują więc ryby najsilniejsze i najszybciej rosnące, a te słabsze i rosnące wolno mają coraz mniejszy udział w tarle.
Sam też uważam, że wymiar dla suma jest trochę za niski, ale mimo wszystko sądzę, że wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych przyniesie korzyści, a jeżeli uda się wprowadzić górne wymiary ochronne dla tych ryb, to w przyszłości pewnie i dla innych gatunków też łatwiej będzie wprowadzić takie ograniczenia.
Uważam, że warto popierać inicjatywy, dzięki którym można poprawić nasz rybostan, a trzeba również zauważyć, że w wędkarzy, którzy ryby zabierają, takie rozwiązania nie uderzają. poza tym jeżeli w wyniku tych zmian większość narybku pochodziłaby z naturalnego tarła, PZW nie musiałby przeznaczać tak dużych środków na zarybienia, a co za tym idzie, może zmniejszyłyby się opłaty za wędkowanie...

Mareczek24
Podpisane jak najbardziej jestem ZAWink Właśnie krok po kroczku.....

Semi
PZW nie musiałby przeznaczać tak dużych środków na zarybienia, a co za tym idzie, może zmniejszyłyby się opłaty za wędkowanie...
Wierzysz w cuda?? Dopóki ludzie myślący nie zasiądą w pierwszych szeregach związku, to nic się nie zmieni, nawet jak wszystkie ryby będą wypuszczane i będzie ich w każdej kałuży ogrom, to związek i tak nas dalej będzie łupił, a może i jeszcze gorzej. Wink
Najgorsze jest to, że wędkarze walczą o ochronę wód a reszta ma to w dupie, PZW samo powinno występować z takimi propozycjami ochrony ryb, a tu cisza jak makiem zasiał. Żeby zamknąć na zimę ujęcie( zimowisko ryb na Narwi) w Nowym Dworze Mazowieckim trzeba było trzy lata pisania maili i wysyłania fotek i dopiero po trzech latach ktoś mądry zareagował. Mają klapki na oczach i czasami któremuś te klapki się otwierają, mam nadzieję, że przy tej petycji też trafi się na kogoś kto przejrzy na oczy.
Edytowane przez Semi dnia 21-12-2011 22:27
Semi.

Moris
Semi przesadziłem z tym ostatnim zdaniem. Jak je pisałem, to sam miałem uśmiech na twarzy.

lakleszek
Genialny pomysł,tylko żeby wypalił to będzie okCool Osobiście się podpisałem pod tym,i jedną już podpisałem o górny wymiar karpia w okręgu katowickim na 60cmWink Dla chętnych podpisania też petycji o górny wymiar karpia w okręgu katowickim zapraszam tuWink
www.petycje.pl/petycja/7803/petycja_o_wp...0cm_dla_karpia_.html
Edytowane przez lakleszek dnia 22-12-2011 13:55
Wędkarstwo-wspaniałe hobby dla każdegoShock

lakleszek@interia.pl
Retsam
Semi napisał(a):

Wierzysz w cuda?? Dopóki ludzie myślący nie zasiądą w pierwszych szeregach związku, to nic się nie zmieni, nawet jak wszystkie ryby będą wypuszczane i będzie ich w każdej kałuży ogrom, to związek i tak nas dalej będzie łupił, a może i jeszcze gorzej. Wink
Najgorsze jest to, że wędkarze walczą o ochronę wód a reszta ma to w dupie, PZW samo powinno występować z takimi propozycjami ochrony ryb, a tu cisza jak makiem zasiał. Żeby zamknąć na zimę ujęcie( zimowisko ryb na Narwi) w Nowym Dworze Mazowieckim trzeba było trzy lata pisania maili i wysyłania fotek i dopiero po trzech latach ktoś mądry zareagował. Mają klapki na oczach i czasami któremuś te klapki się otwierają, mam nadzieję, że przy tej petycji też trafi się na kogoś kto przejrzy na oczy.

Według mnie nie ma szans na zmianę myślenia na tzw. "górze" w PZW, a przyczyna jest prosta - pieniądze. W Polsce jest zbyt silne lobby "zarybieniowe" niestety popierane przez część środowiska naukowego. Nie zależy im na dużych i silnych rybach, z których jest zdrowe i silne potomstwo w drodze naturalnego tarła, ponieważ taki stan rzeczy zmniejsza wpływy z tytułu zarybień. Koło zależności jest proste, wędkarze wyłapują rybkę, a Związek musi ja zakupić od kolesi, którzy właśnie przypadkowo zajmują się hodowlą materiału zarybieniowego, oczywiście za pieniążki wędkarzy.

Semi
Kolejny pozytyw w okręgu siedleckim.
Wymiar ochronny:
- okonia - do 18 cm i od 40 cm:
- płoć - 15 cm;
W obwodzie rybackim rzeki Bug Nr 4 i Liwiec Nr 1 wprowadzono górne wymiary dla:
- sum - 150 cm;
- szczupak - 100 cm;
- sandacz - 90 cm;
- boleń - 70 cm.
Można?? Można. ouch
Semi.

Dariusz foss
Pewnie będę jednym z niewielu który ma inne zdanie w tym temacie ,wymiar ochronny tak i owszem lecz górny.Zawsze zastanawia mnie to czy nie lepiej jest przedużyc okres ochronny niektórych gatunków ryb zamiast wprowadzając górną granicie rzadko przestrzeganą i mało mająca znaczenie dla rozwoju danego gatunku ryb.Po pierwsze ile jest rekordowych ryb w stosunku rocznym złapanych, otóż niewiele i nie mają one większego znaczenia w ich rozrodzie.wiem czy przeciwnicy powiedzą ze taki osobnik posiada sporo ikry i tu nie będę innego zdania tylko czy taki osobnik przystąpi do tarła ze znacznie mniejszym ?A okres ochronny ma ,np szczupak jest dziesiątkowany od pażdziernika do grudnia gdy samice są wypełnione ikra i jakoś nikomu to nie przeszkadza czy do tarła mają przystąpic tylko olbrzymy jeśli tak to będziemy łowili okazy tej ryby za granicą lub. w komercyjnych łowiskach.Moim zdaniem problem tkwi nie w górnych granicach ochronnych tylko w dopasowaniu okresów ochronnych ryb do danej ryby.A ryby przy sprzyjających warunkach bytowo pogodowych odrodzą się same.Ja na ten przykład swoich ofiar nie jadam lecz zabieram z łowiska tylko osobniki okazale , dając szanse tym kilowym na uzyskanie optymalnych rozmiarów taką mam zasadę.Z mojego punktu widzenia i tak te wielkie ryby trafiają z powrotem do wody ponieważ poco komu dwu metrowy sum lub metrowy zdrewniały szczupak albo bolek ilu go łapie poco chronic coś co nie jest zagrożone Zamiast wprowadzania zmian na papierku warto by kontrole na łowiskach były częściej więcej by to dało ryba korzyści niż wymiary górne o ile wędkarz będzie je przestrzegał i będzie miał okaz taki w życiu .

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się