Styczeń 20 2019 06:55:04
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
“Globtroter” wyznacza standard
Przygotowała Iwona Petryla

Kilkanaście dni temu z kołobrzeskiej Stoczni “Parsęta” na wody Bałtyku wypłynął nowy jacht motorowy o bardzo dobrych właściwościach morskich. Budowę prototypowego katamaranu, która zajęła blisko 4 lata konsultowano m.in. z Politechniką Gdańską. Uzyskane parametry mają szansę stać się przełomem w konstrukcji jachtów motorowych. -”Globtroter” powstał na bazie doświadczeń w branży usług związanych z wędkarstwem morskim. Został przygotowany na podstawie oczekiwań i sugestii wędkarzy oraz tych, którzy marzą o niecodziennej morskiej przygodzie – mówi Sebastian Krupa, armator z Międzyzdrojów, którego jednostka, jako pierwsza w Polsce uzyskała Deklarację Zgodności CE wydaną przez Polski Rejestr Statków. Potwierdza to, że jacht spełnia wszystkie wymagania i dyrektywy wydane przez Parlament Europejski, odnoszące się do rekreacyjnych jednostek pływających.

Historia powstania nowoczesnego jachtu motorowego “Globtroter” sięga roku 2003, czyli chwili, gdy armator z Międzyzdrojów rozpoczął działalność w branży turystyki morskiej. -Oferowane wtedy przez nas rejsy wędkarskie na na kutrze rybackim KOŁ-7, zyskiwały coraz większe uznanie wśród licznie odwiedzających nas klientów indywidualnych i grup zorganizowanych – opowiada Sebastian Krupa, dziś właściciel katamaranu motorowego, który wzbudza uznanie zarówno wędkarzy i turystów, jak i konstruktorów. - Jako prężnie rozwijającej się firmie, zależało nam na ciągłym podnoszeniu poziomu świadczonych usług i swoich kwalifikacji. Nasza konsekwencja zadecydowała o tym, że w roku 2004 podjęliśmy precedensowe wyzwanie – dodaje armator, który jako pierwszy w kraju rozpoczął budowę katamaranu motorowego, od podstaw zaprojektowanego według potrzeb i zgodnie z oczekiwaniami wędkarzy oraz morskich globtroterów. Efekt jego starań, stanowi przełom w konstrukcji jachtów motorowych o przeznaczeniu turystyczno-wędkarskim. - Powstała jednostka ma bardzo dobre właściwości morskie. Wszelkie przeprowadzone na niej próby wypadły pomyślnie. Jeśli zatem w procesie użytkowania będzie spisywała się równie dobrze, to można sądzić, że ta prototypowa konstrukcja z dużym powodzeniem może być powielana – zwraca uwagę Zbigniew Kawka inspektor z Polskiego Rejestru Statków w Kołobrzegu. - W trudnej obecnie sytuacji zarówno dla rybołówstwa jak i żeglugi, gdy głównie remontuje się jednostki i buduje niewielkie łodzie, taka inwestycja w jacht turystyczny jest sprawą godną uznania - podkreśla pracownik agencji PRS.

Doskonale sportowy i pasażerski
Wybór konstrukcji dla „Globtrotera” był całkowicie przemyślany. -Jednostka o dwóch równoległych kadłubach połączonych w części nadwodnej odznacza się bardzo dobrymi właściwościami hydrodynamicznymi i morskimi - wyjaśnia Janusz Zych, konstruktor w Stoczni “Parsęta” w Kołobrzegu. - Uzyskuje trzykrotnie mniejszą od jednokadłubowców amplitudę kołysań, brak rezonansu z falą i daje możliwość zwrotu w miejscu – dodaje. Długość całkowita “Globtrotera” wynosi 15m, a szerokość konstrukcyjna 6,7m (max 7,5m). Jednostka napędzana jest dwoma silnikami o mocy 165KM (2x120KW) i osiąga prędkość eksploatacyjną na poziomie 9 węzłów. Dobra stateczność i ponadprzeciętna szybkość sprawiają, że katamaran doskonale sprawdza się zarówno jako jednostka sportowa jak i pasażerska. - Do osiągnięcia takich parametrów konieczne były pewne modyfikacje założonego pierwotnie projektu katamaranu “Globtroter”. Pierwsze próby morskie wskazały, że konieczna jest przebudowa części dziobowej – wyjaśnia Tadeusz Szymański, pracownik naukowy w Katedrze Teorii Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej z ponad 40-letnim stażem. - Dlatego do kadłuba wbudowaliśmy specjalnie zaprojektowaną, sporych rozmiarów gruszkę, która znacznie poprawiła właściwości morskie jednostki – objaśnia konstruktor, który w zakresie zbudowania stateczników sięgał po opracowania profesora Michalskiego z Instytutu Okrętownictwa. Dzięki takim rozwiązaniom “Globtroter” ma długość na wodnicy 13,3m i zanurzenie na poziomie 1,5m.

