Styczeń 18 2018 19:07:41
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich zawieszona
· Rekordy strony
Toplista zawieszona
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Quo vadis- to nie kolejna część powieści Sienkiewicza.
Arturo B
Quo vadis- to nie kolejna część powieści Sienkiewicza.

s6.ifotos.pl/mini/imagesjpg_npqnnqa.jpg

Do Jasia łowiącego ryby nad rzeką podchodzi policjant:
- Chłopcze, tu nie wolno łowić ryb. Będziesz musiał zapłacić mandat.
- Ależ ja wcale nie łowię ryb! Ja uczę robaka pływać!
Policjant zbity z tropu milknie a po chwili nie dając za wygraną mówi:
- A jednak będziesz musiał zapłacić mandat! Ten robak nie ma stroju kąpielowego!

Tym oto dowcipem, chciałem zacząć swój wywód, na temat obyczajów panujących nad wodami i na forach. Wielu z nas miało okazję przeżyć atak sfrustrowanego wędkarza, który na widok efektywnego łowienia z ironią komentował, to co widział, nie dostrzegając własnych błędów, robiąc przy tym z siebie wirtuoza wędkarskiego świata, znawcę prawa i wszelkich norm...Ile to razy siedzieliście nad wodą z wędką w ręku i mieliście okazję posłuchać wywodów na temat tego jak łowić a jak nie, co kupić , a co nie, gdzie kupować a gdzie nie. Ile razy spotkaliście się z krytyką własnych przemyśleń, poczynań...

Będąc młodym wędkarzem, pamiętam jak starsi ode mnie koledzy po kiju ,starali się wynieść na piedestały swoje ego, mówiąc głośno o swoich poczynaniach, twierdząc ze lepszego podejścia nie znajdziemy, robiąc tak a nie inaczej coś osiągniemy. Z wielu takich wędkarzy, przykład jak się okazało, warto było wziąć tylko od jednego- tego najskromniejszego, który za wiele nie mówił, za to wiele łowił, co było przyczyną tego, że ciągle był na językach innych wędkarzy, którym po za gadaniem nie wychodziło nic więcej. Wędkarz o którym piszę, był wiecznie szkalowany przez swoich kolegów, mimo że po za wspólnymi łowami, często spotykali się na różnych biesiadach. Jako młody wędkarz i człowiek miałem problem ze zrozumieniem tych sytuacji... dorastałem, ryby wciąż próbowałem łowić, zacząłem wyciągać wnioski, zacząłem rozumieć...i dotarło do mnie, ze ludzie są różni- zazdrośni, egoistyczni, zawistni...ludzi z takimi cechami charakteru znajdziemy w każdej grupie społecznej, w każdym hobby....

W czasach kiedy mamy dostęp do internetu, mamy okazję uczestniczyć w wirtualnym świecie wędkarzy. Powstała masa portali poświęconych wędkarstwu, na których możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego. Na wielu z nich opisywane są różne przygody, sprzęt, porady itp. Jako użytkownicy takiego portalu mamy możliwość odniesienia się do wszelkich tematów pojawiających się na takiej stronie. Jak się okazuje, wielu użytkowników nie potrafi zrozumieć słów " konstruktywna krytyka", dając upust swojej frustracji ( oczywiście anonimowo), wylewając pomyje na autora tekstu, nad którym pewnie spędził sporo czasu. Na atak narażony jak się okazuje jest każdy , kto ma coś ciekawego do powiedzenia, pokazania- wiedza nabyta z praktyk, jest dosłownie dewastowana przez kipiącego złością i nienawiścią do osób potrafiących przekazać wiedzę narcyza, który nie potrafi przeczytać tekstu ze zrozumieniem, nie potrafiącego czytać między wierszami...Zazdrość, to paskudna cecha, której warto się wyzbyć...Dlaczego ludzie nie potrafią cieszyć się szczęściem innych ludzi, pogratulować szczerze, podziękować, pochwalić, podejmować rozmów na poziomie?
Na jednym z portali przeczytałem niedawno temat, w którym to autor, mocno krytykował testerów przynęt, kiedy doczytałem temat wraz z komentarzami do końca, doszedłem do wniosku , że autor bazując na gdybaniu- bo szczegółów na 100% nie znał- po prostu pojechał po ludziach, którzy coś w życiu osiągnęli, którzy dostali szanse od firm na pokazanie się szerszemu gronu, z czystej zazdrości. Czytając zastanawiałem się nad tym, co tak naprawdę takiemu człowiekowi daje to , że napisze kilka zdań na temat, o którym tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia.

