Listopad 18 2018 03:23:47
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Karaś pospolity - ratować póki czas!
Luk
Karaś pospolity, czyli carassius carassius, to jedna z najpiękniejszych ryb zamieszkujących wody Europy. Ceniony jest bardzo przez wędkarzy za swoje walory - jakimi jest waleczność i przebiegłość. Dla starszych wędkarzy był rybą bardzo popularną. Niestety był...

Karaś zamieszkuje przede wszystkim płytkie wody stojące, na kanałach pojawia się tam gdzie ruch wody jest znikomy, co musi mieć związek z inkubacją ikry. Swojego czasu popularny - stał się jednak gatunkiem, któremu grozi zagłada. Nie na skutek choroby, czy jakiegoś śmiertelnego wirusa. Po prostu krzyżowanie się go z karpiem, hodowlaną akwariową złotą rybką lub karasiem srebrzystym sprawia, że ulega on hybrydyzacji. W przeciwieństwie do karasia srebrzystego, którego krzyżówki mają dalej te same cechy (plemniki samców innych gatunków stymulują rozwój jaj 'Japońca) - karaś pospolity z roku na rok wyciera się coraz słabiej i coraz mniejsza liczba tych ryb zasiedla wody zarówno brytyjskie jak i europejskie.

W UK nie jest to do końca gatunek 'rodzimy' jak się okazuje - sprowadzono go prawdopodobnie jako rybę ozdobną kilkaset lat temu, jednak zdążył zadomowić się w wielu wodach brytyjskich, stając się pospolity.
Jeden z wielkich fanów 'prawdziwego' karasia - Chris Turnbull, łowca dużych okazów (nie tylko tej ryby) postanowił pomóc zagrożonemu gatunkowi i z jego głównie inicjatywy powstał National Crucian Conservation Project (co tłumaczyć można jako Krajowy Projekt Ochrony Karasia Pospolitego). Organizacja ta zyskała pełne poparcie Angling Trust (coś w stylu PZW tylko działające w interesie wędkarzy) i wspólnie podjęte zostaną pewne kroki, które pomogą przetrwać tej rybie. Planuje się stworzenie łowisk, w których będzie karaś, bez takich gatunków jak karp czy złota rybka, z którymi mógłby się krzyżować. Gazety będą patronować projektowi i wiele osób z wędkarskiego świata UK zapowiada wsparcie tej idei. A czysty genetycznie 'pospoliciak' znajdzie nowy dom w wielu zbiornikach.

W Polsce mało kto chyba zdaje sobie sprawę jak rzadki to staje się gatunek. 'Japoniec' jest teraz w natarciu i jest najbardziej ekspansywnym gatunkiem inwazyjnym w Polsce - i mamy do czynienia ze swoista 'kulminacją' występowania tej ryby. Zasiedla ona wody stojące, płynące, a nawet podgórskie i przybrzeżne - i jest wielkim konkurentem pokarmowym rodzimych karpiowatych.

Karaś pospolity wyraźnie przegrywa batalię ze swoim kuzynem i żal za serce chwyta, że w Polsce nie powstaje tego typu organizacja jak w UK. Zarybianie karpiem na lewo i prawo, nadmierne odłowy (rybackie i wędkarskie) to główne przyczyny, dla których karaś srebrzysty wypełnia niszę, jaka powstaje na skutek nieracjonalnej gospodarki.

Jak dla mnie coraz mniej karasi pospolitych jest łowionych (i pojawia się w 'wynikach' ) i ze zgrozą zauważam, że młodsi wędkarze mówiąc karaś - mają już na myśli karasia srebrzystego.

Oczywiście trudno wymagać, aby ktoś ruszył na ratunek w Polsce karasiom pospolitym, bo problemów jest więcej i to ważniejszych. Mam jednak nadzieję, że wielu wędkarzy powoli zacznie otwierać oczy na to co w Polsce się wyprawia, że PZW lub kolejne rządy absolutnie nie panują nad sytuacją - i działa się u nas w sposób anachroniczny, gdzie prywatne interesy wąskiej bardzo grupy są przekładane nad interesy większości oraz równowagę ekologiczną. Potrzeba nam zmian w prawie i w sposobie zarządzania wodami, bo jest źle, a może się okazać, że w wielu przypadkach będzie gorzej i 'zbyt późno'. Ryby wcale nie są bogactwem, którego złoża są niewyczerpane - jest ich coraz mniej, a takim jak karaś pospolity, sławiony już przez Kochanowskiego, grozi zagłada ( chwalił je poeta w śmietanie co prawda... Wink ). Jest jeszcze czas!

