Maj 21 2018 13:13:17
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Kołowrotek spinningowy pod ciężki rzeczny spin
Dawid
Witam ! Jako że ostatnimi czasy wąsate sponiewierały nas na rzece (widocznie zasmakowały im nasze woblery sandaczowe) postanowiliśmy z Markiem (maqu77) wyposażyć się w sprzęt umożliwiający co najmniej zahamowanie a nawet skierowanie w swoją stronę kijanek. Sprzęt będziemy chcieli mieć taki sam , wędka jakią wybraliśmy to znany BeastMaster DX 2.7m 50g ze stajni Shimano . Zastanawiamy się tylko nad kołowrotkami. Wstępnie mamy dwa modele na oku : Penn Slammer i Ryobi Zauber . Pytanie do osób łowiących ciężko na rzekach i poławiających czasem sumy - który z wyżej podanych lub jaki inny w tych pieniądzach kołowrotek polecacie ? Kołowrotek ma być oczywiście do spinningu więc waga kija 210g już swoje robi więc dobrze jak by kołowrotek nie przekraczał 350g Liczę na odpowiedz. Pozdrowienia !

michal184
Ja bym postawił na penn-a,nie mam w prawdzie modelu o którym piszesz ale używam innych modeli.Widziałem filmy na których slammery były doceniane między innymi przy morskim spinnisping.Na korzyść penna przemawia możliwość dokupienia praktycznie każdej zapasowej części.
Zawsze należy pamiętać o pochodzeniu, bo to dzięki naszemu otoczeniu w dzieciństwie kształtuje się nasz charakter i dobre serce.

Dawid
Oglądając filmy na YT widywałem rózne maszynki , nawet Dragona Fishmakera takiego jakiego używam de lżejszego rzecznego spinningu . Czytałem też o Pennie Spinfisher , lecz w każdym temacie była wzmianka o stukającej przekładni.

stan2010
Kołowrotek na suma i lekki, to są już ciężkie pieniądze. Nie spotkałem z mocnym mechanizmem, który ważyłby tyle samo co reszta. Mam dwa Spinfisher'y 6500 /z wolnym biegiem i bez/ i do moich egzemplarzy nie mam zastrzeżeń. Nie chodzą, jak Shimano 1000 Wink, ale mogę nimi podciągnąć łódkę bez problemów. W sumie, nie żałuję, że przesiadłem się na Penn'y, nawet pomimo reklamowania pierwszego Slammera 460- przesunięcie nawijania linki /niedowijał do krawędzi/.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

szpadel
Szukaj Dawid BM wersji AX lub BX i nie do 50 gram tylko 50-100 i bym brał do tego slammera 360. Zaubery będą za delikatne i nie zmieści Ci się odpowiednia ilość linki

woblerangeln
Posiadam oba te kołowrotki i powiem tak .Zauber do lekkiego spinningu ...np. na sandacza Tak bo, lepiej , ciszej pracuje od Penna.Natomiast Penn to mocny, solidny kołowrotek , właśnie na takie ryby jak sumy .Nawet najmniejsze modele są kilkakroć mocniejsze od największych Zauberów! Co do wędki CW50 to stanowczo za mało,! Jak na suma Moim zdaniem nie da się stworzyć ,, coś po środku , Najlepiej posiadać dwa różne , a nawet trzy zestawy na różne ryby. Frown
Bez wielu rzeczy można żyć,,ale bez wody i kontaktu z naturą dla wielu jest to praktycznie niemożliwe......

Dawid
Czyli Zauber odpada. A pomiędzy Slammerem a Dragonem Fismakerem II też pewnie głosy będą za Pennem. Niby jak naginaliśmy BM 50g wydawał się mocny ale chyba faktycznie wersja do 100g będzie rozsądniejsza. Wiem że Daiwy są dobre ale wezmę shimano ze względu na "dogodniejsze" warunki.

stan2010
Moją ciężką artylerię zakładam do łososiówki Daiwy 3,05/90g. albo do ciężkiego gruntu na karpiówkach lub plażowych. Przed penami oglądałem zaubera i fismakera. Jak dla mnie, to były podobne do pierwszej wersji marshala robinsona, którego mam już parę lat.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

woblerangeln
Zauber to naprawdę dobry kręciołel, cicha praca, duży komfort podczas łowienia, używam już parę lat i twierdzę że w swoim przedziale cenowym jest jednym z lepszych, ale na sumowaniu go szybko zajedziesz. Penn nie daje takiego komfortu ale ma moc i można nim łowić duże ryby. Wink
Bez wielu rzeczy można żyć,,ale bez wody i kontaktu z naturą dla wielu jest to praktycznie niemożliwe......

