Czerwiec 25 2018 02:17:45
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Jak złowić sandacza z brzegu rzek
bobo160
Postanowiłem odświeżyć temat, może jeszcze ktoś z was ma jakieś spostrzeżenia co do połowu sandacza.
Zbliża się najlepsza pora na tego drapieżnika, jak wiemy, jest to okres od połowy września, do połowy - a nawet do końca listopada.
Myślę że prawie każdy z nas chciałaby raz w życiu złowić życiowego sandacza +90 cm. Wink Nic prostszego - jak tylko na niego się nastawić i próbować z takim powalczyć... a może w tym sezonie uda się ouch
Ja osobiście nadal będę próbował na rzece Maas dorwać takiego, a wiem że w tej rzece takie są.

Pozdrawiam i życzę owocnych połowów, a przede wszystkim połamania kii na tych największych ouch
Edytowane przez bobo160 dnia 07-09-2011 09:27
Świdnica images45.fotosik.pl/48/25963d03907384cem.jpg Kapellen

Cormoran
Witam. Potrzebuje rady w połowie sandacza na metodę spławikową. Wędkuję na żwirowniach z gruntu na martwa rybkę. Chcę spróbować szczęścia na spławik. I tu kieruję pytanie do tych którzy znają się na rzeczy: Jak nastąpi branie i spławik zanurzy się jak długo oczekiwać na zacięcie zestawu ?. Na jakiej głębokości go szukać - chodzi mi czy lepiej bliżej dna czy powierzchni ?. Za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuje. Pozdrawiam Frown

kowalusek
Ja ostatnio łowię na żywca z mola na spławik i brania są różne.
Często płynie z nim jednym tempem nawet na duże odległości, a bywa
że i pod molo wejdzie.Ja różnie zacinam ale wszystkie brania zaciąłem i wyjąłem ryby tylko same do 50cm sandaczyki.
Grunt sobie ustaw moim zdaniem większy niż połowa głębokości.
Jak nigdzie nie będzie wpływał sandacz ze spławikiem to czekaj daj mu czas a gdy idzie w zaczep zacznij walkę.
I żywczyka zaczepiam za grzbiet.

Pozdrawiam Wink
Z małej rzeki duża ryba :;/

bobo160
Sandacza jeszcze nie łowiłem na zamkniętym zbiorniku.
Na tą rybę nastawiam się łowiąc z brzegów rzek i tu zapewne jest inne ustawienie i zachowywanie się takich zestawów spławikowych, jak w przypadku zamkniętych łowisk.
Ustawienie gruntu na spławikowym zestawie stosuje tak, aby by trupek uklei, bądź filecik, był ciągnięty po dnie po przez nurt rzeki.
Taki zestaw nie wyrzucam zbyt daleko, w zasadzie kilka metrów od brzegu - 5 do 7m.
Sandacz późnym wieczorem podpływa na płycizny brzegowe za drobnicą i tu nie ma sensu takiego zestawu wyrzucać w głębinę rzeki, by przynęta płynęła wpół toni wody...
Sandacze w zimne jesienne dni przeważnie żerują przy dnie, choć porą letnią żeruje również wpół toni.

Kwestia czasu/momentu zacięcia sandacza.

Taki zestaw spławikowy, sandacz potrafi kilka razy zanurzyć - jest w tym przypadku ostrożny.
Gdy zniknie spławik na dłuższy czas (po wcześniejszym kilkakrotnym zanurzaniu) jest to sygnał do zacięcia.

Sandacz też potrafi odrazu pobrać przynętę i odpłynąć z nią kilka metrów, po czym zatrzymuje się i próbuje ją połknąć, często przy tym jest zauważalne wynurzenie się spławika i ponowne znikniecie go pod wodę - dla mnie jest to również sygnał do zacięcia ryby.

