Styczeń 22 2018 07:19:35
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich zawieszona
· Rekordy strony
Toplista zawieszona
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
Wędkarstwo, forum wędkarskie » Wędkarstwo-temat ogólny » Regulamin
 Drukuj temat
Nowy wymiar i okres ochronny węgorza
error82
No i się trochę zmieniło

Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze informuje, że rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11.06.2010r. ( Dz.U. nr 104. poz. 654) wprowadzono zmiany w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie jak niżej:

- amatorski połów ryb wędką uprawia się z zachowaniem dobowego limitu połowu węgorza - do 2 sztuk. ( było do 4 sztuk )

- wymiar ochronny węgorza wynosi 50 cm. ( było do 40 cm. )

- okres ochronny węgorza trwa od 15 czerwca do 15 lipca ( nie było okresu ochronnego )

- jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień

http://pzw.zgora.pl/57,47,1,.html
Edytowane przez Labedziak dnia 20-06-2011 15:19

pzwbojadla.za.pl
Arturo B
No to się porobiło...
Zastanawiam się tylko czy w miarę szybko się nagłośni sprawa, bo wielu wędkarzy teraz siedzi za węgorzem, nieświadomie łamiąc prawo .W sumie dobry okres został zamknięty- powinno to w sumie wyjść na dobre, ale czy na pewno?Wymiar i limit ok , ale czy ten okres ochronny przysłuży się zwiększeniu populacji tego gatunku ? - trudno powiedzieć jednoznacznie...pożyjemy zobaczymy...
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

BartosH
Limit jak dla mnie bez sensu, węgorz jest rybą dla cierpliwych i wytrwałych wędkarzy, często nocne zasiadki kończą się zerowym wynikiem, więc po co ten limit? Fakt czasem trafi się nockę na której można połowić, sam pamiętam takie noce dobre 7-8 lat temu...conf, nie widzę w tym nic złego jeśli ktoś weźmie 4 sztuki w ciągu doby. Jak później pojedzie 5 razy i połowi krąpi i jazgarzy.Po za tym na nockę często długo się szykujemy, złowimy 2 sztuki do 23 i co do domu? A może łowić i wypuszczać węgorze z hakiem w jelitach?
Co do wymiaru to popieram, 50 cm ok, sam wcześniej nie zabierałem węgorzy mniejszych jak 50 cm, o ile ich wypuszczenie rokowało jakiekolwiek szanse na przeżycie ze względu na to, że zazwyczaj głęboko połykają.
Okres ochronny to dla mnie totalne nieporozumienie, okres w najlepszym czasie na nocne zasiadki, dość ciepłe noce, już widzę tych "etycznych" na nocnych leszczowych zasiadkach, wypuszczających węgorzePfft, chyba nie w Polsce. Trochę z innej beczki, jeśli spora rzesza wędkarzy zrezygnuje z nocek w tym okresie, ze względu na to, że leszcz, karp, czy coś tam jeszcze bierze równie dobrze w dzień, to będzie raj dla kłusoli, wtedy to się dopiero zacznie stawianie sznurów i siat w środku nocy bez obaw, że ktokolwiek zadzwoni po PSR i policję.
Nigdy nie kłóć się z głupim - ktoś mógłby nie zauważyć różnicy między wami...

pibo
Nie wiem czy to żart czy nie-ale gdyby to miało być prawdą-to według mnie.
Co do wymiaru ochronnego-to zgodziłbym się z tym-50 cm to i tak jeszcze sznurówka.
Dwie sztuki na dobę-prawdę powiedziawszy, niema zbyt wielu wędkarzy specjalizujących się w połowie węgorzy,jeżeli już to sporadycznie robimy na niego zasiadkę, lub jest on najczęściej przyłowem podczas łowienia szczupaka lub sandacza na żywą lub martwą rybkę albo białej ryby na białe,czerwone czy też rosówki,a i tak na ogół jeden no góra dwa i to wątpliwej postury węgorzyki-tak że limit ujdzie i jest do przyjęcia
Jeżeli idzie już o okres ochronny- to już co innego,jak dla mnie niezrozumiałe.
Okres ochronny jest ustalany po to by dany gatunek mógł w danym dla siebie czasie przystąpić do okresu rozrodczego,czyli do tarła,podczas którego nie wolno łowić,zabijać,niepokoić i niszczyć gniazd.
No to jak to się ma do węgorza?
Jak na ogół wszystkim wiadomo-jedyne znane miejsce w którym węgorz odbywa tarło-to morze Sargassowe a w dodatku na głębokości od 400-1000 m-dla mnie ten przepis to farsa.
No- jeżeli chodzą pogłoski,że Unia chce przemianować węgorza(rybę) na gada -to wszystko jest możliwe hahaha
pibo