Komfort na pokładzie
Od początku prac nad projektem jednostki, priorytetem było stworzenie jak najlepszych warunków do uprawiania wędkarstwa przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu dla pasażerów w czasie podróży. -Dwukadłubowa konstrukcja pozwoliła uzyskać idealnie prosty pokład. W połączeniu z dużą przestrzenią pomiędzy burtą a sterówką osiągnęliśmy swobodną komunikację wokół całej jednostki – podkreśla Sebastian Krupa. Prostopadłe do pokładu burty dają komfortowe i bezpieczne miejsca do wędkowania. W części dziobowej usytuowano specjalny stół z płuczką, służący do oprawiania złowionych ryb. Ich właściwe przechowywanie umożliwia schładzane pomieszczenie magazynowe usytuowane w jednym z pływaków dziobowych. W drugim znajduje się natomiast luk bagażowy.
Wysoki standard podróżowania zapewniają nowocześnie wyposażone mesa, kubryk i dwie łazienki Obszerna mesa z aneksem kuchennym bezpośrednio sąsiaduje z pomieszczeniem sypialnym oraz łazienkami. Wyjątkowa ergonomia zaprojektowanego przez wnętrza zapewnia maksymalny komfort. W kubryku zakwaterować można nawet 12 osób. Sala mieszkalna zaprojektowana jest tak, aby sprzyjając integracji grupy. Uzupełnieniem całości jest niezależny od pokładu głównego, pokład pelengowy, który powstał na nadbudówce jachtu. Usytuowanie go na takiej wysokości sprawia, że stanowi on idealny punkt widokowy.

Bezpieczeństwo to podstawa
Armator Sebastian Krupa podkreśla, że budując „Globtrotera” zależało mu również na uzyskaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla osób podróżujących. Jednostka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratunkowy oraz wszelkie niezbędne akcesoria potrzebne do prowadzenia bezpiecznej i wygodnej żeglugi. Wszystkie zastosowane rozwiązania posiadają stosowne certyfikaty, potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo. Jacht spełnia rygorystyczne wymagania określone przez Urząd Morski. Zarówno jeśli chodzi o zarządzenia dotyczące żeglugi, jak i o tzw. kartę bezpieczeństwa. -Zastosowanie się do wytycznych z tych dokumentów, nakłada na nas m.in. konieczność przestrzegania granicznych warunków meteorologicznych dla żeglugi. Jednocześnie certyfikat wydany przez Urząd Morski stwierdza, że nasza jednostka została poddana inspekcji i dopuszczona do uprawiania żeglugi na obszarze całego Bałtyku – tłumaczy Sebastian Krupa, który jako pierwszy w Polsce uzyskał Deklarację Zgodności CE dla wydaną przez Polski Rejestr Statków dla jachtu o przeznaczeniu turystyczno-wędkarskim. Deklaracja ta jest pisemnym potwierdzeniem, że „Globtroter” spełnia wszystkie dotyczące go wymagania i dyrektywy wydane przez Parlament Europejski, odnoszące się do rekreacyjnych jednostek pływających. – “Globtroter” w tej dziedzinie niewątpliwie podnosi standard - podkreśla Zbigniew Kawka z Polskiego Rejestru Statków. Zwraca uwagę, że to pierwsza jednostka rekreacyjna zbudowana w Polsce, która uzyskała wszelkie potrzebne certyfikaty do prowadzenia bezpiecznej żeglugi z 3-6 osobową obsadą załogi oraz 12-15 pasażerami na pokładzie. -Na “Globtroterze” stworzyliśmy więc naszym klientom komfortowe warunki, a sobie narzędzie do prowadzenia turystyki morskiej z prawdziwego zdarzenia – dodaje na koniec armator, który już po wypłynięciu ze Stoczni “Parsęta” i zacumowaniu “Globtrotera” w Mrzeżynie, nie narzeka na brak chętnych do udziału w morskich wyprawach.Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Kondzio154
19-01-2019 21:28
ze swoimi kostiumami, cos gdzieś próbując oszukać.

Kondzio154
19-01-2019 21:27
Pomogli, ale to kolejny dowód na to, że Norwegowie, za duzo kombinują

Semi
19-01-2019 18:55
Noo, trochę pomogli Norwegowie, ale wskoczyli. Cool

Exodus
19-01-2019 18:37
Wskoczyli Wink

Semi
19-01-2019 17:08
Jaki spam. Wink No ciekawe czy naszym uda się wskoczyć w drugiej turze na podium.

Exodus
19-01-2019 16:15
Co to za spam Wink

MatiQ
19-01-2019 14:58
Cześć Wam, wróciłem z pracy teraz ___ a potem (T) (-)

Labedziak
19-01-2019 14:28
Witam Wink (-) (-) (-) (-) Drużyna skacze (T)

Semi
19-01-2019 12:29
Zobaczymy, przypominam, początek 16.15. Wink (-) Pogoda w Zakopanem wyśmienita, także nic tylko kciuki trzymać. Wink

Abramis
19-01-2019 11:02
Cześć Wink Miejmy tylko nadzieję, że w konkursach będzie lepiej Kij

50,417,182 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus