Kwiecień 18 2014 13:05:54
Nawigacja
· Regulamin
· Strona Główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Spinningowe
· Muchowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista 2014
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Ankieta
Jaką metodą zamierzasz łowić wiosną ?

Spinning
Spinning
15% [9 głosów]

Spławik
Spławik
24% [14 głosów]

Grunt
Grunt
44% [26 głosów]

Muchową
Muchową
2% [1 głos]

Żadną
Żadną
3% [2 głosów]

Każdą po troche.
Każdą po troche.
12% [7 głosów]

Ogółem głosów: 59
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 09/03/2014 17:28

Archiwum ankiet
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak złowic Suma?
catchandrelise
Ja jeżdżę na węgorze na nocki i łowię na 2 rosówki i spędziłem tam już tych nocek dość dużo i myślę, że jak by było tam trochę suma to może by juz jakis wziął?

Semi
Jak jest węgorz to i sumek może podejśc , tylko poczekaj do lipca. Wink

Dexter
Planuje w tym roku zapolowac na ta piekna rybe jaka jest sum,mam nadzieje ze uda mi sie chos mala sztuke zlowic,jesli zlowie jakas sztuke napewno zdam relacje z polowu.Frown
Dexter

Grzesiek
Nie poławiałem tych koniojadów[hahaha], stąd moje pytanie:
Podczas nocnej zasiadki nad rzeką, holując dużego suma powiedzmy godzinę, czy nasza miejscówka jest już "spalona", czy też jest szansa na brania jeszcze tej nocy? Bo o ile wiem, sum jest czujny i bardzo ostrożny, nawet płochliwy. Napiszcie jakie macie z tym doświadczenia.
Dzięki za wskazówki.Wink
Edytowane przez Grzesiek dnia 20-05-2008 09:49
Gdzie żyje etyka, tam ryba nie znika ! ! ! Czasem i po szkodzie głupi
Nie zmieniam avatara ]:> Duze_Bu

Grzes77
Duze_Bu spokojnie na Wiśle z jednego miejsca wyjmniesz kilka sumów, jeśli tylko są w tym miejscu. Byłem na nocce, gdzie mój wójo złowił 3 sumy, może nie olbrzymy 19, 8 i 6 kg. Nie wiem jakiego suma byś chciał cholować przez godzinę bo te tyrzy wycholowane były właśnie w takim czasiePfft. Polecam nocki sumowe, naprawdę super przeżycia.[thumbsup]

Grzesiek
Powyżej 20 kg mnie interesują. Pfft
No właśnie Wisła... U mnie we Warcie też są ładne sumy, ale nie ma ich dużo. A te "sumowe" miejscówki są takie (nie za duży obszar) że jak taki grubasek będzie mi harcował na kiju dłuższy czas, ja będę musiał stać, chodzić z wędką itp. to mi się zdaje, że już tam okaza nie zatnę tak szybko. Oczywiście jeden taki na zasiadkę, by mi starczył w 200%ach, ale pytam żeby rozszerzyć horyzonty. I nie sterczeć potem bez sensu, tylko wrócić się wyspać i podziwiać nocne fotki Grin
Acha - takim na 10 kilo też NIE pogardzę Wink
Edytowane przez Grzesiek dnia 20-05-2008 18:55

Spawn
jak na razie mam na koncie jednego suma tzn sumika bo mial 10cm i wziol na bialego z kukurydza, troche poczytalem i na weekendzie uderze na nocke, mam nadzieje ze w koncu zlape wiekszego niz 10cm...

Grzes77
Jak powyżej 20 to będzie problem bo wujo łowiąc 28 kg to wypłoszył te większe, złowił jeszcze tylko jednego 5 kgPfft. Myślę, że nie wystraszysz innych a co do udowodnienia moich słów to polecam Film WMH Wyprawa na sumy, wiem że Warta to nie Rio Ebro ale łowi się tam tak jak Ty chcesz, czyli duże i częstoWink.
P.S. Będziesz miał tylko problem z żywcem, na filmie stosują karpie 1,5-2,5kgPfft. Na rosówki raczej nie wezmą.
Edytowane przez Grzes77 dnia 20-05-2008 10:19