Adam014
Zastanawiam się tylko czy w miarę szybko się nagłośni sprawa, bo wielu wędkarzy teraz siedzi za węgorzem, nieświadomie łamiąc prawo

Dokładnie; znając życie, a nie nowe przepisy to nie wielka grupa wędkarzy o tym w ogóle będzie wiedziała, nie mówiąc o stosowaniu się do tych przepisów, bo nie oszukujmy się z tym jest bardzo różnie nad naszymi wodami.
Co do okresu ochronnego to mam pytanie czy węgorz wtedy się właśnie trze?? Według mnie tak ok. kwietnia. Mówię tutaj o wodach stojących nie połączonych z rzekami, bo w Polsce najwięcej węgorzy łowi się w takich miejscach właśnie. Natomiast wiem, że ukleja w tym czasie się trze o ile jest odpowiednio ciepła woda m.in. i teraz tak jeśli mam racje co do wycierania się węgorza w kwietniu to wprowadzony okres według mnie pozbawia tylko wędkarzy dobrych, węgorzowych łowów, bo okres przypada na bardzo dobry czas żerowania węgorzy, bo trze się ukleja i jest on wtedy pobudzony do żerowania i wtedy są najlepsze wyniki.Wink
Wiatr ze wschodu ryby chodu.

WegorzMajster
Wszystko ok ale głupotą jest ten okres ochronny i te 2 sztuki ze względu na to ze zazwyczaj węgorz ma to już w jelitach i nie idzie go puścić , a wymiar 50 cm jak najbardziej . A w ogóle czemu oni sobie nie zrobią okresów w łowieniu na siatki i sznury i żeby ruszyli du..ska i kontrolowali jeziora a nie ustawiali wędkarzom zasady którzy płaca ponad 200 zł rocznie za to ze nie maja ryb w jeziorze , pijanych za nasze pieniądze i nie bywających nad woda kontrolerów i coraz więcej zasad , a kłusownicy urzędują a rybacy oraja ile wlezie póki jeszcze węgorz jest . Po prostu debile .

P.S.
Adam węgorz nie trze się w polskich jeziorach tylko i wyłącznie w morzu Sargassowym tyle na razie jest wiadomo . .
Edytowane przez WegorzMajster dnia 16-06-2010 14:13

Adam014
WęgorzMajster, wiem, że węgorz o ile na razie wiadomo trze się tylko w morzu Sargassowym, ale np. w jeziorze, którym najczęściej łowie jest sporo węgorza teraz, a w dodatku kilka lat temu była okropna przyducha gdzie padły tony pięknych węgorzy, a jezioro przepływowe nie jest i nie chce mi się wierzyć, żeby tyle ryb pochodziło tylko z zarybienia.
Wiatr ze wschodu ryby chodu.

WegorzMajster
Nie mam pojęcia podobne zjawisko jest tam gdzie ja łowie w Polsce , węgorzem(narybkiem takim 20-30cm) nie jest zarybiane przez jakieś 5lat ( ale co roku wpuszczają z 50-75 kg węgorza dorosłego(po 0,8kg gdzieś ) od kłusoli chyba kupują ...lepsze to niż jakby miały być zabite , a małym nie zarybiają już bo nie maja pieniędzy , a węgorza jest dużo i to takiego 20-40cm i skąd on się bierze ? (najwięcej węgorzy od 60 do 85cm ale takie wpuszczają co roku ) w tym jeziorze są oraz takie po 130-150cm pletwo nurkowie ale nie jacyś bez mózgi tylko porządni i wiarygodni ,szacowali widzianego węgorza na długość ponad 1,5m na tym jeziorze i mówili ze gruby gdzieś jak udo mężczyzny . Może zarybiają ale nie informują ale nie wiem sam jak to z nim w końcu jest. Może u Ciebie tez zarybiają a nie informują żeby kłusownicy myśleli ze węgorza nie ma czy coś , eh nie mam pojęciadisa .
W czym sens , jezioro bez odpływowe węgorz ma tam piękne warunki , do 18 m średnia to 3,5m , Cale jezioro gruba warstwa zielska pokryte nie idzie wyciągnąć węgorza bez 5 kg zielska co najmniej chyba ze sznurowa która wyjdzie szybko na wodę , oraz jest tez trochę piasku wiec ma idealne warunki ma zwalone wierzby , pełno drobnicy , raków tez sporo . Nie widzę przeszkody ale może on ma to po prostu w instynkcie ze musi w Sargassowym , albo i może są wyjątki ? Tak jak my rodzimy się w szpitalu a czasem ktoś urodzi się w domu ... To był przykład może nie na temat ale wiecie o co mi chodzi .
A druga sprawa w Jeziorach zamkniętych ta ryba rośnie do duuuuuuzo większych rozmiarów i niby traci płodność po jakimś czasie ze względu ze nie może popłynąć na wędrówkę tak wyczytałem kiedyś . Stad kolosy.

