Listopad 12 2018 19:49:41
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak złowić lina ?
Rafalogi
Retsam napisał(a):

Ja w tym roku planuję zapolować na liny stosując metody wędkarzy z Wysp Brytyjskich z przynętą na włosie, podobnie jak przy połowie karpia.

No właśnie ...Może powiesz coś więcej o tym jak masz to zamiar zrobić ?
Ja też mam zamiar wypróbować tej metody z zastosoaniem koszyczka do methody i feedera.
Planuję zakupić sobie taki zestaw :
s2.ifotos.pl/mini/methodmul_hnerwas.jpg
Albo ze zwykłym koszyczkiem do methody.
Pokombinuję , jeden hak mam zamiar zrobić ze zwykłym włosem , a drugi z zastosowaniem klipsa do robaków , podwieszonego do włosa w rozmiarze S.
s2.ifotos.pl/mini/klipss_hnershq.jpg
Haki wielkości 6-8,skoro lin pobiera pokarm zasysając go tak jak karp to ta metoda powinna się sprawdzić .
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie , czy zestaw ma być zrobiony przelotowo , czy może krętlik ma być wciśnięty w koszyk , tak aby powstał efekt samo zacięcia .
Przypon długości od 7 do 10 cm ....powinno chyba się udać ?
Edytowane przez Rafalogi dnia 02-05-2011 13:16

Retsam
Wychodząc naprzeciw prośbie kolegi Rafalogi, w kilku zdaniach :* postaram się opisać moją koncepcję na połów lina w tym sezonie.
Chyba w grudniu 2010 roku, podczas robienia porządków, wpadły mi w ręce stare, z połowy lat 90-tych wydania czasopisma, którego już nie ma na naszym rynku - "Wędkarstwo - międzynarodowy magazyn wędkarski". Gazeta ta była polskim przedrukiem artykułów z zagranicznej prasy, głównie z czasopisma "Esox". Znalazłem tam cykl 2 albo 3 artykułów znanego angielskiego wędkarza Matt'a Hayes'a, na temat połowu lina na Wyspach Brytyjskich. Dodam, że do tej pory w połowie tej rybki stosowałem najpopularniejszą na moim terenie metodę gruntową, z zastosowaniem sprężyny zanętowej lub koszyczka, zamontowanych przelotowo. Nie lubię łowić na DS, dlatego jako sygnalizatora stosuję tzw, podwieszaną, samowypinającą się bombkę ("policjant"Wink oraz sygnalizator elektroniczny. Artykuły zainspirowały mnie do tego stopnia, iż postanowiłem zgłębić temat jeszcze bardziej. Przez okres zimy dokładnie prześledziłem brytyjskie portale i fora wędkarskie, szkicowałem i notowałem. Świetnym źródłem informacji są też filmy na Youtubi'e. Polecam filmiki z cyklu: "Great Rod Race: Tench Part 1 i 2" (Matt'a Hayes'a i Mick'a Brown'a), "Matt Hayes Fishing Tips - Feeder Rig", cykl kilku filmików "Matt Hayes - How to Feeder fish" i wiele innych, które wyświetlają się przy okazji. Jeżeli ktoś zechce samemu pobawić się w szukanie informacji na brytyjskich stronach, to najlepiej w google wpisać: tench rigs. Wyświetli się bardzo dużo brytyjskich stron, na których są opisane tamtejsze metody połowu lina. Tu należy nadmienić, iż Anglicy stosują bardzo podobne zestawy również do połowu leszczy, płoci i brzan. Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego, a nawet bez znajomości można sobie poradzić. Rysunki i zdjęcia są bardzo czytelne i nawet średnio zaawansowany wędkarz je rozszyfruje bez problemu. Na początek proponuje wpisać ww. frazę w google i kliknąć w zakładkę grafika. Wyskoczy mnóstwo zdjęć i rysunków z gotowymi zestawami. No dobrze teraz kilka konkretów dotyczących moich ustaleń i planów.
Na początek wspólny mianownik, postanowiłem, że używam przyponów włosowych, o wielkości haczyków i użytych rodzajach przyponów napiszę niżej.
W tym sezonie rozpocząłem testowanie 2 metod gruntowych (podział ze względu na typ sygnalizatora).
1. Tradycyjnie sygnalizator jako podwieszana bombka lub lekki hanger i sygnalizator elektroniczny. Zastosowane zestawy będą 2. Pierwszy to zestaw helikopterowy (rysunek niżej). Tu będę kombinował z długością przyponu i troka , na którym wisi koszyczek, sprężyna zanętowa lub ciężarek. Z długością rurki antysplątaniowej i jej zastosowaniem itp. Wszystko zależy od warunków.
s2.ifotos.pl/mini/Zestaw-he_hnexnwn.gif
Na tym rysunku do agrafki przypięty jest ciężarek ale ja będę stosował najczęściej tak jak napisałem wyżej koszyczek otwarty, zamknięty do robaków, sprężynę lub sprężynę do methody tego typu:
s2.ifotos.pl/mini/koszyk-do_hnexexw.JPG
Wszystko zależy od stosowanej zanęty. Jeszcze jedno na rysunku opisany jest lidcore, ponieważ jest to typowo karpiowy zestaw, który ma przylegać do dna. Ja na dzień dzisiejszy nie planuje stosowania lidcoru. Poniżej inne przykłady:
s2.ifotos.pl/mini/helirig_hnexeqx.jpg
s2.ifotos.pl/mini/Helicopte_hnexwpx.jpg
Drugi testowany zestaw będzie typowym samozacinający, z ciężarkiem na bezpiecznym klipsie lub koszykiem (sprężyną). Oczywiście odpowiednio odchudzony w porównaniu do typowo karpiowego, np.
s2.ifotos.pl/mini/bottom-ba_hnexwew.jpg
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zestaw helikopterowy w sumie też jest samozacinający, w zależności od użytego obciążenia.
2. Tak jak już wcześniej napisałem, nie lubię DS, ale w tym sezonie postanowiłem się przemóc i pokombinować w tej materii. Tu również zamierzam testować zestawy helikopterowe jak również tzw. method feeder. W tym celu zakupiłem taki oto koszyk:
s2.ifotos.pl/mini/Koszyk_hnexspw.JPG
Mam zamiar go stosować właśnie z DS. Inna wersja do przetestowania z DS jest następująca:
s2.ifotos.pl/mini/gravtench_hnexsre.jpg
Tak jak widać wersji jest kilka, będzie co testować Usmiech. Jeśli chodzi o haczyki i przypony włosowe to szukałem inspiracji na portalach karpiowych, gdzie jest bardzo dużo ciekawych rozwiązań do zastosowania również przy połowie lina. W przypadku haczyków nie ma problemu, doskonale sprawdzą się małe wersje karpiowe, np. w rozmiarach 4, 6, 8. Natomiast szukałem też haczyków mniejszych, nadających się do przyponów włosowych i na tyle mocnych aby być spokojnym przy połowie lina. Znalazłem gotowe przypony włosowe z mniejszymi haczykami w rozmiarach: 10, 12, 13 i 16. Nie będę pisał nazwy sklepu aby nie być posądzonym o reklamę, ale wkleję zdjęcie tych haczyków. Jeżeli ktoś będzie ciekawy gdzie je można kupić, to wyśle mu linka na priva Wink. Ja kupiłem do przetestowania nr. 10 i 14, mają fajny system szybkiego blokowania przynęty na włosie.
s2.ifotos.pl/mini/korumhak_hnexsqr.jpg
Ponadto testuję również gotowe przypony włosowe adresowane do łowców karpi (mniejsze haki). Tutaj różne rodzaje plecionek: miękkie, sztywne, przypony z fluorokarbonu (sztywniaki), mieszane. Będę testował haczyki z systemem D-ring, do przynęt pływających. Tak jak pisałem, bardzo dużo inspiracji jest w wędkarstwie typowo karpiowym, co widać wyraźnie u Brytyjczyków. Podobnie jak kolega Rafalogi zakupiłem klipsy do białych robaków w rozmiarze S, teraz planuję kupić M i XL.
Plan jest taki podczas zasiadki jedna wędka to sygnalizator elektroniczny i hanger lub bombka, a druga wędka (feeder) z DS. Zestawy będę zmieniał w zależności od potrzeb i mojego humoru.
Na jesieni podsumuję wyniki testów. Ma tylko nadzieję, że będą mógł być nad wodą na tyle często aby zdążyć przetestować wszystkie wersje Wink. Aha, jeszcze jedno, kombinuję z zanętami. Klasycznie i pasta pelletowa. To tyle, jeżeli są pytania to bardzo proszę Wink.

marec-ki
Hmm kurcze Ci Anglicy to nieźli kombinatorzy ouch bardzo ciekawe podejście do łowienia linów. Muszę przyznać, że mnie to zaciekawiło i chyba spróbuję zestaw helikopterowy ale początkowo z elektronicznym wskaźnikiem brań a potem jak efekty będą pozytywne z DS. Poproszę adres sklepu z tymi przyponami Wink No i pierwszy raz w życiu spotkałem się z klipsami do robaków Pfft muszę o tym poczytać bo też intrygujące rozwiązanie Wink
Zapraszam na BLOG'a

Marec-ki Blog

W sprawach sprzętu zadawajcie pytania na FORUM a nie poprzez PW !!

http://marec-ki.blogspot.com/
Rafalogi
Retsam Cool...to jet właśnie to co lubię , kawał konkretnej odpowiedzi .ouch
Fakt łowienie linów na włos to prawie to samo co łowienie karpi można powiedzieć, wystarczy tylko trochę odchudzić zestawy.
Jeśli idzie o mnie to ja bardziej klasycznie mam zamiar to robić , mianowicie ograniczę się tylko do koszyczka z methodą , muszę tylko dorwać odpowiedni ciężar .Natomiast jeśli idzie o włos , to jeden zestaw z klipsem a drugi kuku na włosie miękkim , ewentualnie D-rig , w mniejszym wydaniu.
To będą moje pierwsze próby i nie wiem co z tego będzie , samo łowisko jest dość specyficzne , bo będę łowił w ciemno jeśli idzie o dno , zupełnie nie wiem jakie tam jest .
Pierwsza zasiadkę planowałem już na ten piątek , ale jak patrzę na prognozy pogody to się zastanawiam czy świdra do lodu nie wyciągać Smile...
A jak będzie to się zobaczy, o sukcesach i ewentualnych porażkach będę pisał tu w temacie , razem z kolegą Retsam na pewno coś nowego wniesiemy...Wink

franek1980
Witam kolegów. Ja osobiście używałem tych haczyków z quickstop'em do feedera i sprawdzają się na naszych wodach. Łowiłem na nie leszcze i płotki i prawie każda ryba zacinała się sama. Nie radze kupować tych
images45.fotosik.pl/841/1a11e02610d69fa3m.jpg
bo mają niefajną żyłkę na przyponach. Jest za sztywna.
Lepiej kupić takie images40.fotosik.pl/821/d42861a41ed56ecfm.jpg
i przypon zrobić sobie samemu.
Można zakładać na nie kukurydze z puszki, groch, wszelakie robaki itd.
Jest jeden pan-Andy Findlay, który często łowi z quickstop'em.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kor3KMrcgyE[/youtube]

Można się zaopatrzyć w igłę, albo użyć czegoś podobnego.

images40.fotosik.pl/821/966076ca42366d8cm.jpg
Edytowane przez franek1980 dnia 02-05-2011 20:48

Retsam
Dodam jeszcze obecnie przeze mnie testowane zestawyWink.
Pierwszy testuję klasycznie, a drugi z DS.
Nr1:
s2.ifotos.pl/mini/Zestaw-nr_hneeepx.jpg

