Styczeń 20 2018 19:40:18
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich zawieszona
· Rekordy strony
Toplista zawieszona
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
BELONY
Z uwagi na fakt, że wielkimi krokami zbliża się już maj, postanowiłem popełnić relację o łowieniu chyba najbardziej sportowej ryby żyjącej w Bałtyku, czyli belony!!! Przez duże B oczywiście.

Charakterystyka

W rejonie Helu od połowy maja z powodzeniem można łowić belony. Przeciętnie mają długość 60 - 90 cm, zdarzają się jednak osobniki nieco większe. Charakterystyczne dla wszystkich belonokształtnych ciało, z wysuniętymi szczękami w kształcie długiego dzioba, przypomina strzałę. Boki i brzuch belony są srebrzyste, a grzbiet zielonkawy. Ciało pokrywają drobne, miękkie, łatwo odpadające wydłużone, koliste łuski.


Także ości tej ryby mają barwę zielonkawą, co bardzo ułatwia jej jedzenie. Mięso jest chude i smaczne, szczególnie dobre gdy posypane zostało zielonym koprem.
Belony żyją u wybrzeży niemal całej Europy - od Morza Czarnego aż po Islandię i północną Skandynawię. Żyją w ławicach i przebywają w powierzchniowej warstwie wody. Pod koniec wiosny zbliżają się do brzegów. Czasami wchodzą do ujść rzecznych. W zimie przebywają na otwartym morzu. Rozród w Bałtyku trwa od kwietnia do września z nasileniem w okresie wczesnego lata. U nas trące się belony widać zwykle, gdy woda osiągnie temperaturę 10-14 stopni, co przypada na przełom maja i czerwca. Ikrę składa belona porcyjnie. Zapłodnione jaja wyposażone w czepne, kleiste nitki dojrzewają na roślinności dennej. Jeśli woda jest ciepła wylęg następuje po 2 tygodniach. Wewnętrzna część Zatoki Puckiej jest tradycyjnym miejscem rozrodu tych ryb.
Belona jest doskonałym pływakiem. Niekiedy wyskakuje ponad powierzchnię wody. Żywi się drobnymi rybami i skorupiakami. U nas zjada głównie drobne cierniki i cierniczki. Dorasta do 100 cm długości i max.1,5 kg wagi. Rekordem są już ryby o długości powyżej 80 cm.


Połowy

Belony można z powodzeniem łowić na wędkę. Wędzisko do połowu nie musi być bardzo wymyślne. Wystarczy szczupakowy spinning o długości 2,70-3 m i cw w granicach 30-60 gram. Do tego w miarę solidny kołowrotek wielkości 40-60 odporny na słoną wodę, na który nawiniemy 150-200 metrow żyłki 0,25-0,30, albo plecionki 0,10-0,15mm. I tu rodzi się pytanie-żyłka, czy plecionka?? Do sztywnego kija polecałbym żyłkę, do parabolika plecionkę. Chodzi po prostu o kwestię amortyzacji na zestawie wyczynow tej ryby po jej zacięciu. Okres połowu belon w polskiej strefie przybrzeżnej Bałtyku jest dosyć krotki i przypada na miesiące maj-czerwiec, kiedy to belony wchodzą na tarło do Zatoki Puckiej. Poźniej rozpraszają się w morzu i bardzo ciężko jest je namierzyć.


Technika

Belony łowimy zwykle w trollingu z łodzi. Po namierzeniu stada zatrzymuje się łodź i łowi klasycznym spinningiem w dryfie. Przynętę z reguły prowadzimy dość płytko pod powierzchnią wody, dosyć szybko i nieregularnie, z podszarpywaniem. Po braniu staramy się jak najszybciej doholować rybę do łodzi i wyjąć z wody. Belona ma bardzo twardy dziob, w który bardzo ciężko wbić kotwicę. Przez to bardzo dużo ryb spina się podczas holu i podbierania. Standardem jest to, że wyjmujemy z wody jedną rybę na 3 zacięte. Sam hol belony jest z reguły bardzo widowiskowy-ryba kręci młynki, wyskakuje ponad wodę, staje na ogonie, wyprawia nieprawdopodobne sztuczki. Jak wpłynie się w stado, to praktycznie każdy raz za razem holuje rybę. I pomimo tego, że belony nie dorastają do imponujących wymiarow, potrafią wędkarzowi sprawić taką frajdę na wędce, że jak już raz się na nie wybierze, to zawsze będzie wracał na Zatokę Pucką w maju, żeby poczuć tego belonowego KOPA na kiju!!!

