Czerwiec 20 2018 09:53:00
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Barszcz Mantegazziego
Labedziak
W ostatnich latach coraz częściej widuje nad woda ta roślinę.
Wyczytałem w Wikipedii ze jest ona toksyczna,czyli ze dotkniecie jej może doprowadzić do poparzenia.
Roślina osiąga wysokość nawet do 5 metrów,jak widać na zdjęciach,te młode osobniki maja już około 2 metrów wysokości.

images31.fotosik.pl/294/c067c4a5da21fd76m.jpgimages32.fotosik.pl/294/e3f71ad400df917dm.jpgimages28.fotosik.pl/234/3dba9465a0869581m.jpg

Tekst Wikipedia

Roślina trująca
Barszcz Mantegazziego jest rośliną fototoksyczną. Kontakt z jej sokiem może wywołać photodermatitis, rodzaj zapalenia skórnego powstającego wskutek wystawienia na światło słoneczne bądź promieniowanie ultrafioletowe. W takich przypadkach skóra najpierw czerwienieje i zaczyna swędzieć. W ciągu następnych 48 godzin formują się piekące bąble, które pozostawiają purpurowe i czarne blizny, mogące utrzymywać się nawet przez kilka lat. Niezbędne jest leczenie hospitalizacyjne. Przeniesienie najmniejszej ilości soku do oczu może spowodować przejściową lub nawet permanentną ślepotę. Tak silne reakcje wywołane są przez furokumaryny, obecne w liściach, korzeniach, łodygach, kwiatach i nasionach. Substancje te mogą przedostawać się do jąder komórek nabłonka, gdzie poprzez łączenie się z komórkowym DNA, powodują jego obumieranie.

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy obcowaniu z tą rośliną. Dzieci nie powinny mieć z nią absolutnie żadnego kontaktu.

Tak ze jak spotkacie taka roślinę nad woda to lepiej zostawić ja w spokoju.
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

chomik1980
Wlazlem w coś podobnego ,a może i w to pare lat temu nad rzeka Łyna.Po paru dziesieciu minutach zaczeły mnie swedzieć nogi musiałem że to od pokrzywy no ale wieczorem bul sie nasilił i wyladowalem na pogotowiu.Nie życzę nikomu spotkania z podobną roślinką.
łowca węgorzy
http://www.leszcz.netarteria.pl/portal.php

andrzex
jak to spodkam to kosa spalinowa to w pizd.... wytneWink
łOWIłES ZOSTAW PORZADEK

Rafalogi
Swego czasu tą roślinkę nawet i można było spotkać w przydomowych ogródkach,a to ze względu na okazałe rozmiary jak i efektowny wygląd.Ale odkąd zrobiło sie głośno o jej szkodliwości nie widuję już jej za często.

Semi
Jak byłem małym łebkiem , to z łodyg tej rośliny robiliśmy dmuchawki do strzelania z jarzębiny, faktycznie po kontakcie z tą rośliną wszystko swędziało, ale nam to nie przeszkadzało, po wysuszeniu mieliśmy wspaniałą broń do strzelania, bawiliśmy się w lesie w Indian. Wink

Exodus
Z tej rosliny robie herbatkę, dla kolegów z łowiska zagranicznych mam przygotowane pare saszetek Wink
Tam gdzie nęcimy jest tego pełno. Powiem szczerze że nie wiedzialem że to takie toksyczne Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

esox66
Hm bardzo ciekawa roślinka i nawet pożyteczna można by sie nią odgrodzić intruz miałby ciekawe doznania możne na kłusoli poskutkuje Wink

daraniu
andrzex napisał/a:
jak to spodkam to kosa spalinowa to w pizd.... wytneWink

Z tego co słyszalem nie da się tego pozbyć tak łatwo Grin. Roślina ta ma tendęcje do odrastania i to w bardzo szybkim tępie. Poza tym jest bardzo silne ukorzeniona. Nasuwa się wienc pytanie jak to wyplenić z łowiska?

