Październik 21 2018 03:30:34
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Zalew Zegrzynski
RichiS52
Znalazlem interesujacy artykul o sumach na WW.

Artykuły
Zegrzyńskie olbrzymy
W Zalewie Zegrzyńskim, jednym z najpiękniejszych i największych zbiorników zaporowych w Polsce, łączącym w sobie wszelkie cechy rzeki i jeziora,obok dorodnego sandacza i szczupaka nie mogło zabraknąć króla naszych wód - suma. Wąsacze mają się tu całkiem dobrze.Świadczą o tym choćby zgłoszenia medalowych sztuk i wiele stoczonych pojedynków z wędkarzami, kończących się zwycięstwem wielkiej ryby.
Sumy są tutaj naprawdę wolne. Dwie ogromne rzeki Narew i Bug, zasilające zbiornik w wodę, stoją dla nich otworem, do woli więc mogą przemierzać ich tajemnicze koryta meandrujące pośród malowniczych łąk, pól i lasów. Wiele sumów pozostaje jednak w 3300-hektarowym zalewie, obfitującym w trzcinowiska, rozległe podwodne blaty z grążelowymi łąkami, karczami, kępami sitowia i tataraku, doły i rynny z gwałtownymi uskokami dna oraz rafy i przykosy naszpikowane racicznicami, szczeżujami i żyworódkami. Ten ostatni gatunek ślimaka z gatunku Viviparus viviparus często stanowi treść pokarmową osobników łowionych w narwiańskiej części zalewu, w brzuchu aż im grzechocze od skorupek. Ale nie samymi mięczakami sumy tu żyją. Obfitość pokarmu jest wszechobecna. Ogromne stada leszczy i leszczyków, płoci, sap, krąpi i średniej wielkości okoni zaspokoją największe z największych obżartuchów.

Kochają głębiny
Najlepszymi łowiskami zegrzyńskich wąsaczy są stare, zalane koryta macierzystych rzek. Ciągną się one kilometrami raz przy jednym raz przy drugim brzegu cofek, zanim na wysokości Serocka połączą się w jedną podwodną rzekę. Dalej koryto zbliża się do Jadwisina i ciasno wchodzi w zakręt wokół Zegrza Północnego. Dopiero za mostem odbija lekko w lewo, po czym łagodnie pośród karczowisk kieruje się pod prawy brzeg. Średnia głębokość starego łożyska wynosi około 5 metrów, choć na jego drodze znajdują się wypłycenia i 8-metrowe dołki. Najgłębiej jest w pobliżu Zegrza, gdzie wydobywano piach i żwir. Tam dno miejscami opada do 13, a nawet 15 metrów.
Najwięcej 2-metrowych wąsaczy, głównie sztuki o masie od 40 do 60 kilogramów, łowi się w okolicy Jadwisina, Zegrza i za mostem aż po Wieliszew. Dominuje metoda spinningowa, plecionka i miękkie przynęty, przede wszystkim słusznych rozmiarów kopyta i rippery z główkami jigowymi o gramaturze od 10 do 28 gramów. Równie skuteczną metodą w tym rejonie jest trollingowanie z pękatymi woblerami, prowadzonymi w korycie na głębokości od 4 do 6 metrów.
Niezgorsze łowiska olbrzymów znajdują się w ujściu Bugu na wysokości Kani Polskiej. Przez wędkarzy sumowych okupowane są zwłaszcza dwie niewielkie wysepki. Tu prym wiodą typowe zestawy gruntowe z żywcem i rosówkami, zarzucane w głębiny zarówno z brzegu, jak i zakotwiczonych łodzi.
W narwiańskiej części zalewu, od Serocka aż po przekop znajdujący się pomiędzy wyspami kilometr za Dzierżeninem, też nie brakuje 4-, 5-metrowych dołów z potężnymi sumiskami. Zarówno obfitość grążelowych blatów i niegłębokich podwodnych łąk poprzecinanych głębszymi rynnami, jak i całe hordy drobnicy, to istny raj dla tej wielkości drapieżców.

