Luty 21 2018 02:35:35
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich zawieszona
· Rekordy strony
Toplista zawieszona
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak złowić amura ?
catchandrelise
Ja osobiście polecam pływający chleb. Amurki u mnie w stawie za nim przepadają i wiem, że nie tylko ja łowię te ryby tą metodą i niektórym zdarzają się naprawdę ładne sztuki. Skoro u ciebie amury są bardzo ostrożne to może nie podejdą do powierzchni po chleb, ale jak już wszystko inne zawiedzie to może warto spróbować w jakiś słoneczny dzień. Znajdź wtedy jakąś cichą zatoczkę, w której woda nie będzie się ruszać i chleb nie spłynie. Pokrusz 2-3 kromki na zanętę a między nimi ulokuj swój kawałek z haczykiem i uważnie go obserwuj za jakiegoś krzaka.
Nazywam się Michał Sołtysik i zatwierdzam tą metodę ouch Wink
Kiedy wytniemy ostatnie drzewo, kiedy ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy że nie można jeść pieniędzy.

Adamaster
Witam

Czy konieczne jest podnoszenie kukurydzy na włosie pianka ? czy jest ona konieczna ? ( już w pierwszych postach tego tematu jest o tym pisane) , do tej pory lowię na 2-3 ziarna kuku na włosie (bez podnoszenia przynęty pianka czy tez styropianem) i jakieś efekty były , trafiały się 10- tki , 9-tki, bywały i nocki ze wyciągało się 10 amurów w okolicy 10 kg. wiec nie tak źle, chociaż w zbiorniku gdzie łowie są powyżej 20 kg

czy zestaw podniesiony pianka ma przyspieszyć branie żerującego amura ? ( brania głownie na górce 2 m , na spadzie 3-4 m sporadyczne odjazdy), przecież na tle tysięcy ziaren kukurydzy w łowisku , zestaw podniesiony wygląda nienaturalnie, a może się mylę ?

Druga sprawa, zostało mi po zimie ponad 100 kg ziemniaków, chce je wykorzystać do nęcenia , w związku z tym pytam czy ktoś nęcił amury ziemniakami ? lepsze efekty niż na kukurydze ?

Czy gdy zacznę nęcić kartoflem zrezygnować z kukurydzy i kulek ?

ps. łowie na górce ok 2m , która cala otoczona jest moczarka, wiec to świetne żerowisko amura, spad do 7 m ze wszystkich stron , od 3 m trawa się kończy

jak zaczyna żerować , to najlepsze efekty z górki ( zestaw zaraz na skraju moczarki) , co trzecie branie ze spadu - to tak dla informacji

zbiornik PZW , tylko te wywózki po 200 m trochę męczące, ale... da tych odjazdów warto
Edytowane przez Adamaster dnia 21-06-2012 08:16

Adamaster
Posypałem dzisiaj ziemniakami 10 kg , jutro podpłynę pontonem i zobaczę czy zjadły.
Edytowane przez Kondzio154 dnia 20-06-2012 22:53

Semi
posypalem dzisiaj ziemniakami 10 kg

10 kg ziemniaków?? Oj to mi za dobrze nie wygląda, ziemniakiem można nęcić ale nie w takich ilościach. W tej temperaturze szybko kiśnie i można sobie tylko bigosu narobić. Jak już chcesz nim nęcić, to 3 - 4 ziemniaki pokrój w kostkę i to w zupełności wystarczy.
Na Twoim miejscu został bym jednak przy parzonej kukurydzy.
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Adamaster
Zobaczymy , po południu podjadę i zobaczę czy zjedzone, z pontonu dno widzę idealnie, miejscówka jest często odwiedzana przez stada amurów, jak im tylko zasmakuje to nie martwię się czy skiśnie czy też nie , dlatego że już następnego dnia nic nie powinno być

Podam przykład:

Wrzuciłem 15 kg kuku + 10 kg (22mm) kulek o godz 20 , następnego dnia o 17 ej podpłynąłem i nie znalazłem żadnego ziarenka kuku ani jednej kulki , siadłem na weekend i nie nadążałem z gotowaniem kuku , bo odjazdy były średnio co 2 godziny i to w ciągu dnia jak i w nocy

Dlatego chcę się przerzucić na ziemniaka, trochę mniej roboty a i większe mogą zacząć brać , na kuku czy kulkę największy miał 13,5 kg , a są większe i to takie powyżej 20 kg, pokazują się w łowisku , a na włosa wieszają się te mniejsze.