Pozdrawiam i życzę sandaczowych życiówek Wink

Cormoran
Dzięki za odpowiedzi Wink pozdrawiam

bobo160
Trochę czasu minęło od ostatniego opisania sposobu na sandacza z brzegu rzeki.
Postanowiłem co nieco nowego wnieść w ten temat - kilka nowych zastosowań Wink

Wędziska

Gdy zaczynałem połowy sandacza, były to zazwyczaj kije sztywne, typu karpiówka, gruntówka.
Po zastosowaniu delikatnych feederow doszedłem do wniosku, że te kije są najlepsze do połowu z gruntu - nie tylko na sandacza, ale również szczupaka, czy też dużego jazia, bolenia - w tym przypadku jeszcze nie złowionego conf
Na gruntówkach, czy też karpiówce, straciłem już kilka przyłowów szczupaka, a to dlatego, że są za sztywne.
Na feederze, mamy możliwość eliminowania naszych błędów. Te kije pracują wraz z szamotaniem się ryby i oddają całkowitą energię, jaką ryba nadaje zestawowi. Napięte do maksimum przypony, są wtedy bardziej narażone na ich przecięcie ostrymi zębami szczupaka. Oczywiście, musimy sami również umiejętnie panować nad takim holem ryby - w tym przypadku holem szczupaka.
Kije typowo feederowe mam 4 szt. 2 wędziska Spro Precision Hot Feeder MH 3,90 cm Cw 120 gr. i dwa Spro Explorer Feeder MH 3,90m 100g - które ostatnio dokupiłem.

Kołowrotki

Kołowrotki do tych kijków dobierałem w sklepach wedkarskich, dlatego że sam dokładnie sprawdzałem "WB" - wolny bieg kołowrotka.
Szpula naszego kołowrotka na tz. odkręconym WB - wolnym biegu, musi obracać się bez zarzutów - idealnie bez oporu.
WB - jest nam bardzo przydatny na rzekach, przy rożnych uciągach nurtu, w danych partiach rzeki i odległościach lodujących zestawów od brzegu.
Zwalniamy WB i hamulec tego biegu ustawiamy do uciągu nurtu. Gdy następuje branie, ryba nie poczuje żadnego oporu, a nurt wody w tym przypadku, pomaga nam wyciągać linkę ze szpuli - jednocześnie możemy w tym momencie jeszcze bardziej odkręcić hamulec WB, by ryba wyciągała swobodniej linkę.
Bywa tak, (w sezonie letnim) że nie mamy tak silnego nurtu rzeki i wtedy wędkę stawiam na sygnalizatorach, dodatkowo podwieszając na lince bombkę sygnalizacyjną - daje nam to przewagę nad tym, by dobiec do zestawu i otworzyć pałąk kołowrotka. Również takie zastosowanie podwieszania bombki jest nam przydatne gdy sobie przyśniemy na nocnej zasiadce - mamy czas, aby ocknąć się i dobiec do wędki.

Zestawy

Zbytnio nie zmieniło się zastosowanie zestawów typowo sandaczowych, aczkolwiek kilka zmian wdrożyłem.
Nie stosuje już takich rozwiązanie zbrojenia jak na poniższym zdjęciu:
images49.fotosik.pl/306/f636d3669cd2f4d9m.jpg
gdyż, przy probie zacięcia ryby - gdy pobrała przynętę, groty haka były poza pyskiem sandacza - kilkadziesiąt takich pustych zacięć trafiło się :*
Poniżej przedstawiam wdrożone zmiany uzbrajania przynęty.

[img]http://img89.imageshack.us/img89/1381/fot6677253.jpg[/img] is not a valid Image.
Przebijam igłą/szydełkiem trupka od ogona poza płetwę grzbietową, na haczyk/oczko szydełka zakładam oczko przyponu i przeciągam wzdłuż przynęty, po czym zakładam podwójny hak i dociągam przypon z hakiem pod skórę przynęty - w moim przypadku trupka.