Dawid
Dobra powiedzmy że wypadło by na slammera , teraz jaka wielkość aby weszło 150m plećki 0,20mm i aby szło tym powiedzmy pomachac z 2-3 godzinki wobkiem 9cm w nurcie Warty ? Bo totalnie nie znam sie na wielkościach Penna ??

stan2010
Na penach mam plecionkę STREN SONIC GREEN. Slammer 460- 240m/0,12 (nie weszło całe 270m); Battle 4000- 270m/0,22; Spinfisher 6500- 270m/0,25. W pennach podobno nie można wypełniać szpuli po brzegi, jak w shimano lub daiwie, ale tego nie sprawdzałem. Mam wypełnienie 3mm poniżej łuku krawędzi szpuli.
Kiedyś wytrzymywałem cały dzień młócki Rexem Alga, Gnom, Kalewa 3 plus Longi 4 Wink.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

Dawid
Na innym forum czytałem o tych spinfisherach i niby za duże przełożenie do ciężkiego łowienia co Ty jako użytkownik możesz o tym powiedzieć ?

stan2010
Jestem starej daty wędkarzem :ld: i dla mnie wszystkie kołowrotki maja za duże przełożenie. Kiedyś przyjmowało się, że na pstrąga na obrotówkę 6-1, a na całą resztę 3,5/4-1 i to się sprawdzało. Im wyższe obroty, tym powinien być mocniejszy mechanizm /większe naciski/ i dokładniej wykonany. Obroty sprawdzają się głównie, jak trzeba sciągnąć zestaw, bo jeżeli jest ryba, to wtedy głównie pracuje się kijem i wybiera luz. Wziąłem penny, bo nie mam żadnego doświadczenia z multiplikatorami, a one byłyby odpowiednie. Ostatnio jestem bardzo rzadko nad wodą, wiec nie chciałem brać czegoś, co byłoby sporadycznie używane. Zawsze staram się wybierać model, który ma najmniejsze obroty, ale tu musi być kompromis między rozmiarem kołowrotka, a przełożeniem bezradny. Omijam wszystkie bez względu na firmę, które mają to samo przełożenie niezależnie od wielkości.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

szpadel
Dawid napisał(a):

Dobra powiedzmy że wypadło by na slammera , teraz jaka wielkość aby weszło 150m plećki 0,20mm i aby szło tym powiedzmy pomachac z 2-3 godzinki wobkiem 9cm w nurcie Warty ? Bo totalnie nie znam sie na wielkościach Penna ??

To Ty chcesz na sumy polować czy Ciupaki łowić?

Dawid
Założenie jest takie że ten kij i kołowrotek nie mają być tylko i wyłącznie na suma , mają sobie dać rade z sumem przy ewentualnym przyłowie , bo raczej HM Thrill którym łowię zazwyczaj poddał by się pewnie przy pierwszym odjeździe.

Dlatego BM do 50g i nieduży a mocny kołowrotek , bo zazwyczaj podłapujemy bolki i sandacze w granicach 50-60cm .

Więc tak a nie inaczej. HM Thrill przejdzie jako kij typowo pod bolenia czyli wobki boleniowe do 7cm powierzchniowe typu Salmo Thrill i Oleix mini bleak.

Kij shimano stanie się następcą Dragona do połowu snadacza i bolka z głębszej wody i właśnie tych przyłowowych wąsaczy.

stan2010
To dla uściślenia, to z moich pennów do spiningu najbardziej odpowiada mi Battle z powodu największej kultury pracy z nich trzech, a dwa pozostałe ze wskazaniem na pilkery i ciężki grunt, ale jest to moje odczucie. W nowościach na 2015 jest Spinfisher z długą szpulą i w niego bardziej wierzę niż w AFFINITY/SURFBLASTER.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się