Łowiska karasiowo - linowe są świetnymi miejscami i dają wiele satysfakcji i samospełnienia wędkującym. Mam szczęście, że kilka takich jest niedaleko mnie, w tym jedna z wód mojego koła w Farnham. Może ktoś otwierający łowisko komercyjne w Polsce wpadnie na pomysł, aby właśnie takowe stworzyć? Zarybi je głównie karasiem i linem, dodając płoć, wzdręgę, okonia i szczupaka? Na dzisiejszy dzień trudno o takie miejsce, i kto wie, czy nie byłby to 'strzał w dziesiątkę'!

imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/853/eggy.jpg
Piękny złocisty karaś - ma płetwę grzbietową wypukłą, w przeciwieństwie do swego kuzyna, który ma lekko wklęsłą.

catchandrelise
Luk za ten artykuł masz u mnie + milion do szacunku. Od dawna zwracam na ten problem uwagę. Według mnie karaś srebrzysty ( japoniec) jest tak agresywnie inwazyjnym gatunkiem, że powinien być wprowadzony całkowity zakaz zarybiania nim jakichkolwiek wód ( nawet prywatnych, przydomowych stawków) i zakaz wypuszczania go z powrotem do wody po złowieniu i nie obrażając tu nikogo zwracam się teraz do wszystkich ,,miłośników'' ryb i przyrody, którzy to wypuszczają wszystkie ryby po złowieniu, wypuszczając z powrotem karasie srebrzyste i inne tego typu szajsy do wody dokładacie swoją cegiełkę do zachwiania równowagi w naszych ekosystemach i eksterminacji rodzimych gatunków ryb np: wspomnianego wyżej karasia pospolitego. Sam studiuje ochronę środowiska i jestem ogromnym miłośnikiem przyrody, ale zauważam iż część ,,ekologów'', takich którzy to ,,kochają kochać'', krzyczą, że nie wolno zabijać zwierzątek, żeby wypuszczać wigilijne karpie do rzek itp. wyrządza więcej szkody środowisku niż ogromne fabryki, zanieczyszczenie itd. Po za tym psują wizerunek wszystkich przyrodników, którzy teraz uważani są przez społeczeństwo za ekooszołomów i każda inicjatywa przyrodników spotyka się z ogromnym oporem społeczeństwa i samorządów. Luk jeszcze raz Angry
Edytowane przez catchandrelise dnia 18-06-2014 12:19
Kiedy wytniemy ostatnie drzewo, kiedy ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy że nie można jeść pieniędzy.

Semi
Karp i japoniec złowiony w Bugu nie jest przeze mnie wypuszczany. Mówcie co chcecie, ale to są gatunki które nie powinny się znajdować tam gdzie są. A do tego Białoruś nam co chwila zarybia karpiem tołpygą i japońcem odcinek rzeki jak im śluzy puszczają na Muchawcu. Był już taki okres że ciężko było leszcza złowić i płoć, a karpiki do 3 kg i stada japońców wchodziły do paszy jak głupie. Teraz jest lepiej, porozpływało się to to po większym obszarze i leszcz już podchodzi bliżej brzegu i daje się znęcić. Co do złociaków to mam kilka fajnych miejscówek, gdzie regularnie je łowię. Może nie są to duże sztuki, ale bardzo cieszą, a i mam satysfakcję że niewielu może się pochwalić złowieniem tego gatunku na dzikich wodach. Wpuściłem ich trochę do stawu, ale zaczęły zdychać po kilku dniach i dałem sobie spokój, teraz je łowię i wypuszczam do tego samego łowiska, są za ładne żeby je zeżreć, do tego niewielkich rozmiarów nie są atrakcją kulinarną.Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

seb@s
Podobnie i Ja się zgadzam z rzeczami o których tutaj napisałeś ouch. Uwierz mi że jak bym wygrał w totka albo znalazł walizkę z pieniędzmi to Zduny na których wędkuję by były w Moim posiadaniu i stworzyłbym łowisko komercyjne tylko by było na pewno inne niż wszystkie. Na pewno w nim by nie było karpia ani amura a japońce to całkowita likwidacja Kij. Przyłożyłbym uwagę przede wszystkim na takie gatunki jak na pewno pospolite i liny płoć wzdręga, drapieżniki okonie i szczupaki. Niemalże jak jestem na rybach tam razem z Janikowskimi kompanami to temat zawsze schodzi do tego jakbyśmy gospodarowali tą wodąWink. Hmmm fajnie tak sobie pomyśleć co by było gdyby kto jednak wie Wink. Także dla mnie kompletna głupota jak ktoś ma stawek i wpuszcza japońce a zapytasz czemu nie wpuścił złotych to no bo żeby coś pływało kompletna głupota i brak zastanowienia ;)). Także zarybianie przez PZW wody karasiami srebrzystymi to już w ogóle kompletny brak nawet nie mam ochoty komentować, w taki sposób ile pięknych jezior zostało zdewastowanych poprzez ,,zarybienia'' karasiami srebrzystymi, albo bo żywca ktoś na jeziorku nie umiał nałowić to przywoził japońce i co z nimi do wody bo szkoda ;)). Mógłbym tutaj jeszcze się długo długo rozpisywać. Oczywiście dla Ciebie Angry za nagłośnienie tej sprawy i masz tutaj całkowitą rację co do tego
ze zgrozą zauważam, że młodsi wędkarze mówiąc karaś - mają już na myśli karasia srebrzystego.
To już w ogóle jak słyszę tekst w stylu bo karaś to karaś, tutaj to napiszę tak to tak jakby ktoś malucha porównał do porshe.