Nr2:
s2.ifotos.pl/mini/Zestaw-nr_hneeerq.jpg
W tym miejscu dodam, że gumowy koralik zaznaczony grubszą, zieloną strzałką musi być zablokowany, np. stoperem. Myślę nad zastosowaniem do troku z koszykiem grubszego fluorokarbonu, a do przyponu cieńszego fluorokarbonu.
Może się komuś przyda Wink.
PS. Franek 1980, dla mnie sztywność tych przyponów jest zaletą, ale o tym może kiedyś indziej napiszę Wink. Natomiast te haczyki przedstawione przez Ciebie też mam zamiar przetestować Wink. Igiełkę taką jak zaprezentowałeś też już mam Wink.
Rafalogi, mam nadzieję, że wniesiemy Wink, takie liny na 60+ do TL.
Pozdrawiam

Arin
Witam.
Mam pytanie czy jak jadę na lina na 1 dzień a łowisko jest daleko i nie mam jak sobie miejscówki przygotować(zanęcić) to co zrobić jak dużo nęcić? Myślał by nęcić taką mieszanką: zanęta lin zielony+zwykły do tego kukurydza i atraktor waniliowy a na haczyk 1-2 ziarenka kukurydzy miodowej. Mam zamiar łowić na DS-a.
Żyłka główna 0.22 a przypon 0.16 haczyk nr.10 lub 12.

Pozdrawiam Arin.

Retsam
Przepraszam, że zapytam. Kiedy masz zamiar jechać na tego lina?

Arin
W kwietniu, maju jak się jeszcze uda to w czerwcu.

PS.
Sory że od razu nie napisałem.

Kondzio154
Arin napisał(a):

Witam.
Mam pytanie czy jak jadę na lina na 1 dzień a łowisko jest daleko i nie mam jak sobie miejscówki przygotować(zanęcić) to co zrobić jak dużo nęcić? Myślał by nęcić taką mieszanką: zanęta lin zielony+zwykły do tego kukurydza i atraktor waniliowy a na haczyk 1-2 ziarenka kukurydzy miodowej. Mam zamiar łowić na DS-a.
Żyłka główna 0.22 a przypon 0.16 haczyk nr.10 lub 12.

Pozdrawiam Arin.

Jeżeli chcesz złowić lina to musisz zanęcić, zwabić go do łowiska, przytrzymać, a później skusić na swoją przynętę-zresztą jak większość ryb.
W wypadku pojedynczego wyjazdu bardzo ważne, abyś dobrze znał łowisko i wiedział, gdzie tego prosiaczka najpewniej namierzysz, gdzie najlepiej opłaca się sypać.
Musisz również widzieć jak jest z innymi rybami w tym miejscu. Jeżeli drobnica nie atakuje za mocno, można rzucać więcej, jeżeli jest to raczej grubo.
Na pewno zda egzamin kukurydza, taka własnej roboty wcześniej parzona. Jest ona w miarę twarda, więc płotki, czy wzdręgi tak łatwo nie poradzą.
Spróbował bym również połowić na kukurydzę na włosie.

Jeżeli będziesz miał okazję na częstsze wyjazdy to łów w tym samym miejscu, oczywiście miejscu, gdzie ten lin występuje.
Sam do łowiska z linami mam prawie 30 km, więc fizycznie częstsze wyprawy odpadały. Starałem się wtedy jechać raz, a na cały dzień. Często w maju najlepsze brania były między 3 a 8 rano.

Jak woda osiągnie przyzwoitą temperaturę(minimum 10 c) może w kwietniu uderzać. Maj jest bardzo dobrym miesiącem na złowienie lina.

https://www.facebook.com/squidsuwalskiteamkarpiowy
Retsam
Arin napisał(a):

Witam.
Mam pytanie czy jak jadę na lina ...

Pozdrawiam Arin.