[img]http://img39.imageshack.us/img39/20/fot6679254.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img593.imageshack.us/img593/493/fot6681255.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img28.imageshack.us/img28/1605/fot6683256.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img15.imageshack.us/img15/2729/fot6685257.jpg[/img] is not a valid Image.

Przy okazji wspomnę tu o kilkukrotnie popełnionych błędach przeze mnie, które zemściły się utratą ryby Smile
Jeśli już zatniemy i wyciągniemy sandacza, to sprawdźmy w jakim stanie jest nasza przynęta, jeśli wygląda tak jak poniżej - lepiej zmieńmy ją na nową - świeżą.
Zdarzyć się może, że kolejny sandacz pobierze tą samą przynętę i ponownie uda nam się go dobrze zaciąć i go wyciągnąć, ale może zaistnieć sytuacja, jak na ostatniej fotce i stracicie rybę życia - taka sytuacja przydarzyła mi się wczoraj Sad http://www.narybk...ost_173288
Ryba obróciła przynętę w pysku i oplątała w ten sposób przypon o jeden z grotów, zacinając rybę, zacinamy praktycznie odwróconymi grotami.
[img]http://img89.imageshack.us/img89/4403/fot6687258.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img201.imageshack.us/img201/6027/fot6688259.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img100.imageshack.us/img100/3863/fot6692260.jpg[/img] is not a valid Image.

Haki, przypony, obciążenia i linki gł.
Do moich zestawów stosuje haki o podwójnym grocie, firmy Balzer
[img]http://img21.imageshack.us/img21/4715/fot6694261.jpg[/img] is not a valid Image.
Są to haki o trzech rozmiarach - do rożnych wielkości przynęty.
Stosuje również haki standardowe o jednym grocie
[img]http://img266.imageshack.us/img266/1115/fot6695262.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img822.imageshack.us/img822/2710/fot6696263.jpg[/img] is not a valid Image.
Gdy stosuje taki hak, przebicie trupka igłą/szydełkiem następuje od strony grzbietowej, w kierunku ogona.
Przypony jakie stosuje, są to przypony z plecionki 0,20-0,22 mm. Do podwójnych haków, wiąże z każdej strony przyponu oczko/pętelkę, jedno zakładam na agrafkę linki głównej, a przez drugie przekładam podwójny hak.

Na dwoch wędziskach feederowych mam założone żyłki Gamakatsu Super G-Line 0,35
images37.fotosik.pl/265/55bbc85e999aae7cm.jpg
a na dwoch pozostałych, plecionki Spider Wire Ulcatrast 0,20 mm.
[img]http://img571.imageshack.us/img571/8431/fot6698264.jpg[/img] is not a valid Image.
Plecionki zastosowałem ze względu na dużo obcięć żyłki, na ostrych muszlach małż, które licznie występują na rzece w której łowie.
Dociążenia też dobieram do warunków jakie panują w rzece i w zależności do uciągu nurtu, dobieram ich wagę, stosuje od 85 do 140 gr. dociążenie.
Stosuje oliwki ołowiane, pokryte warstwą specjalnej farby, która przy zerwaniu takiego dociążenia, zapobiega zatruci środowiska ołowiem.
[img]http://img690.imageshack.us/img690/9858/fot6702265.jpg[/img] is not a valid Image.

Jeśli ma ktoś z Was jakieś sugestie i nowe pomysły, zastosowania zestawów przy połowie sandacza z rzek, a chciałby się z nami podzielić swoimi doświadczeniami, to zapraszam do opisania w tym temacie.