olekdom
Nie jestem pewien ale w Polsce to się chyba nazywa barszcz sosnowskiego, w WW był o nim artykuł. Rzeczywiście roślina niebezpieczna dla ludzi, kontakt z nią może się skończyć nawet wizytą w szpitalu. Na szczęście u mnie jej nie maWink Oczywiście tak jak i inne g*wna w naszym kraju, roślina ta przywędrowała z byłego związku radzieckiego w latach 50tychtdo

Pablo92
Jeżeli swędziało to na pewno nie to... Wink widziałem kumpla, który wylądował w szpitalu po tym jak na rowerze w to wpadł... Wink miał takie rany na ciele co wyglądało jak jakieś wrzody...
WinkLiczą się umiejętności, a nie sprzętWink

Grzesiek
olekdom napisał:
NiOczywiście tak jak i inne g*wna w naszym kraju, roślina ta przywędrowała z byłego związku radzieckiego w latach 50tychtdo

hahaha pierwsze miejsce za tekst dnia! hahaha

U mnie nie ma tej rośliny. Łabędziak - po tych tajemniczych użądleniach, masz kolejnego przeciwnika.
Zawsze się człowiek czegoś ciekawego nauczy Wink
Pozdrawiam!
Gdzie żyje etyka, tam ryba nie znika ! ! ! Czasem i po szkodzie głupi
Nie zmieniam avatara ]:> Duze_Bu

vectra1998
Kupcie Randap w spray'u i roślinka zniknie Wink
nie ważne czym łowisz, ważne jak łowisz!

Nie mam 13 lat !!! Chociaż bym chciał mieć Wink

AmurTeamWołowice

pepsi116
U mnie jej nie ma. A dobry sposób na pozbycie się jej to wykopać mały rowek dokoła niej obsypać tam solą lub kretem i podlać.

Rodryg
Na moim jeziorkiem jest i była od zawsze, tzn nie przy samym jeziorku, tylko jakieś 30m od niego. Pamiętam, że w latach 90' zrobiło się o tym głośno i każdy grzecznie roślinkę omijał.
des

Grzes77
Pierwszy raz w życiu widzę coś podobnego i cieszę się, że w nad moimi łowiskami nic podobnego nie spotykam. Swoją drogą to Semi fajna zabawę mieliście jako dzieciaki hahaha Wink.

raczek39
Nie spotkalem sie jeszcze z ta roslinka na miom lowisku, a moze tylko nie zauwazylem jeszcze do tej pory....ciekawe ile jest jeszcze innych roslin, i takich wybrykow natury, ktore nas otaczaja, nasze lowisko, i sa dla nas niebezpieczne, a my o tym nic nie wiemydisa.......chociaz moze czasami lepiej jest wszystkiego nie wiedziecWinkFrown
"HEJA BVB HEJA"

Exodus
Ja się spotkałem i niestety poparzyłem. Razem z kolegą czyściliśmy to z brzegów Raby, niestety coś musiało iść na ręce, bo mam sparzone. Zle to nie wygląda, ale zawsze to co jest na ręce. Jutro zrobie fotki Wink
Ważna miejscówka Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

kesu
Lepiej z kosą spalinową do tego nie podchodzić.
Jakieś sześć lat temu kosiłem wokół domu a na drugi dzień nie miałem skóry na przedramieniu,pod pachą i trochę na plecach.Goiło się kiepsko-dwa tygodnie chorobowego.Szukałem dziadostwa ale nie znalazłem-wychodzi na to że wytępiłem .
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

Labedziak
www.narybki.net/forum/attachments/20150628_184634.jpg

www.narybki.net/forum/attachments/20150628_184918.jpg

www.narybki.net/forum/attachments/20150628_170406.jpg

www.narybki.net/forum/attachments/20150628_170351.jpg

Rośnie tego pełno, pilnujcie się nad wodą. Smile
Wymiary imponujące.bezradny
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika