Sierpień 19 2018 13:12:57
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
Wędkarstwo, forum wędkarskie » Wędkarska przystań » Akwarystyka
 Drukuj temat
Choroby ryb.
Dqcharek
Ostatnio ryby w moim akwarium mają jakieś białe kropki i nie wiem co to jest? Dwie już zdechłoSad i nie wiem co ma dalej zrobić... to jakaś choroba czy coś nie tak z wodą?
Proszę o pomoc[grin]
Edytowane przez Rafalogi dnia 12-11-2010 18:24

kamil22
Chmmm... z tego co mówisz to raczej ospa rybia zwana "ichtiofariazą" wymień wodę w akwarium i uderzaj do zoologicznego po jakiś preparat na ospę i stosuj wg zaleceń na opakowaniu. Zwiększ też temperaturę o jakieś 2 stopnie. Nic więcej Ci nie pomogę. Powodzenia
Edytowane przez kamil22 dnia 21-11-2008 15:28
gdyby ryby głos też miały, to by się dopiero ogadały , tajemnice zamieniły by w banały...

RichiS52
Jest to choroba ryb ,niestety [grin] ,musisz kupic w sklepie zoologicznym kropelki przeciwko "Ichthyophthirius multifiliis"(Ospa rybia (ichtioftirioza, kulorzęsek, choroba białych kropek).
Przed dodaniem kropli powinno sie ;
1.Jedna trzecia wody w akwarium wymienic.
2.Temperature podniesc do okolo 32stopni (nie jednorazowo)przez dwa dni po dwa stopnie .
3.Krople dodac ,tak jak pisze na opakowaniu.
4.Trzy do czterech dni nie karmic ryb.
5.Z reguły po ośmiu dniach choroba zniknie z akwarium ,po tygodniu mozna juz temperature obnizyc do takiej jaka powinna byc w tym akwarium(28stopni jest optymalna temperatura),mozna już karmić ryby normalnie,akwarium zostawić w spokoju.
6.Po następnych ośmiu dniach ,jedna trzecia wody w akwarium wymienic.
7.Filtr sprawdzić czy pracuje normalnie.
Powinno pomócWink
Edytowane przez RichiS52 dnia 21-11-2008 15:53
Pozdrawia, "Chłop z Mazur" <°)))))><
https://www.youtu...UnuUhv17mI

Kubek
Ja chciałem dodać tylko do postu Richiego że dobry będzie preparat MFC.Wink
]

Dqcharek
dzięki wielkie no to będę próbował coś zrobić.
A nie wiecie od czego mogło się to stać?

okoniolowca
Kupowałeś w ostatnim czasie nowe rybki ? Jeżeli tak to prawdopodobnie one mogły przenieść chorobę.
Złowiłem rybę, ryba to wie i ja to wiem. I to mi wystarczy. Wink

Rafalogi
Ospa to jedna z najbardziej paskudnych chorób u ryb.
Moje ostatnio przechodziły ospę..padły mi bocje,kilkanaście glonojadów,parę kirysów,jednym słowem pomór.Będziesz miał szczęście jak Ci nie padną wszystkie.
A przyniosłeś ją do akwa najprawdopodobniej z innymi rybami.
Chłopaki już ci napisali co masz robić,więc nic więcej nie dodam.
Po prostu trzeba uważać następnym razem ,nowe rybki poddawać kwarantannie,a przy podmianach wody regularnie dolewać błękitu,tak profilaktycznie.Zawsze to jakieś zabezpieczenie.
Pozdro i daj znać jak poszło leczenie.[thumbsup]

Dqcharek
No właśnie kupiłem w łochowie ostatnio gupiki i welona i pewnie z nimi przyszło szkaradztwo. No trudno mam nadzieje że uda sie uratować resztę. A co Ci chodzi, że nowe rybki trzeba poddawać kwarantannie??
Pozdro
Edytowane przez Dqcharek dnia 21-11-2008 19:37

RichiS52
Najlepszym wyjściem bylo by kupienie jakiejś ksiazki o akwarystyce i poczytać trochę ,ja wlasnie tak zrobiłem przed kilkoma latami.Nawet teraz mi sie przydają Wink
Pozdrawia, "Chłop z Mazur" <°)))))><
https://www.youtu...UnuUhv17mI

Kubek
Ja nowym rybą zawsze przeprowadzam kwarantannę, połączoną z aklimatyzacją. Ryby wpuszczam na trochę w MFC później dolewam co 30 min wodę z docelowego akwarium w którym mają przebywać ryby. I dopiero wpuszczam do akwarium. MFC zwalcza bakterie i odkaża, a aklimatyzacja to nic innego jak wyrównanie temperatury wody i zmiana parametrów wody.Wink
]

Dqcharek
Kupiłem dziś ten preparat i zobaczymy
images50.fotosik.pl/33/3480f6f98ad3a4d1m.jpg
A na tej ulotce jest napisane żeby wyłączy oświetlenie UV, czy to znaczy że przez 4 dni mam miec wyłączone światło w akwarium?... przecież rośliny mi padnąSad
Edytowane przez Dqcharek dnia 23-11-2008 14:00