Arteczek
Na wodzie stojącej też mogę zastosować te zasady? Możesz mi napisać jakiś zestaw na wody stojące razem z długością przyponów itp. ?

wedkarz2309
Bardzo ciekawy sposób Bogdan + krok po kroku, pokazałeś, jak to robiszAngry
Spodobało mi się to, bardzo fajnie to wygląda na zamieszczonych zdjęciach, myślę, że wypróbuję Twój patent, bo wygląda na prawdę obiecującoouch

Jak się uczyć, to od najlepszych!!des

stan2010
Oba Twoje sandaczowe tematy Cool !! mam na pasku w ulubionych.
Pozdrawiam ouch.
fotow Drewniak

Arteczek
Tak mi się to spodobało ,że jeszcze w tym tygodniu to wypróbuję. Mam jeszcze drugie pytanko. Czy mrożone ukleje nie rozpadają się w wodzie?

bobo160
Arteczek napisał(a):

Na wodzie stojącej też mogę zastosować te zasady? Możesz mi napisać jakiś zestaw na wody stojące razem z długością przyponów itp. ?

Już wspominałem, że na wodach stojących nie nastawiałem się na sandacza, ale myślę, że gdybym próbował, zapewne swoje zestawy tak samo bym uzbroił.
Co do długości przyponów - to w pewnym stopniu, też zależy od miejsca, w którym nastawiam się na tą rybę.
Jeśli nurt wody jest zbyt silny, zakładam krótszy przypon (około 30-50 cm.) Taki również przypon zakładam przy tak zwanym napompowaniu przynęty strzykawką lekarską - unosi się nad dnem, przy spokojnym nurcie wody.
Długie przypony, około 70-100 cm. stosuję, gdy nurt wody jest spokojny, takie zestawy lądują bliżej brzegu - na wypłycaniach rzeki.

Arteczek napisał(a):

Mam jeszcze drugie pytanko. Czy mrożone ukleje nie rozpadają się w wodzie?

Nie, nie... mylne pojecie. Mrożone rybki - przynęty, bardzo dobrze i długo trzymają się przy takim zbrojeniu, jakie zaprezentowałem powyżej.
Mam jeszcze swoją tajemnicę, co do przygotowywania mrożonych przynęt, ale to już pozostawiam dla siebie Wink

stan2010 napisał(a):

Oba Twoje sandaczowe tematy Cool !! mam na pasku w ulubionych.

Dzięki StaszkuWink
Pochlebne posty zawsze są motorem i motywują do dalszych relacji z wypadów, a tym bardziej do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem z innymi.
Pozdrawiam Wink
Edytowane przez bobo160 dnia 21-10-2012 21:50

Arteczek
A jak bym taką ukleje przed zamrożeniem spryskał feromonami lub zwykłym dipem sandaczowo szczupakowym ? I mam jeszcze jedno pytanko odnośnie jednego jeziora i wywiezienia na nim zestawów z martwą rybką ,ale to później rysunek wkleję.

bobo160
Arteczek napisał(a):

A jak bym taką ukleje przed zamrożeniem spryskał feromonami lub zwykłym dipem sandaczowo szczupakowym ?

Przyznam szczerze, że jestem przeciwnikiem stosowania takich wynalazków - nie wieżę w ich skuteczność.
Takowe dipy i jak Ty to nazywasz "feromony", firmy produkują je właśnie dla nowicjuszy, którzy w szybki i łatwy sposób chcieli by złowić rybę.
Możesz zrobić, tak jak uważasz, ale po pewnym czasie się przekonasz, że takie wynalazki nic nie dają i kasę cieżko zaoszczędzoną, wyrzucasz w tz. błoto.

