Październik 22 2018 22:42:51
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
Wędkarstwo, forum wędkarskie » Toplista rekordów wędkarskich » Okazy odrzucone
 Drukuj temat
Jelec
kordi20
Witam
zglaszam rybe Jelec 30 cm, zlowiona na rzece maas w holandi
s4.ifotos.pl/mini/jelec-008_nnpwnna.JPG

s4.ifotos.pl/mini/jelec-010_nnpwnws.JPG

Exodus
To byk jelec Wink Graty i życzę kolejnych takich Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

kesu
Coś czuję że to nie jelec disa .Płetwy czerwone,pysk jakiś taki i głowa duża.Porównałem z tym Laby:

s6.ifotos.pl/img/29aJPG_rsspqhx.JPG

Niech inni się wypowiedzą.
Ale i tak gratki.
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

kordi20
Moim zdaniem to jest Jelec , Zdjecie przykladowe, Kazda ryba przystosowoje sie do waronkow zycia.
s6.ifotos.pl/mini/jelec-2jp_nnpsxap.jpg

Semi
kordi20 napisał(a):

Moim zdaniem to jest Jelec , Zdjecie przykladowe, Kazda ryba przystosowoje sie do waronkow zycia.
s6.ifotos.pl/mini/jelec-2jp_nnpsxap.jpg

Dokładnie tak. Moje zdanie jest takie same.Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

parisss
Jeśli to jelec to Gratuluje nowego Rekordu Forum Cool

wedkarz2309
Jeśli byłby to faktycznie jelec, to rybka byłaby na prawdę pięknaWink

Patrzę na niego, patrzę i nie mogę się zdecydować, co to jest.
Mogę się mylić, ale jak dla mnie, to chyba to będzie mieszanka jelca z jakąś inną rybą, czyli hybrydaWink

Emil65
Za dużo łusek w lini bocznej, mi wychodzi gdzieś tak 56 łusek.
Czyli by był jaź, a jako że trochę mały, to i nie wygrzbiecony.
Ale to tylko moja opinia.Pfft

images31.fotosik.pl/141/042c6279d5e12c98.jpg

images32.fotosik.pl/141/4c259f32132b3048.jpg

wedkarz2309
Zgadza się, łusek w linii bocznej jest ok. 56 - mi wyszło to samoSmile

kordi20
Panowie liczymy luski duze nie wszystkie a wedlug mnie lusek duzych jest 52 a u JELCA mamy lusek duzych od 47 do 52

kesu
Przedtem nie liczyłem łusek a teraz tych , które widać i są w linii bocznej wyszło mi 58 a jeszcze jakieś są w cieniu przy ogonie.
Łuski albo są albo nie w linii bocznej-obojętne czy duże czy małe ale się liczą.
Też miałem problem ze złowionymi tu rybami:
images41.fotosik.pl/1389/68208c15810e2decmed.jpg

Zdjęcie z tematu: http://www.narybk...ost_163619

kordi20
Jelec

Jelec (Leuciscus leuciscus)
Karpiowate (Cyprinidae)
Woda: strumień, rzeka, jezioro

Ryba stadna preferująca szybki nurt
Jak na rybę karpiowatą niezwykle ruchliwy
Samiec z wysypką godową

Jelec
Wędkarstwo bez tajemnic

Budowa zewnętrzna
Ciało w zależności od charakteru zamieszkiwanej wody mniej lub bardziej wydłużone, w przekroju nieomal okrągłe. Głowa mała. Otwór gębowy wąski, o lekko dolnym położeniu. Łuski duże, 47-53 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 10-11 promieni, a w odbytowej 10-12. Krawędź płetwy odbytowej wklęsła. Dwurzędowe zęby gardłowe, 2.5-5.2(3). Grzbiet ciemny, niebiesko lśniący. Boki żółtawe o srebrzystym połysku, brzuch białawy. Płetwy piersiowe, brzuszne oraz odbytowa w kolorze od żółtawego do pomarańczowego. Linia boczna jest często z obydwu stron ciemno oblamowana. Długość 15-20 cm, maksymalnie do 30 cm.

Występowanie
Przeważnie w szybko płynących ciekach wodnych o piaszczystym i żwirowatym podłożu. W Europie - na północ od Pirenejów i Alp. Nie występuje w Szkocji, zachodniej i północnej Norwegii, oraz na zachodnich i południowych Bałkanach. W południowej Francji występuje podgatunek Leuciscus leuciscus burdigalensis.