Ta ryba została złowiona w zeszłym roku (2009) w sierpniu w Czechach nad zamkniętym jeziorem , jest to rekord Czech i Europy jeżeli się nie mylę . Twierdza ze to węgorz który stracił płodność i dożył takich rozmiarów , może on żyć do 80-100 lat gdy nie płynie na tarło i na nim nie ginie z wyczerpania . A w wieku 20 lat węgorz ma rozmiar kolo 140cm .

Ten ma ok 1,6m i 8,7kg tak było napisane .
images43.fotosik.pl/304/447b5245b972fe11m.jpg
Edytowane przez Semi dnia 16-06-2010 16:56

Rybcio
Chciał bym że byście jeszcze o jednym wiedzieli, że wnet na ryby będziemy chodzić chyba z sówmiarką Grin Czemu ?? Przeczytajcie końcowy tekst zaznaczony tłustym drukiemGrin

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 21 ustawy z dnia18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471) wprowadzono następujące zmiany:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu
ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych
organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138,
poz. 1559, z 2003 r. Nr 17, poz. 160 oraz z 2009 r. Nr 94,
poz. 780) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 2 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
&8222;2a. Amatorski połów ryb wędką uprawia się z zachowaniem
dobowego limitu połowu węgorza
&8212; do 2 sztuk.&8221;;
2) w § 6 pkt 25 otrzymuje brzmienie:
&8222;25) węgorza (Anguilla anguilla L.) 50 cm,&8221;;
3) w § 7:
a) w ust. 1 po pkt 15 dodaje się pkt 15a w brzmieniu:
&8222;15a) węgorza (Anguilla anguilla L.) &8211; od dnia
15 czerwca do dnia 15 lipca,&8221;,
Cool ust. 2 otrzymuje brzmienie:
&8222;2. Jeżeli pierwszy albo ostatni dzień okresu
ochronnego dla określonego gatunku ryb
lub raków, z wyjątkiem gatunków, o których
mowa w ust. 1 pkt 4a i 15a, przypada w dzień
ustawowo wolny od pracy, okres ochronny
ulega skróceniu o ten dzień.&8221;;
4) w § 11 w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
&8222;2) węgorza &8212; nie może być mniejsza niż
20 mm,&8221;.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,
z wyjątkiem § 1 pkt 4, który wchodzi w życie
z dniem 1 stycznia 2013 r.

Mówiąc krótko od 11 czerwca bieżącego roku obowiązują następujące zmiany :
- limit dzienny węgorza wynosi 2 szt.
- wymiar ochronny węgorza zostaje podniesiony do 50 cm.
- okres ochronny węgorza obowiązuje od 15 czerwca do 15 lipca.
Nie ma jak spławikowe wędkowanie Frown

Labedziak
error82 napisał/a:
No i się trochę zmieniło

- jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień

http://pzw.zgora.pl/57,47,1,.html

Jak to właściwie jest z tym
okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień

Bo w tym linku co podałeś, ( http://pzw.zgora....47,1,.html )pisze ze jest skrócony o ten dzień, a w tym drugim linku pisze ze nie jest.

http://www.pzw.or...e_przepisy
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

error82
Widocznie wkradł się jakiś błąd w tekst. Z każdym okresem ochronnym dla danego gatunku tak jest, że jeżeli początek lub koniec okresu ochronnego przypada w dzień ustawowo wolny od pracy to okres oulega skróceniu o ten dzień.

pzwbojadla.za.pl
Labedziak
error82 napisał/a:
Widocznie wkradł się jakiś błąd w tekst.

Noo,ale tu np. jest nawet to podkreślone, że nie ulega skróceniu.

http://www.pzw.or...na_wegorza

Labedziak
Temat aktualny, dlatego odświeżam go, bo widać, że nie wszyscy jeszcze o tym wiedza, chociaż okres ochronny jest już drugi rok.Wink

borovik
Temat o tyle aktualny na ile poważnie biorą go rybacy zastawiający sieci, żaki, sznury np na Zalewie Wiślanym albo w Zatoce Puckiej.
Tam dopiero dzieje się w sezonie Smile

Osobiście widziałem węgorza złapanego przez rybaka sznurem w zeszłym roku, w okresie ochronnym.
Myślicie, że go wypuścił??
Czy ktokolwiek go skontrolował??
Wszyscy robimy głupstwa, dzięki temu życie jest ciekawsze

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się