Rzadko kapitulują
Kiedy już zegrzyński kolos pochwyci przynętę, nowoczesny sprzęt, jakim dzisiaj dysponują wędkarze, zda się na niewiele, jeżeli każdy jego element nie będzie równie wytrzymały. Co z tego bowiem, że plecionka, kij i kołowrotek są bardzo mocne, gdy nagle krętlik pęka, agrafka się rozgina, a druciany haczyk prostuje. Przez pierwszą godzinę walki to ryba dyktuje wędkarzowi warunki. Jeśli ruszy przed siebie, nie zatrzyma jej żadna siła, choćbyśmy dysponowali linką spadochronową i wędziskiem jak kij od szczotki. Śmiałkowie dokręcający hamulec do oporu, tracili wędki, które trzaskały jak zapałki, a czasem tylko gumowce zostawały w łodzi... I nie są to opowieści z palca wyssane, gdyż holowano w zalewie gigantycznej wielkości wąsacze, które nie kapitulowały po trzech, czterech godzinach i ostatecznie wygrywały walkę z ledwie już trzymającymi kij w rękach wędkarzami.Znany jest również przypadek doprowadzenia do łodzi kolosa przekraczającego 2,5 m długości. Jego ciężar oceniano na ponad 100 kg! Ryba wzięła w okresie ochronnym. Dlatego wędkarze nie podjęli dalszej walki, tylko niezwłocznie uwolnili ją z woblera.
W opinii doświadczonych łowców zegrzyńskich sumów, wcale nie trzeba dysponować sprzętem na marliny, aby wyłowić takiego kolosa. Na trolling wystarczy żyłka 0,40 mm, a na spinning plecionka o wytrzymałości od 15 do 20 kg. To nie linka i wędka przegrywają walkę z sumem, tylko wędkarz, który nieumiejętnie holuje wielką i silną rybę. Podstawowym błędem jest holowanie siłowe, podnoszenie ryby z dna, kiedy leży, muruje pod łodzią. To jest walka z jej masą a nie z mięśniami. Nie wytrzyma tego żadna żyłka ani plecionka, jeżeli przez kilkadziesiąt minut, naprężona do granic wytrzymałości, będzie tarła tym samym fragmentem o rozgrzane przelotki. Nie można pozwalać, żeby sum kład się pod łodzią i odpoczywał. Trzeba odpłynąć od ryby na kilkanaście metrów, naprężyć linkę i zmuszać ją do pokonywania oporu wędziska. Inaczej nie opadnie z sił i wykorzysta najbliższą nadarzającą się okazję, aby zmęczonemu walką wędkarzowi porwać plecionkę lub połamać wędzisko.
Wybierając się latem na zegrzyńskie wąsacze warto też wiedzieć, że w czasie długotrwałych upałów mogą tworzyć się w najgłębszych miejscach nisze beztlenowe. Sumy, podobnie jak inne ryby, w poszukiwaniu lepiej natlenionych ostoi i żerowisk przenoszą się wtedy na 3-, 4-metrowej głębokości spady koryta lub kierują się w górę Narwi i Bugu.