Tryb życia
Towarzyska, o żywym usposobieniu, powierzchniowa ryba, uchodząca wśród karpiowatych za jednego z najlepszych pływaków. Tarło w kwietniu i maju. W tym okresie na całym ciele samców pojawia się drobna wysypka tarłowa. Ikra o średnicy 2 mm przyczepia się do podwodnych roślin i kamieni. Dojrzałość płciową uzyskuje pod koniec trzeciego roku życia.

Odżywianie
Plankton, robaki, ślimaki, larwy owadów, wodne i lądowe owady, czasami również fragmenty roślin.

Ciekawostki
Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy jelca to... wielec, parzocha, gnojusz, jalec, jajczyk, jarąg a także jarążek.

Ryby i prawo - Jelec

Wymiar ochronny: do 15 cm
Uwagi:
Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW nie posiada okresu ochronnego.

Dodalem opis Jelca ze strony przydatnej do nauki na karte wedkarska, uczylem sie z tych opisow w roku 1994 i zdalem egzamin i uwazam ze sie opis ryby przez te lata nie zmienil, zmieniaja sie jednak warunki zycia RYB w zwiazku ze zmianami klimatycznymi i jak juz predzej pisalem ryby dostosowoja sie do tych warunkow. Nadal uwazam ze jest to Jelec.

Frantic
Dla mnie jest to typowy klenik. Nie mam najmniejszych wątpliwości patrząc na jego pysk.
"Wędkarstwo i tak wystarczająco mocno kłóci się z etyką, by nie przeginać bardziej niż to konieczne" Danek

www.picasaweb.google.com/krzykamienski
wedkarz2309
Każdy widzi inną rybę, coś tutaj nie graSmile
Tak szczerze, to im dłużej patrzę na zdjęcie (z miarą), tym bardziej się przekonuję, że jest to najzwyczajniej w świecie, mały jaź (jest mi niezręcznie poprawiać takiego wędkarza, jakim jest Frantic, ale osobiście klenia wykluczam - miałby zdecydowanie większą łuskę).

Ale jak dojdziemy, co to za gatunek ryby i jeśli zdecydujemy, że nie jest to hybryda, to ryba i tak zostanie dodana do TLouch
Jednak szkoda, że są takie wątpliwości, gdyż forum czeka na tego pierwszego jelca z trójką z przodu od kilku ładnych latSmile

jokeras
Dla mnie to jak tak dalej patrze to bardziej mi to jazia przypomina niż jelca ale specjalistą nie jestem.

Labedziak
Jako że miała by to być ryba na rekord forum, to tym bardziej szczegółowo oglądamy takie zgłoszenia.
Nie może być tak, że zgłoszenie uznamy, a potem ktoś napisze i udowodni że to całkiem inny gatunek ryby niż w zgłoszeniu.
Jak na razie wszystko na to wskazuje że to nie jest jelec.
Mamy czas do końca miesiąca, żeby zgłoszenie uznać, albo i nie, dlatego poczekamy jeszcze na inne opinie.
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

herass
Trzeba porównać do tego , http://pl.wiktionary.org/wiki/Plik:LeuciscusIdus30cm.JPG
Edytowane przez Labedziak dnia 09-07-2013 13:15
Jeśli nic nie bierze na sześć wędek ,pora rzucić siódmą : D
http://www.youtube.com/watch?v=0FUSKO_6NFA

kesu
Tak Herass, tylko że ten niby jelec ma też pod 60 łusek w linii bocznej Pfft .
Czyli to nie jelec a jaź.

Grzes77
Skoro toplista jest zabawą, a coś budzi sporo kontrowersji, to moim zdaniem (z całym szacunkiem dla łowcy Wink) nie powinna trafić do topa, tym bardziej jako rekord forum.
Tu przypomnę rekordowego karasia Avallona z przed kilku lat, dobrze że się dopatrzyliście wtedy przekrętu.
Wiem jak ciężko jest wyłapać nieraz różnice, ale w tym przypadku za dużo jest tych różnic Wink.

Semi
herass napisał(a):

Trzeba porównać do tego , http://pl.wiktionary.org/wiki/Plik:LeuciscusIdus30cm.JPG

To na pewno jest jazik.

Za duża wątpliwość co do gatunku ryby, chłopaki dobrze piszą że to pewnie jest inny gatunek, liczba łusek niestety pozwala z cała stanowczością wykluczyć jelca i chociaż na początku myślałem że to jest jelec zgadzam się z chłopakami. Nie możemy więc go dodać do topa, a szkoda, bo jak na ten gatunek to już byłby okaz.Smile
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się