kesu
Trochę dodam od siebie.
Jako przynęty używam głownie płotek lub ich kawałków,filetów,świeżych lub mrożonych.Optymalna dla mie ich wielkość to 15 cm.
Hak pojedyńczy, duży 3.0-4.0 nie zawadzi i nie przeszkadza nawet sandaczom 40 cm i czasem jaziom (na Odrze i boleń się trafił na ukleje)Wolę takie o krótkim trzonku a szerokie ale akurat takich nie mam.Przypon około 80 cm z żyłki 0,28 (taka sama główna na federach-plecionki stawiają wiekszy opór prądowi wody),agrafka z kretlikiem,rurka antysplątaniowa i dobrany ciężarek.
images42.fotosik.pl/630/8423c489569466f4med.jpg
Kołowrotki ja mam Okuma.Ważny by miały dobrze działający WB i były wytrzymałe (cieżarek+trupek dają duży opór podczas zwijania zestawu).Moje wędki to federy z dolnej półki 360/120 ale używam też twardych gruntówek a myślę też o karpiówkach.
images39.fotosik.pl/1801/4fc05668b52f42f1med.jpg
Trupka zbroję igłą, którą wbijam lekko z ukosa pod płetwę grzbietową (wytrzymałe miejsce i trudniej rozciąć rybkę żyłką podczas rzutu) następnie wzdłuż osi ryby tak jak na zdjęciach.Podobie czynie z kawałkami czy filetami.Hak (grot ) ma wystawać (!) jak na zdjęciach co ułatwia zacięcie a nie być schowany.
images46.fotosik.pl/1817/9b9a5528d2aa1a21med.jpg
images35.fotosik.pl/1670/510135e2cc1e91admed.jpg
images35.fotosik.pl/1670/515a6166fdb99d85med.jpg
images43.fotosik.pl/1595/6e1dbfc7837b9b90med.jpg
Jako sygnalizatorów używam piłeczek,które łatwo przesuwają się po żyłce podczas brania.
images41.fotosik.pl/1804/b7ba0f1b38def541med.jpg
Na wodach stojących i wolno płynących można mieć otwarty kabłąk a żyłkę włożyć pod gumkę recepturkę założoną na dolnik wędki.
Nawet gdy ciągnie prąd wody jest ten centymetr czy dwa luzu i zauważam nagły podskok piłeczki, który stawia mnie na nogi i spieszę pomagać rybie wybierać żyłkę.
images46.fotosik.pl/1817/ce7d593bb3278a27med.jpg
Można i tak gdy woda prawie stoi.
images50.fotosik.pl/1715/5a6e8dd6779f7055med.jpg
Wędki oczywiście płasko w kierunku łowiska.
images47.fotosik.pl/1600/1d4c26d0744488cbmed.jpg
Krzesełko,siadam i obserwuje z browarem pod ręką (z tym to akurat bez przesady).
images41.fotosik.pl/1804/9f8901534eb1d708med.jpg
Kiedy ciąć? Nie ma 100% przepisu. Czasem wystarczy gdy ryba wyciągnie metr czy dwa a innym razem jedzie i jedzie a ja pozwalam jej na to a w końcu po zacieciu spinka i wyjmuje tylko pokaleczoną rybkę.Dużo mówią mi co robić piłeczki. Gdy zauważam jej podskok- luzuję,następny-luzuję,stop,nastepny i jedzie to mi nie raz wystarczy i tne. Myslę że sandacz czasem najpierw połyka zdobycz i dopiero odpływa a innym razem robi na odwrót i od razu rusza z kopyta by konsumować w sobie tylko znanym miejscu.
To chyba tyle.
Życzę wszystkim sukcesów.
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

bobo160
No i mamy kolejny dobry opis sposobu łowienia sandacza z rzeki ouch
Kesu, wielkie dzięki za uzupełnienie tematu - wielu użytkowników z tych metod i opisów zbrojenia skorzysta.
Edytowane przez bobo160 dnia 22-10-2012 22:39

kesu
Tak teraz już prawie po sezonie dodam że doskonale spisuje się długie szydło.Wbijam je tuż przy płetwie ogonowej i prowadzę aż za głowę. tak poprowadzona żyłka i hak powodują że trupek często wogóle się nie wygina zachowując naturalny kształt i wytrzymuje bez rozerwania dużo więcej rzutów.
Małe ryby na hak lub po mamę do wody.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się