Jako przynęt na belony używa się głownie błystek wahadłowych, dosyć wąskich i długich, kształtem przypominających śledzia o wadze 15-25 gram, w zależności od stanu morza i warunkow atmosferycznych. Standardem jest dozbrajanie błystek krotkim 5-10 cm przyponem stalowym lub z grubej żyłki. Powodem tego jest to, że belona ma bardzo wąski ale długi i twardy pysk, w który ciężko wbić kotwicę, a do tego dosyć często płynie obok przynęty i tylko trąca ją pyskiem. Bardzo często widać płynącą w wodzie blaszkę, a za nią 5-10 ryb ją odprowadzających. Czasami wystarczy na moment przerwać zwijanie żyłki, pozwolić przynęcie opadać, a potem nagłym ruchem nadgarstka ją poderwać i już czujemy piekło na kiju.


Przynęty

KlimatJednostki

Wybierającym się pierwszy raz na morze polecam rejs na pokładzie kutra Passat VII, gdzie można połączyć łowienie belon z rejsem dorszowym. Namiary na szypra:
Rysiu Mantaj (Mędrek) tel.504044777.
Dla odważnych proponuję rejsy mniejszymi jednostkami, czyli:
VIVIEN tel. 607845214 Krzysiek Ciemiński
REKIN tel. 888337254 Bartek Dettlaff
JAS-4 tel.0-58 6752194 Heniu Budda.

Wszystkie w.w. jednostki na co dzień stacjonują w Jastarni i wg. mnie jest to najlepszy port do wypraw na belony. Na wszystkich częściej lub rzadziej pływałem, znam szyprow i ze 100% pewnością ich polecam. Żaden z nich nie jest zainteresowany pływaniem „wycieczkowym” i każdy autentycznie jest szczęśliwy, jak wędkarze wracają z wyprawy z pełnymi skrzynkami ryb. Dlatego też z czystym sumieniem ich polecam. Sam też już się szykuję do majowego wyjazdu na belony. A w czerwcu sprobuję połowić wielkie flądry z pokładu Passata. Podobno to na nie najlepszy okres-łowi się na stokach dookoła Helu. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w morzu.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,476
· Najnowszy użytkownik: StrefaWedkowania
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

MatiQ
20-01-2018 18:18
Będzie to złoto jutro czy nie będzie? des

Abramis
20-01-2018 12:20
Cześć Wink rozmawiałem właśnie z ojcem który siedzi Frown ogólnie słabo a lód ok 18cm Pfft

Semi
20-01-2018 09:57
Doczekasz się, jeszcze w lutym przymrozi pewnie. Wink

MatiQ
20-01-2018 09:41
Witam, natomiast ja się chyba nie doczekam "bezpiecznej grubości" lodu na wodach u mnie ....

Semi
20-01-2018 08:55
Nie wiem czy dojadę do rzeki wogóle, znów sypie śniegiem. Smile

Exodus
19-01-2018 18:59
Zawsze możesz przerębla zrobić Wink C4 Wink

Semi
19-01-2018 18:30
Ja dzisiaj dłużej pracuję, w sumie to do jutra siedzę ale za to poniedziałek wolny, jutro na wieś śmigam, może Bug nie zamarzł przy brzegu. Frown

Semi
18-01-2018 21:40
Wolał bym pomarańcze i banany. Shock

Abramis
18-01-2018 21:17
Cześć Wink... Marzenia warto spełniać Pfft może już czas zacząć sądzić palmy hahaha

Semi
18-01-2018 17:40
Marzenia. Wink

44,132,650 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus