Październik 19 2018 07:14:16
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak złowić lina ?
Conako
Cześć wszystkim. Mam pytanie dotyczące linów. Wieczorem jest już ciemno i ciężko zobaczyć synfonowanie lina.Czy jeśli bym świecił latarką po powierzchni to lin by się spłaszał czy nie? Z góry dzięki. Wink

Piorek
Zdanie odnośnie świecenia latarką na wodę są podzielone. Niektórzy twierdzą, że światło płoszy inni, że nie. Osobiście używam latarki wtedy gdy koniecznie potrzebuję światła: zakładanie przynęty, rozplątywanie żyłki i itp.
Pamiętaj również, że liny biorą także wtedy kiedy nie zdradzają obecności bąblowaniem.
Edytowane przez Piorek dnia 20-08-2010 22:56

patryk889
Ja bym raczej z tym nie ryzykował, można jedynie narobić sobie problemu. Używałbym latarki tylko gdy tego potrzeba.

Jednak czysto teoretyzując to ryby właśnie powinny płynąć w kierunku światła... Na filmach dokumentalnych widziałem, że gdy pojawiało się światło w wodzie (podczas filmowania) to od razu przypływała tam ławica ryb. Drugim aspektem jest też to, że ryby jak ludzie lubią wygrzewać się na słońcu, przez co w nocy mogłyby przypłynąć do snopu światła.

To są tylko moje spostrzeżenia. Mimo wszystko nie ryzykowałbym Wink

Jacek96
86viper napisał(a):
Pamiętaj również, że liny również biorą wtedy kiedy nie zdradzają obecności bąblowaniem.

Dokładnie. A co do świecenia to wszystko zależy od głębokości, przejrzystości wody. Na płytkich akwenach ja bym nie świecił. Tak na głębokości 5m to może bym sie pokusił. Tylko pamiętaj, lin jest bardzo czujną i płochliwą rybą, jeśli będziesz co troche zapalał i gasił latarke to lina nie złowisz bo sie spłoszy.

Pozdro

goofy
Witam w jakim miejscu mam szukac lina..??

krisgfc
goofy napisał(a):
Witam w jakim miejscu mam szukac lina..??
zapewne w wodzie ; ).proponuje przeczytac temat od początku,a znajdziesz dosłownie wszystkie info

Rafalogi
goofy napisał(a):
Witam w jakim miejscu mam szukać lina..??

W takim , w którym można go się spodziewać że jest.
Płytko od metra do dwóch głębokość łowiska , lekko zamulone dno , dobrze jeśli wokoło jest jakaś roślinność , liście grążela , moczarka ...
images8.fotosik.pl/433/2bd0a752f69e6d8bm.jpg

Są to ciężkie łowiska bo rybka zacięta potrafi szybko uciekać w zaczepy , no ale to jest loteria albo My jego , albo on nas .

goofy
Witam potrafi ktoś narysować zestaw na lina na spławik..? i gdzie szukać lina?

konrii98
Goofy,zestaw jakiego ja używam to spławik 1gr lub max 2gr mocno dociążony ale nie za mocno,hak rozmiar nr 16 (ja łowię na gamakatsu) a miejsce to blisko zarośli raczej.

mati1x
Przeczytałem cały temat i znalazłem wiele informacji na temat pory dnia połowu lina, ale nie znalazłem dobrej pory roku. Więc jaki jest waszym zdaniem najlepszy miesiąc na połów tej ryby??Wink
Frown

kurczaaaczek
Maj/Czerwiec.
Pozdrawiam kurczaaaczek Smile Wędkarstwo to jest to co lubię najbardziej :]

Matrixus
Najlepsze miesiące to koniec kwietnia, maj, później przestój i dopiero w sierpniu dobre brania.

mati1x
A jak z lipcem??Wink
Frown

kurczaaaczek
Nie najlepszy miesiąc na lina z tego co wiem.
Pozdrawiam kurczaaaczek Smile Wędkarstwo to jest to co lubię najbardziej :]

Retsam
Z moich i nie tylko moich doświadczeń wynika, że dobrego żerowania lina można spodziewać się już w kwietniu pod jednym warunkiem, że temperatura wody osiągnie min. 10 stop. Celsjusza. Oczywiście zdarzały się również brania linów w marcu ale bardzo rzadko. Czytałem też o złowieniu linów z pod lodu w lutym. Piszę cały czas o warunkach panujących na Mazurach. Na południu i zachodzie wszystko może być przyspieszone.
Dla mnie sezon na prosiaczki rozpocznie się w tym roku prawdopodobnie w połowie kwietnia, co związane jest z aurą panującą u mnie na Mazurach.Sad Statystycznie najlepszym miesiącem jest maj. Potem liny przygotowują się do tarła, które przypada na koniec czerwca i lipiec ( w zależności od warunków środowiskowych). Nie należy im wtedy przeszkadzać. Następnie sierpień i wrzesień to bardzo dobre miesiące na tą piękną rybę. Jeżeli wrzesień jest ciepły to w obfitości lina niczym nie odbiega od maja.
Nie mogę się już doczekać, moje oliwkowe prosiaczki już tam na mnie czekają.Usmiech

konrii98
Siemanko,wkrótce wybieram się do kolegi nad staw połowić lina do zarybienia (staw ma 2 m głębokości max) i ostatnio jak łowiłem to 0 brań tdo a ma tam tych linów od groma .Jak łowić liny w połowie kwietnia ? Potem wpuszczę je do mojego ulubionego stawu wiejskiego Wink tylko jak je "zmusić" do żerowania ? disa
W sezonie 2014, nastawiam się na karpia ouch ale fajnie byłoby poganiać trochę też za zębatym Pfft

2 pasja- motocykle Wink

Retsam
Konrii, sprawdź temperaturę wody w tym łowisku. Jeżeli będzie poniżej 10 stopni to może być ciężko z żerowaniem lina.
Wiosenne liny przeważnie lubią przynęty mięsne: ochotka, czerwony robaczek, rosówka, białe robaki i pinki. Czasami biorą też na kukurydzę, kulki proteinowe lub pellet. Tak na prawdę jest to uzależnione od danego łowiska.
Ja w kwietniu nęcę ostrożnie, używając jako bazy ziemi wędkarskiej czarnej lub ziemi z kretowiska z dodatkiem firmowej zanęty typu lin lub lin - karaś oraz białymi robakami, pinkami i pociętymi czerwonymi robakami. Zasada jest taka, im woda zimniejsza tym mniej dodatków, które mogą szybko nasycić rybki i mniej firmowej zanęty. W zimnej wodzie nie dodaję też dodatkowo aromatów, te z zanęty firmowej wystarczą.
Tak na prawdę wszystko zależy od tego do czego są przyzwyczajone liny w tym konkretnym łowisku.
Jeśli chodzi o metodę połowu to zawsze jedna wędka to odległościówka z przegruntowanym zestawem spławikowym a druga gruntówka ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym, wszystko zależy od łowiska i warunków panujących na nim. To czy do gruntówki zastosujesz kij do DS czy też wędkę z sygnalizatorem elektronicznym i podwieszaną bombką, to już kwestia osobistych upodobań.
Ja w tym roku planuję zapolować na liny stosując metody wędkarzy z Wysp Brytyjskich z przynętą na włosie, podobnie jak przy połowie karpia.

konrii98
Będę łowił na 3 wędki Pfft 2 tak jak opisałeś a 1 zwyczajnie na spławik
przynęta-czerwony robak
zanęta-tak jak opisałeś Pfft
W sezonie 2014, nastawiam się na karpia ouch ale fajnie byłoby poganiać trochę też za zębatym Pfft

2 pasja- motocykle Wink

Retsam
Pamiętaj jeszcze o tym, że jeżeli na dnie jest gruba warstwa mułu to stosuj lekkie sprężyny bez dociążenia oraz lekkie koszyczki. Ja w takich sytuacjach stosuję koszyczki wykonane z wałków do włosów, które służą do robienia loków lub najlżejszych kupnych, max. 10g. Zanęta musi mieć taką konsystencję aby szybko zaczęła pracować, zaraz po wpadnięciu do wody. Jeżeli będzie zalegać w koszyku to wraz z nim zostanie pochłonięta przez muł.
Jeszcze jedno, w przypadku gdy dno jest barwy innej niż czarna (ciemne) np. piasek, zanęta też powinna być jasna. Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń. Wink

konrii98
Dno jest gliniaste może i jest na dnie kilka cm mułu Pfft

2 pasja- motocykle Wink

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się