Dqcharek
No i udało mi się rybki wyleczyć dzięki za rady i pozdroShock

MatiQ
Witamouch.
Mam mały problem z gupikiem w akwarium. Od kilku dni zauważalna jest biała plama na oku i rozprowadza się to na całej głowie ale tylko z jednej strony, zauważyłem też, że jedno skrzelo tak jak by nie funkcjonuję. Ryba wczoraj pływała przy powierzchni w końcie, a dziś już trochę lepiej i pływa po całym akwa, ale te białe coś jest trochę nie pokojące i nie chciałbym aby to coś przeszło na inne ryby, co mam w takim razie zrobić??
Dodam, że jest to samiec gupika. W akwarium znajduję się czerniooczek Kuhla, danio x3, glonojad i parka pawiegooczka.
Tutaj zdjęcie:
To jeszcze z wczoraj.
ifotos.pl/mini/ryba-2_aehxaa.jpg

A tak to wygląda dzisiaj.
ifotos.pl/mini/aqwe-6_aehxqr.jpg
ifotos.pl/mini/aqwe-8_aehnph.jpg

Tutaj jeszcze pokazuję drugą stronę ryby jak widać jest całkiem normalna.
ifotos.pl/mini/ertty-2_aehnpn.jpg

Rybę mam przenieś do innego pojemnika czy to nie jest nic groźnego??. Obawiam się, że może być to pleśniawka ale za bardzo nie znam się na tej chorobie pierwszy raz to widzę.

Mam jedno pytanko jak robić dobre zdjęcia przez szkło bo odbija mi się mój cień, albo błysk jak widać na fotkach, a czasami poprostu nic nie widać. Dziś robiłem chyba z 50 zdjęć, a Tylko te wyszłyWink.

Z góry dziękuję za odpowiedziouch.

Rafalogi
Mi wygląda to na jakiś uraz mechaniczny , gdzieś mógł się zranić i oko mu zbielało .
Ale może to być i pleśniawka - słabo widać ...czy może z tego białego na oku widać jakieś malutkie włoski?
Ja bym nie ryzykował , to tylko gupik , leczenie może być droższe niż rybka .
Po prostu humanitarnie bym go zabił.
A jeśli chcesz go leczyć to tu masz adres dobrej stronki akwa.....daj tam pytanie na forum może ktoś coś wymyśli. http://www.superakwarium.pl/choroby-i-leczenie-c12.html

MatiQ
Ja bym nie ryzykował , to tylko gupik , leczenie może być droższe niż rybka .
Po prostu humanitarnie bym go zabił.

Zrobiłem tak jak napisałeś, jak czytałem o leczeniach w necie to szkoda męczyć rybki i wydawać pieniądze, a niewiadomo czy się leczenie powiedźiedisa. Tak jak mówisz to Tylko gupik, więc żalu nie ma, no ale zawsze szkoda rybki. Dziękiouch.

Rafalogi
Mi raz zwykła ospa wytłukła prawie połowę ryb z akwa , 5 bocji wspaniałych co je parę lat hodowałem ....tak to czasami bywa .

MatiQ
Tak to niestety bywa z rybami w sklepie żyją, a przyniesię się je do domu i po paru dniach padają Tylko zastanawia mnie dlaczego?? Kupiłem w tym sklepie już 4 gupiki i trzy zdechły Tylko jednego mam od początku. Ale półtora miesiąca temu kupiłem tam 3x Danio i żyją do teraz tak samo jak czerniooczek KuhlaWink.
Edytowane przez MatiQ dnia 12-11-2010 19:18

Rafalogi
Matiq - to nie jest czerniooczek tylko cierniooczek.....bo ma takie dwa wyrostki jak ciernie na głowie przy oczach..Wink

Edit. Rybka z rodziny piskorzy ...teraz jak jest mały to będziesz go widywał , jak podrośnie to rzadko go widać . Przy gwałtownych zmianach ciśnienia będzie Ci falował w rogu akwa w górę i w dół ...
Edytowane przez Rafalogi dnia 12-11-2010 19:29

MatiQ
Oo ja zawsze tak pisałem, no ale zapamiętamouch.

Kupiłem go jakiś miesiąc temu i narazie dobrze się ma pływa z Danio aż miło patrzećWink. Wiem, wiem bo już miałem takiego tylko większego w poprzednim akwa 5 lat wstecz to jak ciśnienie spadało to się chował w korzeniu i go nawet kilka dni widać nie było Wink.

Chyba trochę odbiegliśmy od tematu, ale co tamKijWink
Edytowane przez MatiQ dnia 12-11-2010 19:40

Tomasz_Hunter
Nie wiem czy to dobre miejsce, ale potrzebuję pomocy.
W sobotę urodzilo mi sie 38 gupików i są dwa sklejone brzuchami. Nie wiem co z nimi zrobić. Zostawić i może sie rozkleją? A może dać do akwarium ogólnego jako pożywienie?
Proszę pomóżcie.
Smile

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się