Sierpień 19 2018 20:57:49
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Kiedy zacinać szczupaka?
Exodus
Kiedy Tybor napisał, że zepsuł branie szczupaka na 18 cm płoć. Nasuneło mi sie pytanie Wink Kiedy Wy właściwie zacinacie szczupaka. Może ja odpowiem. Z reguły łowię na 10 cm rybki. Szczupaka zacinam po około 30 sekundach. Taką rybkę szczupak zjada dość szybko. I druga sprawa, dość często słyszę opinie, że kiedy wezmie duży szczupak, żyłka z kołowrotka wysuwa się bardzo szybko, a mały bardzo powoli. Czekam na Wasze opinie. Wink
Na wszystkie pytania dotyczące wędkarstwa, odpowiadam tylko na forum.....
www.narybki.net/as/aaaaaaaaa.jpg

Tybor
30 sec? nie źle, zwaliłem branie bo ojciec kazał zaciąć. Możliwe ze to tylko nie fart bo nie trafiłem. Ale i tak szkoda.
Ja zazwyczaj jak mam branie na rzece to otwieram ka błonek i puszczam luzem szczupaczka. Na rzece duzy szczupak idzie na głębinę gdzie przewraca żywca głową do jamy gębowej i pożera. Zawsze tak samo. Pozwalam szczupakowi wyciągnąć tyle żyłki ile chce. Potem na stępuje zatrzymanie. Czyli oznaka że będzie żarł zdobycz. Żeby się upewnić zamykam ka błonek. I naciągam leciutko żyłkę palcem tak aby nie przeszkodzić w uczcie, jeśli szczytówka drga i chodzi jak przy łapaniu na grunt oznacza to że następuje pożarcie ofiary. Odczekuje jeszcze moment aż dokona swego i zacinam. Takim sposobem zawsze trafiałem i wyciągałem każdego szczupaka. Nie wiem co mi dziś odpaliło heh możliwe że to 1 branie w tym roku na żywca :]

Co do prędkości z jaką ryba wysuwa żyłkę to myślę że nie ma to znaczenia. Mój spokojnie wysuwał sobie żyłkę bez jakiś tam zawrotnych prędkości. Można powiedzieć że szedł powoli ale zdecydowanie :]
Rożnica jaką za pewne każdy widzi to jest ale dopiero po zacięciu. Jak rzeczne gady pierw płyną pod prąd a potem z prądem rozpędzają sie i probują zerwać żyłkę...
Edytowane przez Tybor dnia 14-05-2007 22:54
ONLY Narew

Labedziak
Ja mysle,ze jesli ktos lowi szczupaka,i ma zamiar go wypuscic,to powinien stosowac mniejsze zywce i po braniu od razu zacinac.
Szczupak okolo 70 cm z takim zywcem co ma 10 cm robi krutki proces,i po paru sekundach go polyka.

A szczupaka,ktury gleboko polknal przynete i po odhaczeniu mocno krwawi,to juz ciezko wypuscic.

Jesli chodzi o wysnöwanie zylki,to ja zauwarzylem,ze brania duzego szczupaka sa bardzo spokojne,a malego dzikie.
Jesli zylka wysnuwa sie jednomiernie ale powoli,to wiem ze jest wiekszy szczupak.
Oczywiscie zdarzaja sie i wyjatki od tej reguly.
i59.tinypic.com/3492a7t.gif

pablo160
Ze szczupakiem trzeba spokojnie asz samemu poczujesz że trzeba ciągnąci amator szczupaka nie złowi tak oFrownFrown
Paweł

miros
Ach, trudne pytanie tyle składa się na to rzeczy takich jak wielkość żywca sposób zbrojenia rybki no i najważniejsze w jakim miejscu łowimy, czy jest mocno zarośnięte czy nie. Osobiście kiedy łowiłem na żywca starałem się zacinać szybko, żeby hak wbił się w pysk po długim czekaniu szczupak połykał głęboko, po takim braniu z uwolnieniem nie ma mowy, a widok martwych szczupaczków na łowisku jest nie ciekawy, choć z reguły małe szczupaki po braniu idą pod brzeg a duże na wodę, ale nie zawsze ta teoria się sprawdza.Wink