Warto wiedzieć
Wędkowanie w Zalewie Zegrzyńskim dozwolone jest po uiszczeniu składki na zagospodarowanie i ochronę wód Okręgu Mazowieckiego PZW, wykupieniu zezwolenia okresowego lub za dopłatą na wody krajowe. Nad Zbiornikiem znajdują się pięć przystani wędkarskich PZW, w których można przenocować i wypożyczyć łódź.
Dzierżenin - stanica wędkarska Koła PZW nr 3 Warszawa Mokotów (noclegi i łodzie). Dojazd z szosy Warszawa - Pułtusk. tel. (023) 691-04-10.
Wierzbica - Wypożyczalnia łodzi w Ośrodku Rybackim Okręgu Mazowieckiego PZW. Wjazd do ośrodka 400 m przed mostem na Narwi. Tel. 0609-249-687.
Serock - stanica wędkarska Koła PZW nr 6 Warszawa Wola (noclegi i łodzie), tel. Dojazd z szosy Warszawa - Pułtusk, dalej przez rynek do Narwi i w lewo (wzdłuż brzegu) do końca ulicy. (022) 782-76-13.
Zegrze - dwie stanice. Pierwsza (bliżej mostu) Koła PZW nr 13 w Legionowie (łodzie). Dojazd z Warszawy: przed mostem skręcamy w prawo - na ślimak, przejeżdżamy pod mostem i skręcamy jeszcze raz w prawo. Stanica znajduje się 100 metrów od zakrętu. Tel. (022) 782-25-62. Druga (500 metrów dalej) Koła PZW nr 4 Warszawa Praga Południe (noclegi i łodzie), tel. (022) 782-25-67.
Uwaga! Na zalewie surowo egzekwowany jest zakaz kotwiczenia łodzi na oznaczonym zielonymi i czerwonymi bojami torze wodnym, wędkowania w obszarze ochronnym zapory w Dębem (żółte boje) oraz wędkowania w odległości mniejszej niż 50 m od mostów.
Moze kolegom mieszkajacym w okoloicy to sie przydaWink
Pozdrawia, "Chłop z Mazur" <°)))))><
https://www.youtu...UnuUhv17mI

Rafalogi
Zgadza się wszystko,jest tam piękna rybka ale i ludzi jest od groma ,a co do sumków to pływają tam potwory,ja osobiście wole bardziej ustronne miejsca,ale jak by co to polecam polecam tamte tereny wodne,łowiłem tam pare razy i nigdy nie wróciłem okiju,zawsze coś brało.
Pozdro

Zyga
Ja tam niestety nigdy nie łowiłem,i chyba łowić nie będę.
Ale jakiś odcinek Taaakiej ryby był właśnie o tym zbiorniku i nawet ładne rybki łapali.

Szuler
Fakt miejscówka całkiem niezłaFrown. Można złapać tam naprawdę okazy. Jeżdżę już tam jakiś czas i zawsze jestem zadowolony. Szczególnie teraz na wędkarstwo pod lodowe. Okonki biorą jak zwariowane. Brakuje mi tam tylko jakiś odnóg gdzie spokojnie można byłoby usiąść na spławiczek

senti
Naprawdę ciekawe mijsce. W sezonie ludzi więcej niż rybWink) ale warto tam się wybrac. Zawsze można wypożyczyć coś do pływania i znaleźć troszkę miejsca dla siebie. O sumach krążą tu legendy. Nawet nasz kolega Zdenek Halfar tez tu wyciągną ładne sumy.
Akurat w tym miejscu w lipcu będę miał weseleWink) Jak gospodarz sali zdąży z budową molo to podpłyniemy z panną młodą motorówką pod samą sale. Świadkowi kazałem zabrać wędki i rzucić na żywczyka hehehe. A tak serio to piękne miejsce na taka imprezę jak dla wedkarza. Siedzisz przy stole i widzisz piękną wodę na wyciągnięcie ręki

eee1912
moim zdaniem jedno z najlepszych miejsc w województwie.. Żadko mi sie zdarza przyjechać z stamtąd bez ryby,czy bez biorów..moim zdaniem najlepsze miejscówki są na wysokości Wieliszewa...Frown

Solina
A więc moje pytanie brzmi czy są jakieś dobre miejsca na spinning(z brzegu) a jeśli tak to gdzie mam zajechać??
Pozdrawiam Maciek Wink

marec-ki
Kurczę poczytałem ten artykuł i już siebie widziałem jak w nocy holuję suma Pfft Shock no no o tych sumach to się słyszało to i owo Wink wujaszek też mi mówił, że sprzęt trzeba mieć fest i parę w łapach. Póki co nie mam ani jednego ani drugiego Pfft i w tym roku (bo w tamtym nie wypaliło) muszę jakiegoś mętnookiego z Narwi wyciągnąć Wink
Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

W sprawach sprzętu zadawajcie pytania na FORUM a nie poprzez PW !!

http://marec-ki.blogspot.com/
Solina
Może jest jakaś osoba ,która się tam wybiera ?? bo chyba jutro tam jadę tam na spinning o ile pogoda jakaś w miarę będzie.
Pozdrawiam Maciek Wink

marec-ki
Witam. Mam pytanie ... Gdzie najlepiej wybrać miejsce na Zalewie Zegrzyńskim w celu zapolowania na większego leszcza ??