Grzesiek
Myślałem o martwych przynętach. O żywca takiego ponad 20 cm. to nie zawsze jest tak łatwo... Poza tym nie mam doświadczenia w nocnych zasiadkach i jak najmniej uciążliwy musi być cały zestaw, bo i tak nie mam pewności, czy się nie będę miotał. [hahaha]
Wiem że pływają w Warcie sztuki ponad 30 kilo, ale łowi się takie bardzo rzadko. Podobno są miejsca jak jest ciepło, że na pęk rosówek, czy wątróbkę co noc siedzi taki 3-5 kilo... Słyszałem od kolesia, co chodzi nad wodę "po mięso", a wie że ja i tak mu nie zabiorę, bo nie gruntuję za często, w ogóle nie w nocy, no i że wypuszczam ryby też wie Wink
Więc może jak jest dużo tych małych, to... Pfft
Edytowane przez Grzesiek dnia 25-05-2008 11:02

Grzesiek
holując dużego suma powiedzmy godzinę,
czy nasza miejscówka jest już "spalona", czy
też jest szansa na brania jeszcze tej nocy?

Piszcie również wasze spostrzeżenia dotyczące
używania światła podczas nocnych sumowych zasiadek.
Ponawiam pytanie o Wasze doświadczeniaWink
związane z płochliwością tych potężnych ryb.

rebok23
ja raz byłem na wiśle na nocke złapałem 3sumiki ale jaką polewke mieli ze mnie dziadkowie którzy siedzieli na nocke z wędkami teleskopowymi dł 4,5m złka chyba murarska kotwica no i dzwonek kościelny na szczytówce kołowrotek pamiętający prl a obciążenie to z 200gram ołowiowa kulka. a ja z federem żyłka 26 obciążenie 60gram dzwoneczek świetlik i tyle. Smiali się ze mnie długo i mówili że sum to mi wędki połamie albo mnie wciągnie z takim sprzętem ale ja się nie poddawałem i po godz branie sum/ik z 40cm pierwszy w życiu ja z radości skakałem a oni mówili że za takiego sumika to pujde siedzieć jak wodni przyjada a że sum ma 60cm wymiar to wypuściłem go do wody i uciekł. Tej nocy złapałem jeszcze 2 sumiki i jednego leszcza. Ci panowie to naprawde mieli racje i mnie zdziwili jak jeden z nich wyciągnął bardzo mocny halogen z samochodu i zaczął świecić po wodzie niedaleko swoich przynęt. Mówili ze to po to aby zwabić dużego suma ja tylko przytakiwałem bo nie rozumiałem bardzo po co im światło skierowane do wody. gdy ja zaczołem sie zwijać do auta usłyszałem jakby dzwonki w kościele zaczeły grać a dziadkowie do wędki i zacinają dla mnie to było śmieszne jak dwóch starszych panów na jedna wędke holowali jakąś kłode sumową ale po 20min strzeliłem karpika piękny sum nie wiem ile ważył ale miał jakieś 95cm i dużą paszcze pełną ostrych zębów. to było naprawde fajne do dzis pamiętam śmiech dziadków i ich lekka panike podczas holu suma . Nastepnym razem będe wiedział jak łapać pozdro SUMIARZĄ. a i moja fota sumika.Frown
images27.fotosik.pl/218/a2b1d3550d7de417m.jpg
XP DEUS

Kapucyn
Mój ojciec zawsze sumy łapał na żabe z gruntu ok.godziny 23-24 największego złapał na 56kg na sanieAngry
Edytowane przez Kapucyn dnia 25-05-2008 11:38

Semi
Rebok23, sum ma wymiar 70cm, na zestawik jaki opisałeś, sumka do 5kg jesteś w stanie przy odrobinie szczęścia wyjąc. Wink

rataj
Może to sie wyda dziwne, ale najlepszą przynętą na suma jest wątróbka z suma. Najlepiej jest kupić paczkę rosówek (lub wątróbkę drobiową), ciężarki przelotowe (tak do 40g), porządną wędkę i kołowrotek z brzęczykiem. Najczęściej zakładam żyłkę 0,3-0,35 mm i wystarcza, a przypon o kilka rozmiarów cieńszy i nie za długi, hak najlepiej żeby był od dorszy.

No więc zakładamy rosówe na hak, stoper ze śruciny 10cm przed złączeniem się żyłki głównej z przyponem i ciężarek. Rosówa powinna być założona tak, aby jej ryba nie oskubała. Sum siedzi w miejscach, gdzie cień spotyka się ze słońcem tak z 15-20m od brzegu i tam zarzucamy. Nęcenie niema zbyt dużego sensu, można pociąć flaki drobiowe i wrzucić je do wody - bardzo wabiące. Wędkę ustawiamy tak, aby żyłka była napięta i kołowrotek żeby stawiał mały opór i brzęczał.