Rybcio
Zgadzam sie z waszymi powyszymi uwagami. [thumbsup] Chciałbym dorzucić też swoją uwagę że szczupaka w momencie ciągniecia żyłki nie można zacinać gdyż on w tym czasie nie połyka tej rybki tylko ją trzyma aż do momentu kiedy to znajdzie dobre miejsce żeby ją w spokoju połknąć. Na pewno spotkaliscie sie też z przerywanymi odjazdami gdzie cwańszy esox stawał po kilka razy na kilka sekund ale nie po to aby ją zjeść tylko lepiej ją ułożyć w pysku. W tym przypadku działa to na jego kożyść a czemu gdyż sprawdza cierpliwość wedkarza który czasami nie wytrzymuje i zacina wczesniej, a rezultatem tego jest zamiast złowionego szczupca, wyciągniecie tylko ponagryzanej rybki którą mu wyrwaliśmy z pyska. Sad

Nie ma jak spławikowe wędkowanie Frown

andrzej 88
ja zlowielem dzis szczupaka 80 cm ladnie wzol
na plotkie 15 cmn
sup0er hol byl mega branie
zaraz pod wode i dawaj czekalem
30 sekun i ciolemShockShockShock
andrzej

Rybcio
To musiałeś się nieźle ucieszyć andrzeju 88. [sleep] Tylko szkoda że zapodałeś choć jednej fotki z tym szczuporkiem, wtedy też bylibyśmy pod takim wrażeniem jakim Ty byłeś po jego wyciągnięciu. Angry
Pochwal się w dziale "Dziś na rybach" gdzie go złapałeś. Frown Nie pozwól nam długo czekać. Wink

Nie ma jak spławikowe wędkowanie Frown

Piotrek1992
właśnie mam problem z tym zacinaniem [confused]
Złowiłem już 4 szczupaki ( niewymiarowe) i kilka okoni na paproszki, ale nigdy nie zacinałem , bo same się zapinają. Wygląda to tak że następuje uderzenie i koniec jest albo jej nie ma więc kiedy zacinać
? mi się często zdarzało przy tych szczupakach , że nawet nie czułem że sa na haku ^^
Wędkarzu! Porządek jaki zostawiasz po sobie na łowisku świadczy o TOBIE!

www.tczewskiasg.fora.pl
borys90
ja zakładam niedurzego kiełbia tne dopiero po minucie chyba ze chodzi blisko krzaków to szybciej

stefan12
gdy łowie na 10cm karaski to czekam około 15 sekund. A co do wysnuwania zylki to zauważyłem że większe sztuki wybierają mało żyłki ale ida w głąb jeziora a mniejsze biorą bardziej dziko i płyną z żywcem pod brzegFrown

Kevin89
Bardzo dobry tematWink ja tak zacinam szczupaka...Otwieram kabłonk i szczupaczek płynie sobie z rybką gdzieś dalej jak się zatrzyma to czekam jakieś 25s i zacinam Frown Jeszcze Może napiszcie jak zaciąć rybę gdy spinningujemy?? jak szczytówka za dużo się wygina wtedy próbuje zaciąć ale nie zawsze się udaje. Może ktoś zna lepszy sposób.Frown
Edytowane przez Kevin89 dnia 06-11-2007 21:14

danieln57
Ja robie tak:
Gdy szczupak bierze, uchylam kablak, on wysnuwa zylke i plynie z rybka. Potem sie zatrzymuje, a gdy nastepuje drugi odjazd, zamykam kablak, czekam, az troche naprezy zylke i tne. Przewaznie udaje mi sie zaciac skutecznie. Najwiekszy szczupak, ktorego tak zacialem mial 72cm, 2,8 kg wagi.