No drogi kolego, chyba na spotkanie z Panem Profesorem Linem. Więcej szacunku proszę Wink.
Tak na poważnie to nic odkrywczego w Twojej sytuacji się nie da napisać. Zgadzam się w 100% z tym co napisał Konrad. W przypadku niemożności dłuższego zanęcenia miejscówki, najważniejsze to wytypować odpowiednie miejsce, a potem jeszcze wstrzelić się w godziny żerowania i przynętę Wink. Z linem to podobnie jak z karpiem, na jednej wodzie dobrze reaguje na smaki słodkie i owocowe, na innej typu maślanych a jeszcze gdzie indziej na mięsne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sposób Konrada. Jechać na cały dzień albo jeszcze dzień + nocka.

krisgfc
Witam. Znalazłem ostatnio takie bajokrko ok 11ha, typowo linowo-karasiowe. Jest tam kilka ładnych szczupaków,ale nie o to chodzi. Przeważająca ryba to karaś-takich 10-15cm w ciągu godziny to spokojnie 50 można złapać. Są też tam i liny... Również w bardzo dużych ilościach (w ciągu 2 dni złowiłem ich ok 10-15). Ale Liny takie do 20cm. Wiem w jakich godzinach i gdzie je można spotkać, nęce w miare regularnie. Stosowałem powyższe propozycje,ale nie złowiłem większego niż ok 30cm. I tu pytanie do bardziej doświadczonych-co bym mógł zrobić,aby złowić takiego powiedzmy 40+??? Łowisko śr gł. 30-40cm, jak się trafi dołek to maks ok 80cm. dno silnie zamulone (ok 1m mułu od dna). Moge liczyć na jakieś rady? Dodam,ze łowie na spławik (grunt odpada,bo muł pochłania zestaw). Z góry dzięki. Pozdrawiam. Krzysiek

barte1795
A czym kolego podnęcasz i na co łapiesz ? Moze wystarczy zmienić rozmiar haka na większy próbowałeś?? A moze wystarczy podnęcać grubiej ?? Napisz czym podnęcasz i na co łapiesz i jaki masz hak to postaramy się pomóc Wink

krisgfc
Zanęta lin-karaś +ziemniak +kuku +robactwo, haczyk 6-8. Nęce dosyć sporo, bo pełno tam rybek. Przyneta to biały, biały + czerwony, kuku, ziemniak.

RiKo998
Moja metoda na zwabienie lina to początkowo dość drobna zanęta z dużą ilością kukurydzy Ja stosuję 0,5kg Gutkiewicz feeder performance , 0,5 kg Gutkiewicz Lin - Karaś performance i 1/3 MVDE Catch po takim wstępnym nęceniu około 2 tygodni przechodzę na nieco grubsze zanęty są to Dragon XXL i Dragon Mega Baits . Jeśli w twoim łowisku przeważają żarłoczne karasie to wyeliminowałbym zanętę drobną i od razu przeszedłbym do grubszej Wink
:;/

krisgfc
RiKo998, dla tego do zanety w dużej mierze dodaje gotowane ziemniaki.

barte1795
Ale pamietaj żeby nie dawać zbyt dużo ziemniaków bo możesz sobie łowisko zepsuć a jesli masz pewność że ziemniaki zostaną zjedzone to możesz nimi nęcic Wink Ja bym nęcił ziemniakami i kuku i myślę że efekty same przyjdą.

krisgfc
Barte1795 - ale samymi ziemniakami i kuku, bez zanęty? Dobrze interpretuje Twoja wypowiedź? nęcę ziemniakami i kuku + zanęta... ziemniaki są wyjadane. Chwile po wrzuceniu do wody, aż sie gotuje niekiedy...

barte1795
Tak samymi ziemniakami i kuku ponieważ zanetą przyciągasz w łowisko te mniejsze ryby Wink Bynajmniej ja bym tak robilWink

wojtekmackojc2000
Ja zawsze wypatruje sobie miejsce, w którym żerują liny.W tym miejscu nęcę (zanętą linową lub uniwersalną oraz gotowaną kukurydzą) przez 3 dni (i w każdym w tym dniu łowię). Jeżeli nie bierze to zmieniam miejscówkę. Łowię na kanapkę (gotowana kukurydza i mady) zestawem spławikowym osadzonym na około 8m od brzegu (najlepiej na dnie lub 5 cm nad nim). Warto dodać że tym sposobem (bodajże w 2 dniu) złowiłem lina 47cm 1,49 kg (na małym czystym).
W tym roku na Leszcza Frown

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się