Nigdy tam nie byłem a z kumplami szukamy czegoś na jutrzejszy wypad.

Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

senti
Plociak napisał/a:
Witam. Mam pytanie ... Gdzie najlepiej wybrać miejsce na Zalewie Zegrzyńskim w celu zapolowania na większego leszcza ??

Nigdy tam nie byłem a z kumplami szukamy czegoś na jutrzejszy wypad.

Jak osobiście jak na razie to sobie odpuszczam wypady nad zalew po zeszłorocznej tragedii. Sam na własne oczy widziałem ile ryby padło i w moim odczuciu to jest wielka studnia. Rozmawiałem z wędkarzami i z tego co się dowiedziałem podobno zarybili wymiarowym szczupakiem i innymi rybami ale jak jest w rzeczywistości to samemu trzeba się przekonać. Mam nadzieje ,że sytuacja z czasem się poprawi bo naprawdę to było wędkarskie eldorado. Kilka wędkarzy z portu gdzie trzymałem łajbę mówili, że nawet na echosondach nie widzieli ryb a przetrzepali spory teren.
Sam chętnie chciałbym usłyszeć zupełnie coś innego ale jak do tej pory słyszałem ,że jest nie ciekawie. Dużo wędkarzy zabrało swoje łódki na inne wody.

Płociak, na Twoim miejscu wybrałbym się na oczko za mostem po prawej w kierunku na Serock.
"Czasem więcej uczy cudza głupota niż własny rozsądek"

marec-ki
A możesz coś o tym oczku napisać ? kiedyś tam byłem ze spinem to kolega ładnego okonia złowił.

Czy na lina można tam również liczyć ? Tam duży minus to słaby dostęp do wody i bardzo blisko jest ulica.
Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

lberlinski
Ponieważ 12 września moje koło organizuje zawody spinningowe z łodzi , postanowiłem nieco odświeżyć tematWink .
Czy może , któryś z kolegów łowi na spinning na tym akwenie? Powiem szczerze , że ja raz w życiu łowiłem tu na spina raczej z marnym rezultatem... Nastawiam się raczej na szczupaka, sandacza. Boczny trok odrzucam z braku sprzętu i umiejętnościPfft . Jakie przynęty o tej porze roku będą skuteczne? Gdzie szukać ryby? Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Wink

Moris
Mam pytanie do szanownych forumowiczów w szczególności spinningistów z okolic Zalewu Zegrzyńskiego. Będę przez pięć dni w Legionowie i popołudniami będę mógł kilka godzin przeznaczyć na rybki. Proszę abyście polecili mi jakąś miejscówkę do porzucania z brzegu. Sprzęt mam i na szczupaka i na sandacza i na okonia Smile . Patrząc na zdjęcia satelitarne wytypowałem kilka miejscówek nad zalewem. W Izbicy chciałbym porzucać za sandaczem i mam pytanie, czy spokojnie da radę sięgnąć tam z brzegu do starego koryta? Dwie następne miejscówki to ujście kanału żerańskiego - przystanie i kładki - to z myślą o okoniu i szczupaku oraz ujście Rządzy - czy warto się tam wybierać na szczupaka? Na zdjęciach widać sporo grążeli poniżej i powyżej mostu, ale rzeczka tam w miarę szeroka. Jak z dostępem do brzegu? A i jeszcze jedno. Poniżej mostu w Zegrzu są jakieś stare zalane konstrukcje i rosną tam grążele - wygląda to ciekawie.
Będę wdzięczny za odpowiedzi i za inne propozycje.
Najlepsza muzyka to house.
http://www.youtub...KVxX1A2Nog

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się