Krytykuje się osoby działające społecznie na rzecz wędkarstwa, osoby które swój prywatny czas poświęcają dla innych, po to by przekazać swoją wiedzę mniej doświadczonym. Na krytykę narażeni są też ludzie działający na rzecz sportu wędkarskiego i wielu innych, co możemy zauważyć nad wodą i na forach. Wciąż wielu nie rozumie tego, ile trzeba włożyć w każde przedsięwzięcie wysiłku i czasu, by coś sensownego przygotować dla odbiorcy. Zapominamy, o tym że tworzymy jedną wielką grupę, która powinna się wspierać, a nie szerzyć wrogość.

Przechodzi Jasiu obok stawu i widzi wędkarza łowiącego ryby.
Myśli sobie Jasiu tak, zapytam go czy biorą?
Jeżeli powie, że biorą, to mu odpowiem, że "takiemu debilowi zawsze biorą".
Jeżeli powie, że "nie biorą", to mu odpowiem , że "takiemu debilowi nigdy nie biorą".
Podchodzi Jasiu do wędkarza i pyta:
- I jak , biorą?
A wędkarz na to:
- Spadaj debilu!

Postarajmy się zrozumieć poniższe zagadnienia, a będzie nam wszystkim lżej:
Konstruktywna krytyka- rodzaj krytyki, która charakteryzuje się tym, że osoba krytykująca przedstawia lub sugeruje jednocześnie sposób lub sposoby rozwiązania problemu poddanego krytyce. Można ten rodzaj krytyki zaliczyć do krytyki wyższego poziomu w przeciwieństwie do zwykłej krytyki pozbawionej tej cechy.

Asertywność - w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.

Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób.

Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do realizacji założonych celów mimo negatywnych nacisków otoczenia, racjonalną dbałość o własne interesy z uwzględnieniem interesów innych. Asertywność to obok empatii podstawowa umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej. Diagnozy zachowań nieasertywnych dokonuje się na podstawie zablokowanych w autoprezentacji sfer komunikacji , blokady mówienia nie, wyrażania i przyjmowania opinii i krytyki, kontaktu z autorytetem i tłumem (trema), radzenia sobie z poczuciem winy.

Osobiście wiem , ze punkt widzenia zależny jest od punktu w którym się siedzi. Czasami pewne stołki parzą...,ale czy muszą?
s6.ifotos.pl/mini/037cjpg_npqnnqq.jpg
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

Luk
Bardzo dobry artykuł Arturo! Naprawdę świetny tekst.

Niestety takiego podejścia brakuje wędkarzom (Polakom ogólnie) w Polsce. Sam to dobrze poznałem - nauczyło mnie to ostrożności i dystansu do pewnych spraw... Zgadzam się - brakuje w Polsce rozmowy, wymiany argumentów, konstruktywnej krytyki - zbyt duzo jest za to wylewania pomyj i wręcz wulgarnego podejścia...
Ten fakt jest według mnie jednym z powodów dlaczego zmiany w PZW, nad polskimi wodami nie następują tak szybko. Zamiast zjednoczyć się i coś zmienić, 'napada się' na tych z pomysłami lub wręcz rozwiązaniami, szukając w ich postępowaniu błędów, tych najmniejszych nawet. Ze zgrozą obserwuję jak fani 'C&R' odnoszą sie do tych co ryby zabierają i na odwrót. Niektórzy stali się oszołomami wręcz, nie zdając sobie sprawy, żę ich postawa działa na niekorzyść 'C&R'. A to tylko jeden przykład... Zamiast pójść na wybory łatwiej jest krytykować obecny rząd - to podstawowe podejście jakie widzę u rodaków. Jak coś ma się zmienić jeżeli inni głosują za ciebie? Rozumiem jeżeli ktoś głosuje, ale nie oddać głosu i krytykować? To nierozsądne... Podobnie jest z PZW - garstka ludzi dyktuje reszcie swoje warunki a my sie na to zgadzamy. A wystarczyłoby się zebrać i to zmienić. Polecam ostatni numer WMH i przykład koła w Toruniu - zmiany nie są takie trudne wcale!
Mieszkam w UK i widzę co to znaczy gra zespołowa. Tutaj wędkarze wywalczyli sobie wiele rzeczy i dalej walczą! Jest ich mniej niż w Polsce, przy liczbie mieszkańców około 62 milionów. Do tego tylko biali łowią ryby (Ali Hamidi to jedyny wyjatek jaki tu znam)...