Może i dobrze Exodus pisze żeby podnieść kuku styropianem, zrobię taki eksperyment na weekend . jedną na ziemniaka a drugi zestaw dwa ziarna kuku podniesione pianką i zobaczymy jaki będzie wynik zasiadki

Może napiszę jaki zestaw mi się najlepiej sprawdza:

Zestaw półprzelotowy , przypon miękka plecionka 30-45 cm, ciężarek 150 gram , 30 cm za ciężarkiem zaciskam śrut, nie zakładam żadnych hangerów czy świngerów tylko delikatne bombki.

Zestawy na sztywno sprawdzają mi się jak są ostre brania, natomiast jak brania są delikatne , gdy amur nie jest na ostrym żarciu łowiąc na sztywno były spięcia albo bardzo słabo ryba zacięta, dlatego z reguły stosuję zestawy półprzelotowe

Haki jakie stosuję to : Mustad Ultra Point Carp-X1 No.1 , sprawdza mi się niezależnie od tego czy założę 2 czy 3 ziarna kuku na włos, czy też kulkę 14 , 18 czy 20 mm.

Nie łowię na żyłkę tylko na plecionkę , w moim przypadku jest to Power Pro 0,36

pzdr
Edytowane przez Adamaster dnia 21-06-2012 08:17

Arin
Jak przygotować zanętę na amura, będzie to kukurydza z czereśniami i lepiej te czereśnie zostawić same drylowane czy je pognieść. A może taki i tak.

Adamaster
Kukurydze moczyć przed gotowaniem min 24 h , gotować tak aby była lekko twardawa , czereśnie wydrylować

1 dzień - 10 kg czereśni
2 dzień - 7 kg
3 dzień - 5 kg
4 dzień - 5 kg
5 dzień - 1 kg
6 dzień - 1 kg
7 dzień 0,5 kg

Podobnymi ilościami nęciłbym też kukurydzą , ale to wszystko jeżeli masz przynajmniej cień podejrzeń że Twoją miejscówkę odwiedzają amury
Edytowane przez Adamaster dnia 21-06-2012 10:34

Adamaster
Nie jest źle, zostały pojedyncze kartofle , czyli jednak przyszły w nocy lub nad ranem , to musiały być amury, kartofle kroiłem na ćwiartki i gotowane na pół twardo

Po pracy siadam do środy , zobaczymy co się będzie działo

ps. pogoda na amura super, upał a do tego burze, On to lubi

pzdr

Semi
Po pracy siadam do środy , zobaczymy co się będzie działo

Czekamy na fotki i obszerną relację z zasiadki. Połamania. WinkFrown
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

Adamaster
Taaa, już dzisiaj siadłem , podpatrzyli jak nęciłem i zajęte, rano jadę może tylko "robią" jedną nockę

Życie

kotka1
Witam ją mam już dobrze przygotowane łowisko mam brania lecz prawie wszystkie to puste. Moje pytanko ma jakie zestawy łowicie? Może jakieś zdjęcia macie swoich zestawów? Pozdrawia

Arin
Ja łowie na taki zestaw tylko że na włosie jest kukurydza.
images46.fotosik.pl/1403/af6bdb92373271fdm.jpg

Exodus
Dość często mam podobny problem. Wiem że to drobnica skubie, bo obserwowaliśmy kamerą. Nic nie zrobisz, małe leszcze wyskubią wszystko. Amur jak wezmie to go zacinasz.
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

marec-ki
Ja w weekend przetestowałem przypon doradzony przez innych karpiarzy. Otóż według nich różnica w przyponie karpiowym a amurowym polega na tym, ze ten drugi ma krótki włos. Kulka nie powinna zwisać 2-3mm pod kolankiem haczyka a wręcz odwrotnie 2-3mm nachodzić na kolanko. Dwa amury na tym zestawie zacięły się idealnie i mocno. Trzeci amur wziął na klasyczny przypon karpiowy ale haczyk miał wbity od zewnętrznej strony wargi. Chodzi o to, że amur nie wsysa kulki jak karp. Amur delikatnie bierze kulkę czy inną przynetę w wargi i ją rozgniata. Dlatego jest ważne aby włos był krótki. Nie jest to jakaś prawda objawiona i tylko prawda Wink tak oni to zaobserwowali i mi się to potwierdziło.
Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

W sprawach sprzętu zadawajcie pytania na FORUM a nie poprzez PW !!

http://marec-ki.blogspot.com/
Retsam
Marek rozumiem, że stosowałeś zestawy samozacinające. Wielu znakomitych łowców amurów twierdzi, że ze względu na specyfikę pobierania pokarmu lepsze są zestawy przelotowe. Co o tym sądzicie?