stefan12
zmieniłem zdani co do brań szczupaków. Byłem wczoraj na rybach i łowiłem na żywcaFrown Rzucałem blisko brzegu gdy nagle było branie. Szczupak wysnuł z 15 metrów żyłki w bardzo szybkim tempie,i gdy miałem zacinać spławik wyszedł.Gdy wyjąłem zestaw karaś był tak pogryziony że wnętrzności wylatywały mu z brzucha[dead]popełniłem błąd gdy ryba szla z żywcem w głąb jeziora mogłem zaciąć, ale cóż człowiek uczy się całe życie[tdown]

chrzanek
Ja zwykle zbroję rybkę za grzbiet,jeżeli jest branie,to tnę od razu.Jeżeli nie nastawiam się na żywcowe łowienie ,a tylko przy okazji zarzucam żywcówkę,to rybkę zakładam za pyszczek i tak jak Wy odczekuję ok.30 sekund,albo kontroluję palcem żyłkę i tnę po domniemanym obróceniu rybki przez szczupaka.
Jeżeli chodzi o martwą rybkę i sandacza,to moim zdaniem jest trudniej,bo on potrafi różnie brać.Zwykle kilka razy odchodzi z przynętą i staje co kilka metrów,gdy w końcu stanie i się nie porusza przez jakieś pół minuty,to wtedy zacinam,ale i tak nie mam pewności,czy jest dobrze zacięty,bo raz hak(z gruntu sandacze łowię na hak z żyłką lub plecionką,a nie stalką na przyponie i sandacz nie obetnie tego,a w nocy szczupak mi się jeszcze nie zdarzył) tkwi głęboko,a raz ryba jest ledwie zapięta za pyszczek.
Edytowane przez chrzanek dnia 19-11-2007 20:34

blis14
Ja łowiąc na żywca zacinam prawie od razu po zauważeniu brania. Czas który zabiera mi podniesienia kija i niezbyt szybkie wybranie luzu żyłki ( powoli żeby drapieżnik nie poczuł oporu) jest prawie zawsze wystarczający i najczęściej drapieżnik jest pewnie zapięty. dodam, że łowie na dość małe żywce i zbroję je jedna kotwiczką za grzbiet.

bombel1x
Ja złapałem dopiero 4 szczupaki takie około 1,5-2 kilogramy i stosuję metodę która podpowiedział mi mój starszy kolega i która mu się dobrze sprawdza,a szczupaków złapał już tyle że cho cho i to nie byle jakich.Na żywca używa dużego jazgara lub okonia,kotwica ''3''.Gdy spławik znika pod wodą odpala papierosa.Konczy palić zapina kabłąk,unosi wędke do góry i czeka az żyłka się napręży i zadrży szczytówka dopiero wtedy zacina

bandziorek69
bombel1x napisał/a:
Ja złapałem dopiero 4 szczupaki takie około 1,5-2 kilogramy i stosuję metodę która podpowiedział mi mój starszy kolega i która mu się dobrze sprawdza,a szczupaków złapał już tyle że cho cho i to nie byle jakich.Na żywca używa dużego jazgara lub okonia,kotwica ''3''.Gdy spławik znika pod wodą odpala papierosa.Konczy palić zapina kabłąk,unosi wędke do góry i czeka az żyłka się napręży i zadrży szczytówka dopiero wtedy zacina

Ciekawe jak szybko go pali. Pfft
Ja po zniknięciu spławika liczę sobie tak do 10-15 czyli jakieś 10-15sek i wtedy zacinam. Dodam tylko że nigdy mi sie nie zdazyło otwierać kabłąka a mimo to otwarcie sezonu szczupakowego tj. 1 maja miałem udany Wink
Zawsze na zamkniętym kabłąku łowię

bombel1x
Napewno szybciej niż normalnie palisz papierosa, ale wydaje mi się że ze szczupakiem nie ma co się spieszyć.

Pablo2
Ja zacinam w zależności od tego jaka rybkę dam na żywca .Jak mam bardzo małą rybke(żadko tak bywa) to wtedy zacinam odrazu,a jeśli jest nieco większa to czekam około pół minuty.
A jeśli chodzi o wysnówanie żyłki z kołowrotka to zauważyłem że te wieksze szczupce są znacznie spokojniejsze i powoli ją wybierają.A małe mocno atakują i szybko ciągną żyłkę.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się