Tak więc można wiele zdziałać - ale zacząć trzeba od początku i samego siebie. Dodałbym jeszcze, że fajnie byłoby gdyby ludzi widzieli życie i sprawy dookoła nich nie przez pryzmat 'szklanki do połowy pustej' tylko 'do połowy pełnej' (dla niektórych to nawet szklanka w 1/10 pusta Wink ). Tworzyć nie niszczyć... Aby coś urosło trzeba przygotować grunt pod zmiany. I nie ma co tu zwalać winę na mentalność społeczeństwa. Bo społeczeństwo tworzą ludzie. Czyli my. Sam nie jestem wspaniały, nigdy nie byłem - ale staram się być lepszy. Cały czas uczyć i zmieniać. Na lepsze... Widzimy, że ktoś coś robi? Wspomóżmy go radą zamiast pokazywać złe strony! Sami się zaangażujmy! Bądźmy mili dla innych, nawet jeśli oni nie są - od bycia miłym i kulturalnym jeszcze nikt nie umarł. Krzewmy kulturę - dookoła siebie - nie ma lepszego podejścia jak samemu byc dobrym przykładem!

Do tego co napisałeś Arturo dodałbym, że część ludzi zachowuje sie na forach jak w swoich samochodach. Zamieniają się w agresywne wręcz bestie... Niestety w większości przypadków świadczy to o słabości a nie sile, bo na ulicy, w życiu codziennym to już pokorne baranki bojące się odezwać lub zabrać głos. A co do ataku na pewne osoby - mam nadzieję, że nie masz na mysli ludzi z ZG PZW...

Jeszcze raz - dobry artykuł, jestem pewien, że to kolejne ziarno co da plony w przyszłości...
Pozdrawiam

michal184
Moim zdaniem sprawa rozbija się o odwagę.
Anonimowo mamy szanse na bezkarne wylanie z siebie co najgorsze.
Jeśli się dobrze zastanowimy ,to każdy raczej powie że łatwiej mu się umiera dla sprawy w wirtualnym świecie.
Sam nie raz się przyłapałem ,jak z wypiekami na twarzy pisałem kolejnego posta ,gotowy jak lew bronić swojej racji.
Najpierw musimy pracować nad sobą i moim zdaniem ignorować wszelkie zaczepki agresywnych użytkowników internetu.
Głupota nie zna niestety podziału na białe, czarne z miasta ,ze wsi,polak czy nie polak.Głupka wszędzie można znaleźć
Hejterstwo było jest i niestety będzie istniało tak długo jak długo będą żyli ludzie niedowartościowani,z kompleksami,czy też niezrealizowani życiowo,czyli zawsze.A jedyny sposób na nich to nie dawanie im pożywki do karmienia swojego malutkiego ego.
Poczucie bez karności w internecie nie jest do końca dobrą sprawą,wystarczy poczytać komenty na youtube ,czy innych portalach tego typu .
Podoba mi się postawa pewnego żołnierza ,weterana misji z Iraku ,który wyszukuje osoby które w komentarzach na youtube, o polakach poległych w misjach zagranicznych,pisali wulgarne komentarze opiewające śmierć polskich żołnierzy i z tego co wiem postawił już paru przed sądem.
Praca u podstaw ,poprawiajmy samych siebie i przede wszystkim kultura osobista

Grzes77
Tak naprawdę każdy z nas może być odebrany i za typowego głupka i mądrego kolesia. Wszystko zależy od odbiorcy, który też może być taki lub inny i koło się zamyka.

- A jednak będziesz musiał zapłacić mandat! Ten robak nie ma stroju kąpielowego!

To już usiłowanie morderstwa jest a nie kąpanie Wink. Taki żarcik, dla bystrzejszych lub będących w temacie Wink.

Edit: Oczywiście Artur dobry tekst, obawiam się tylko, że dużo nie zmieni. Przez portale poznają się ludzie tak jak np my na Jarosławkach i wtedy wiem, że ten koleś chce przekazać coś od siebie pozytywnego, chociaż jakbym go nie poznał, to bym inaczej odebrał Wink.

Arturo B
Każdy z Was zrozumiał temat,tak jak powinien być zrozumiany.
Grzes77 napisał(a):

....

To już usiłowanie morderstwa jest a nie kąpanie Wink. ...

....