Po złowieniu suma nie wyrzucamy jego flaków, a wątróbkę zakładamy na hak - kolejny sum gwarantowany Frown sum żeruje najlepiej późnym wieczorem albo bardzo wczesnym rankiem. Można także użyć żywca z węgorza albo szczupaka - tylko głęboko. Jeśli łowimy na rzece to szukajcie miejsc gdzie rzeczki do niej wpływają, sum siedzi 15m od ujścia ale tylko na dnie. [sleep]

Semi
Rataj, ciekawy pomysł z tym żywcem z węgorza i szczupaka, obydwie ryby mają u mnie wymiar 50cm i jakoś nie wyobrażam je sobie na sumowym haku, szczupaka to jeszcze bym gdzieś tam wydłubał , ale z węgorzem miałbym problem, po drugie żywy wymiarowy węgorz rzucony z gruntu na żywca? Nie wierzę że nie wlezie w zaczep i po zestawie. Kiedyś łowiąc z ojcem sumy używaliśmy piskorzy , nie wszyscy wiedzą jak ta ryba wygląda, żyje w mulistych zbiornikach i rzadko jest łowiona na wędkę , łowiliśmy je na rowach kołyską zrobioną z wikliny, wspaniała przynęta żywcowa na sumy, potrafił kilka dni na haku siedzieć, bez szwanku dla swojego zdrowia, niestety teraz jest pod ochroną.

pjkspining
Najlepiej krapia lub lesza albo ze 4 ukleje na hak, mowie wam tez skutkuje
Tylko sum !!! Pasja...Złap i wypuśc

BartosH
pjkspining napisał/a:
Najlepiej krapia lub lesza albo ze 4 ukleje na hak, mowie wam tez skutkuje

A w innym temacie piszesz, że nigdy się na suma nie nastawiałeś, ciekawe...
pjkspining napisał/a:
1- Sum -W tym sezonie chcę złapać suma , bo na niego sie nigdy nie nastawiałem

Wracając do tematu...złowiłem kilka sumów jako przyłów podczas węgorzowych zasiadek, wszystkie na rosówkę, więc polecam tę przynętę.
Edytowane przez BartosH dnia 27-03-2009 19:58
Nigdy nie kłóć się z głupim - ktoś mógłby nie zauważyć różnicy między wami...

rebok23
No koledzy po dwóch nieudanych nockach na wiśle kupiłem odpowiedni sprzęt a nie federa krótkiego i lekkiego.
Kupiłem wędkę jaxson teleskop karióweczke 3.60m wyrzut od 60-120g rzyłkę 30tkę ciężarek 100g +50g haczyki odpowiednio duże i z niedzieli na poń zastawiam się na wiśle może tym razem coś uderzy ponieważ w tą sobotę nikomu nic nie pukało na wiśle a woda jest stosunkowo niska i bardzoooo "bystra". Wink
XP DEUS

Mich101
rebok23 napisał/a:
No koledzy po dwóch nieudanych nockach na wiśle kupiłem odpowiedni sprzęt a nie federa krótkiego i lekkiego.
Kupiłem wędkę jaxson teleskop karióweczke 3.60m wyrzut od 60-120g rzyłkę 30tkę ciężarek 100g +50g haczyki odpowiednio duże i z niedzieli na poń zastawiam się na wiśle może tym razem coś uderzy ponieważ w tą sobotę nikomu nic nie pukało na wiśle a woda jest stosunkowo niska i bardzoooo "bystra". Wink

Okres ochronny :
a) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 marca do 31 maja
Cool w pozostałych wodach od 1 listopada do 30 czerwca
POZDRAWIAM MICH101

WĘDKARSTWO TO HOBBY NIE DO ZASTĄPIENIA

..........................................................................................................................................
Raj utracony...
http://www.narybk...ost_112259

doncoyote
sluchajcie jak go zlowic? he he sprzet niewazny przyneta oki rasowy rybki ale najwazniejsze jest lowisko ja moge sie pochwalic przynajmniej 30 okazami lapalem je na odrze w brzegu opolskim i uwierzcie mi czasami po 5 6 na nocke jak biora zapomnijcie o przygotowaniach oczywiscie fajnie zasadzic sie na monstera ale takie 50 60 do 80 cm biora czesto bywalem z sumiarzami na lowiskach przygotowany na sandacze i wiecie co oni lipa a ja ze 4 ,5 ale hmmm oni wybierali miejsca pewniaki blad zucalem w miejsca przeplywowe male wysepki one tam zeruja fakt ze nieduze ale zawsze sie mozecie pochwalic zdobycza pozdrowionka mariusz

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się