Exodus
Co zbiornik to inny obyczaj. U mnie ciężarki ważą 250. Każdy zbiornik to inna technika Wink

kotka1
Exodus napisał(a):

Co zbiornik to inny obyczaj. U mnie ciężarki ważą 250. Każdy zbiornik to inna technika Wink
Przy takim ciężarku to jak mały leszcz weźmie to nawet się słinger nie poruszy przy sztywnym przyponie

Exodus
Dokładnie o to chodzi, zakładając kulke 18 mm przy lekkim zestawie, będziesz zacinał co minute i guzik z tego będzie. Amura jak nauczysz, to i tak się sam zatnie. Te mity, że gdzieś trzyma w pysku delikatnie, to bajka, sam w to wierzyłem.

Kondzio154
U mnie na zbiorniku jest kilka ładnych amurów, ale do tej pory nie udawało się złowić( nie licząc jakiś maluchów na spławik).

W tym roku padły dwa pierwsze, w tym jeden mój. Oprócz tego miałem jeszcze jedno, ale spiął się niedaleko brzegu.

Brania były bardzo delikatne. Podobnych brań u mnie i nie tylko było więcej. Jak byłem blisko wędek to zdążyłem zaciąć, jak byłem dalej to branie puste i nie było kulki. Te brania od siebie nie różniły. Zestaw karpiowy z ciężarkiem na sztywno samozacinającym.

W wcześniejszych miałem na pewno takie brania, lecz reagowałem dopiero gdy był konkretny odjazd.

Moje przemyślenie, a zarówno pytanie jest takie? Czy jednak pod amura nie lepiej zestaw przelotowy? Czy wtedy po braniu, mimo tego, że brak automatycznego zacięcia, ale będzie więcej czasu na reakcję? Ryba nie zostawi tak szybko przynęty, nie czując oporu?

Każda woda ma swoją specyfikę, ale intersują mnie dwie rzeczy:

1. Jak u Was stosunkowo rozkłada się ilość złowionych amurów na zestawach samozacinających i przelotowych?

2. Jak wyglądały brania amurów? Czy były to brania takie delikatne, czy zdarzały się nagłe odjazdy?

https://www.facebook.com/squidsuwalskiteamkarpiowy
Arturo B
Kondzio154 napisał(a):

Każda woda ma swoją specyfikę, ale intersują mnie dwie rzeczy:

1. Jak u Was stosunkowo rozkłada się ilość złowionych amurów na zestawach samozacinających i przelotowych?

2. Jak wyglądały brania amurów? Czy były to brania takie delikatne, czy zdarzały się nagłe odjazdy?

W tym roku mogę śmiało powiedziec, że brania i efekty miałem na oba zestawy takie same. Do stosowania zestawu przelotowego , zmuszały mnie dużo delikatniejsze brania danego dnia, a że łowiłem w tym sezonie głównie na dwóch zbiornikach, to zachowania ryb dawały się jakoś odczytać.Brania na wodach obławianych przeze mnie bywały różne, od szybkich i gwałtownych odjazdów, do ledwo zauważalnych pyknięć czy tez powolnych brań do brzegu. Wydaje mi się , że nie da sie jednoznacznie określić specyficznego brania dla amura, nie jest też z pewnością regułą, delikatne skubanie. Sposób pobierania przez niego pokarmu zdecydowanie różni się od pobierania przez karpia, ale nie musi to oznaczać, że branie będzie inne. Bywało tak że po braniu i zacięciu byłem pewny, że na haku uwiesił się karp, kilka metrów skręconej żyłki na kołowrotek i zdanie zmieniałem.
W poprzednim sezonie zdecydowanie więcej efektów ,przynosił mi zestaw przelotowy, dużo frajdy sprawił mi zestaw z metodą, ale też na przelocie. Ten sezon zakręcił moimi spostrzeżeniami...
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się