Grześ- dobre Wink

BynQ
Kurcza no no normalnie mam doła a co Ty miałeś jak to pisałeś?Pfft
Nie ważne jaka ryba ,choćby mała płoćwww.otofotki.pl/img6/obrazki/kx9066_flyfisher1.gif

Bobo team
Konkretny tekst Angry Niestety taka jest mentalność Polaków i to się raczej nigdy nie zmieni Kij

kby94
Świetne. Ja nie martwiłbym się tym, czego ten tekst nie zmieni, lecz cieszyłbym się z tego co zmieni. Już nie chodzi tu o samo wędkarstwo, ale o ogół. To, co tutaj wyczytałem ma wartości uniwersalne. Mogą przekładać się na każdą dziedzinę życia. Człowiek powinien uczyć się szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. Nie powinien patrzeć na niego, lecz na siebie. Powinien dawać z siebie to, co ma najlepsze i nie oczekiwać za to nagrody. Jeżeli będziemy patrzeć innym na ręce, próbować narzucić im w jakiś sposób swoje racje, nic nie osiągniemy. Starajmy się po prostu pokazywać innym nasze podejście do sprawy, otworzyć się, a na pewno znajdziemy jakichś naśladowców. Tylko prawdziwe, szczere zachowania mogą budzić w innych jakieś natchnienie.

Sorki za tą całą filozofię, ale jakiś taki mam dzisiaj po prostu dzień sleep

Arturo B Dzięki za artykuł. Trafiłeś w dziesiątkę!

Arturo B
BynQ napisał(a):

Kurcza no no normalnie mam doła a co Ty miałeś jak to pisałeś?Pfft

Myślę, ze wielu z nas może mieć doła...
Co ja miałem...(?)...trudno powiedzieć,ale wiele różnych sytuacji przed oczami z nad wód i nie tylko....

kby94 napisał(a):

Świetne. Ja nie martwiłbym się tym, czego ten tekst nie zmieni, lecz cieszyłbym się z tego co zmieni. Już nie chodzi tu o samo wędkarstwo, ale o ogół. To, co tutaj wyczytałem ma wartości uniwersalne. Mogą przekładać się na każdą dziedzinę życia. Człowiek powinien uczyć się szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. Nie powinien patrzeć na niego, lecz na siebie. Powinien dawać z siebie to, co ma najlepsze i nie oczekiwać za to nagrody. Jeżeli będziemy patrzeć innym na ręce, próbować narzucić im w jakiś sposób swoje racje, nic nie osiągniemy. Starajmy się po prostu pokazywać innym nasze podejście do sprawy, otworzyć się, a na pewno znajdziemy jakichś naśladowców. Tylko prawdziwe, szczere zachowania mogą budzić w innych jakieś natchnienie.

Sorki za tą całą filozofię, ale jakiś taki mam dzisiaj po prostu dzień sleep

Arturo B Dzięki za artykuł. Trafiłeś w dziesiątkę!

Myślę, że bardzo dokładnie trafiłeś w sedno tematu...
W Twojej wypowiedzi nie dostrzegam przesadnej filozofii, w tym co napisałeś jest sens...

Bobo team napisał(a):

Konkretny tekst Angry Niestety taka jest mentalność Polaków i to się raczej nigdy nie zmieni Kij

Mentalność , to coś z czym da się walczyć i coś co można zmienić- wystarczy chciećWink

stan2010
Mentalność , to coś z czym da się walczyć i coś co można zmienić- wystarczy chcieć Wink

Mentalność może zmienić wychowanie, a większość innych sposobów, to orka na ugorze. Jeżeli zaczniesz walczyć, to dowiesz się , że czytasz bez zrozumienia; że jedyna słuszna metoda, to ta, którą używa druga strona w konstruktywnej dyskusji; że ktoś szybciej pisze niż myśli; albo, że nie dorastasz do pięt komuś, kto świeci kulturą /sic!/. Mi pomogły rozmowy z lustrem huha przynajmniej wiedziałem, czego mogę się spodziewać hahaha.
PS. kiedyś chciałem, ale szkoda mi było nerwów Wink.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

Pablo2
Arturo B napisał(a):

Mentalność , to coś z czym da się walczyć i coś co można zmienić- wystarczy chciećWink

No właśnie, najgorsza jest kwestia chęci. Niestety nie każdy chce ją zmienić(czasami pewnie podświadomie jest to ''niemożliwe'' - kwestia kultury, wychowania) i tego nie da się przekształcić. Tekst bardzo ciekawy, daje sporo do myślenia.

Bobo team
Bobo team napisał(a):

Mentalność , to coś z czym da się walczyć i coś co można zmienić- wystarczy chciećWink[/quote]

Z wszystkim można walczyć , tylko w niektórych sprawach jesteśmy przegrani już na starcie Wink ...
W Polsce najczęściej jest tak że :

"- Spełnię twoje każde życzenie , ale twój sąsiad będzie miał dwa razy tyle ( chwila zastanowienia )
- To niech mi usuną jedne jądro ... "
Myślę że Józef Piłsudski najlepiej to ujął :
" Naród wspaniały, tylko ludzie k... "

naniulka
świetny artykuł! naprawdę fajnie się go czytało Smile dzięki Wink

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się