Sierpień 20 2018 10:27:54
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
Wędkarstwo, forum wędkarskie » Wędkarska przystań » Akwarystyka
 Drukuj temat
Prętnik, Brzanka różowa, Kirysek spiżowy
Tomasz_Hunter
Witam kolegów.
Mam pytanie ( nie moge doszukac sie w internecie) z kad wiemy, kiedy ryby wymienione w temacie "nadają" się do tarła. Mianowicie jak rozpoznać, że jest to odpowiedni moment na ich odłowienie do akwarium tarliskowego i rozpocząć przygodę z ich rozmnażaniem. Dodam, że mam 5 brzanek różowych (2 samice weloniaste i jednego samca oraz parkę o "normalnych" płetwach), parę prętników, oraz 4 kiryski (lecz nie umiem rozpoznać płci, dwa są większe tzn. nie są dłuższe ale grubsze, przy kupnie wszystkie wygladaly podobnie). Mam też pytanie czy brzanka rózowa weloniasta może wytrzeć się z brzankami o nie weloniastych płetwach. Mam nadzieję, że któryś z kolegów miał kiedys te rybki i pomoże mi w rozszerzeniu swojej hodowli.

:;/

ps. w akwa znajdują się również 3 żałobniczki, 2 bystrzyki ozdobne i 2 sumiki (kiryśnik plamisty?)
Edytowane przez Tomasz_Hunter dnia 29-01-2014 14:29

grucha86
Co do kirysków to jeśli mają tą samą długość to samica jest znacznie grubsza zawsze... Jaki rodzaj prętnika posiadasz? Co do brzanki różowej to wiem tylko tyle że należy obficie karmić najlepiej żywym pokarmem a gdy ryby są widocznie zaokrąglone to je przenosimy... Wink
Edytowane przez grucha86 dnia 29-01-2014 21:00

Tomasz_Hunter
Czyli żeby zainicjować tarło trzeba poprosu obficie karmić? I obojetnie kiedy to zrobimy (tzn. nie musi to byc określony miesiąć badź kiedy ryby inaczej się zachowują)? Szczerze powiem, że nie wiem jakie mam prętniki mogę tylko powiedzieć, że samiec jest w czerwono niebieskie pasy a samica srebrno-błękitna.

grucha86
Co do prętnika sprawa jest raczej jasna, gdyż przed tarłem samiec buduje gniazdo w roślinności z kawałków roślin itp. Wtedy wiadomo, że nie długo będzie "się tarło" heh. Myślę że ryby jak wszystko w naturze ma swoje okresy rozmnażania się i chyba nie da się tego przyspieszyć... w większości ryby przed tarłem dobierają się w pary i wtedy jest dobry czas aby je przenieść do zbiornika tarłowego. Niestety w sieci jest bardzo mało informacji fachowych na temat rozmnażania, a jak już są to tylko ogólnikowe informacje. Może warto zainwestować 50zł w fachową literaturę !? No i obserwować co się dzieje za szkłem. sleep
Edytowane przez grucha86 dnia 30-01-2014 10:47

Tomasz_Hunter
Dziękuję za odpowiedzi. Potraktowalem Twoją radę poważnie grucha86 i czekam właśnie na książkę H. Zientka Wink
Po jakimś czasie (jak temat będzie dalej istniał) postaram się napisać czy coś mi się udało. Narazie odłowiłem prętniki, no i czekam.Smile

grucha86
No to fajnie, że zamówiłeś lekturkę, autor znany z takowych publikacji więc na pewno dowiesz się dużo pożytecznego. Ja sam osobiście zawsze przed rozpoczęciem "drogi w nieznane" podpieram się lekturą i zazwyczaj sięgam po te troche leciwe. W nowoczesnych lekturach jest według mnie za dużo nowinek, w sieci można jedynie zdobyć ból głowy, komplikuje to często sprawę, a wiadomym jest że najlepsza droga jest ta najprostsza sleep Temat zawsze możesz " odkopać" no i daj znać bo jestem ciekaw wyników ouch

Tomasz_Hunter
Już mogę napisać, że wczoraj po powrocie do domu z pracy zobaczyłem dosyć sporą "kopułę" piany ^^ prętniczek wzmacniał ją mchem jawajskim wśród pływającej kabomby. Późnie gonił samicę, która trzy razy podeszła do gniazda, lecz tylko poskubała roślinki ( w tym czasie samiec "leżał na boku" pod nią) po czym odpływała, a samiec dopieszczał gniazdo. Mam nadzieję, że dzisiaj się im uda (najlepiej po południu, gdyż chce to zobaczyć ;D).

Postaram wrzucić jakieś zdjęcia (mam też filmik Wink), tylko mam jakiś problem z tabletem ;(

grucha86
No to swietnie... Moze gdy je podgladasz to sie wstydza heh, powodzonka sleep

Tomasz_Hunter
Wczoraj wieczorem moja samica schudła. Jak się okazało, już zniosła ikrę ;D. Teraz czekać na wyklucie i najtrudniejsze wykarmienie narybku...
Czekam na pokarm hikari plankton early, mam nadzieję, że będzie naprawdę drobny.

Tomasz_Hunter
Już dzisiaj moje małe prętniczki zaczynają pływać. Dostały pierwszy pokarm, ale nie jestem pewiem czy go pobierają. Założyłem hodowlę pierwotniaków, woda jest już mętna ale czy tam coś jest?

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się