Luk
Niestety - fakt, że PZW zarybia karasiem srebrzystym świadczy wyłącznie o tym, że organizacja ta absolutnie nie dba o wody - jedynie idzie na łatwiznę, aby wprowadzić do wody coś, co się szybko rozmnoży i będzie wieszać na haku łowiącym. Robią to głównie po to aby 'zadowolić' płatników haraczu - czyli składek.

Nie chcę chwalić tutaj Anglików - ale mają oni przepisy zabraniające jakiegokolwiek zarybiania bez pozwoleń, a gatunkami obcymi lub inwazyjnymi to już w ogóle. Praktycznie każdy z wędkarzy jest na tyle uświadomiony, że rozumie jak złe jest wprowadzanie obcych gatunków.

Jak to możliwe jest, że robi to same PZW? Nie mam pojęcia - przecież mają na etatach ichtiologów, którzy dokładnie wiedzą co się będzie działo po takich zarybieniach! Krótkowzroczność i głupota - bo jak to inaczej nazwać? Przepisy prawne powinny zabronić takiego działania - bo jest to nic innego jak zakłócanie równowagi biologicznej. Karp, tołpyga, amur, karaś srebrzysty powinny być na czarnej liście - i zgodę na zarybienie takim lub innym gatunkiem obcym - powinien wydawać odpowiedni urząd, znający problem i rozumiejący zagrożenie. Jak dla mnie to jest u nas wolna amerykanka... Na dodatek szkodząca naszym rodzimym gatunkom!

Semi - nie wiem czy zabieranie Japońców pomoże, myślę, że w niektórych zbiornikach rozmnożyły sie one do poziomu którego nie da się ograniczyć. Warto jednak edukować, zwłaszcza młodszych - i głośno protestować w swoich kołach jeżeli komuś zachce się zarybiać 'po taniości' idąc na zwykłą łatwiznę.

Bo karaś pospolity przegra batalię jeżeli mu sie nie pomoże... Dobrze, że wielu z nas rozumie skalę problemu - bo daje to pewne szanse na poprawę... Wink

Exodus
Temat przeniesiony do działu wędkarstwo ogólne. Niedługo wyjdzie na stronie głównej news.
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

wedkarz2309
No niestety ten problem istnieje w Polsce i fajnie, że zaczyna się go poruszać. Luk - Angry

Na szczęście moje koło wyszło z zarybiania karpiem i karasiem srebrzystym. Mamy za to w swoich wodach sporo karasi pospolitych i linów. Dzieci do lat 18, łowiące na młodzieżowym zbiorniku, doskonale wiedzą, jak wygląda prawdziwe "złoto" - co prawda nie są to jeszcze okazy, ale łowione przez dzieciaki ryby, które wyglądają jak dyski, cieszą. Cieszy też fakt, że nie widuje się już na wędkach karasi srebrzystych.

Jedno ze zdjęć, podczas zarybienia karasiem pospolitym:
images44.fotosik.pl/498/f1ffd3fdc80dfda6.jpg

Semi
Tak patrząc na toplistę to tylko 4 osoby łowiły w zeszłym sezonie karasie pospolite. Utwierdza to w fakcie że tak mało ich w naszych wodach, już o okazach z wód ogólnych pisał nie będę, bo jak dla mnie to egzemplarz 30 cm to już przepiękna ryba. Nic się nie słyszy, aby objąć ten gatunek jakimś szczególnym traktowaniem, niektóre okręgi wprowadziły wymiar ochronny i chwała im za to.ouch
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

kesu
Rozmawiałem z wujaszkiem co ogołocał kiedyś poblizkie jeziora z okazów- już karpiem raczej nie zarybiają jedynie symbolicznie a jak już to dyzury pełnią by nie wyłowić zaraz wszystkiego. To są ludzie koło 70-tki i myślałem że tylko patrzą by wszystko zabrać do domu a tu mnie zaskoczył zmianą swej postawy ouch . I u nas jednak nastepują zmiany. Karaś nie wyginie. Tylko czasu a będzie lepiej ouch .
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się