Styczeń 22 2019 09:16:57
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Jak znaleźć miejsce szczupakowe w jeziorze?
Przygotował Miros

Jak znaleźć miejsce szczupakowe w jeziorze???;)
Nie jest to takie trudne, jeśli będziemy wiedzieć czego szukać, prościej mówiąc wyobrażać sobie, gdzie szczupakom byłoby najlepiej przyczaić się na swoją ofiarę i dobrze mogłyby się ukryć.
Takie miejsca lepiej jest dokładnie obławiać poświęcając na to więcej czasu, niż chodzić wkoło całego jeziora i rzucać gdzie popadnie, w takich znanych już łowiskach nie zniechęcać się od razu, można wypróbować różne przynęty, czy prowadzenia.
Takie zachowanie jak wyżej dobre jest dla poznania wody, spenetrowania dna, odkrycia różnego rodzaju stoków, górek, wypłyceń czy roślinności podwodnej, choć wytrawny wędkarz potrafi ocenić wodę na oko i nie tracąc na to czasu, żeby skutecznie odnaleźć i złowić szczupaka, co innego jak nie znamy łowiska, a łowisko jest duże głębokie, jezioro typu sielowowego z ubogą roślinnością i nieurozmaiconym dnem w takich miejscach jest raczej trudno o szczupaka, tu bardziej sprawdził by się trolling w pogoni za toniowymi szczupakami żerującymi na stadach sielaw.
W takich jeziorach trzeba szukać wypłyceń (przeważnie początek lub koniec jeziora jest właśnie taki) i innych miejsc o których wspomnę zaraz.;)
Typową wodą szczupakową jest jezioro o nazwie: linowo-szczpakowe, charakteryzuje się dość płytką wodą i bogatą roślinnością podwodną, jak i wynurzoną, znalezienia stanowiska szczupaka w tego typu wodzie jest już łatwiejsze, niż wspomniane wyżej.

Szczupaki atakują swoją ofiarę z zasadzki, rzadziej pływają za pokarmem, choć przy dobrym żerowaniu potrafią się przemieszczać w poszukiwaniu ryb, [i][color=blue] niejednokrotnie udawało mi się złowić szczupaki na plażach dla kąpiących, podejście do tego było u mnie czysto teoretyczne, niejednokrotnie kąpiąc się jest koło nas dużo rybek, pewnie przypływają za pokarmem, który jest wytrącany z piasku przez kąpiących, co za tym idzie zwabi to drapieżniki, które będą czatowały na obrzeżach kąpielisk za rybkami i to się potwierdziło w sezonie letnim trafiałem w takich miejscach szczupaki, co jesienią lub wiosną jest raczej nierealne.

Okrywając dobre miejsca szczupakowe przez poznanie ich i łatwe namierzanie, nikt nie będzie miał problemu ze złowieniem szczupaka, takie stanowiska nie kończą się jedną rybą. Po złowieniu szczupaka za jakiś czas tą kryjówkę zajmie drugi, szczupak jest rybą terytorialną, więc złowienie kilku szczupaków z jednego miejsca jest nie możliwe (nie mówię z jednego stanowiska wędkarskiego, bo wędkarz ma większe pole zasięgu w którym może być kilka takich stanowisk szczupaka).
[b]A więc do tematu[/b], szukając potencjalnych stanowisk szczupakowych trzeba się kierować wyczuciem, które nam podpowiada doświadczenie, czego szukać, będą to wszelkiego rodzaju zakola (litoral), tam woda jest zawsze płytsza, przez co szybciej się nagrzewa, co owocuje w bogatszą roślinność, a więc więcej kryjówek, co do roślinności to takim dobrym znakiem będzie odkrycie łąk rdestnicy,

czy osoki, w w tej roślinności dobrze czuja się szczupaki.
No i oczywiście wszelkie zarośnięte miejsca roślinnością pływającą, jak: grzybienie, czy grążele często występujące w tego typu zakolach.[
Takim ciekawym miejscem w jeziorze jest też stok jeziora, taki stok łatwy jest do namierzenia, wizualnie można też namierzyć go poprzez ukształtowanie terenu w oku jeziora jeśli brzeg jeziora jest stromy duże prawdopodobieństwo jest, że i takie samo będzie dno, w takich miejscach lubią się trzymać drapieżniki na granicy roślinności wynurzonej trzciny, a spadającym dnem na której też niejednokrotnie rośnie roślinność podwodna, jak rdestnica oraz wszelkiego rodzaju wypłacenia kończące takie łowiska.
Górki podwodne są to miejsca obfite w ryby zarówno spokojnego żeru, jak i drapieżniki polujące na nie, takim miejscom też trzeba poświecić więcej czasu na obłowienie w szczególności bogate w górki są pożwirowiska.
Dobrą kryjówką są też dołki na wypłyceniach, czy płytkiej wodzie, jest potencjalne stanowisko drapieżnika.
Namierzenie takiego miejsca jest proste trzeba cały czas kontrolować szybkość opadania przynęty w ten sposób zatwierdzimy różnicę w dnie.
Dobrą kryjówką drapieżnika są wszystkie zatopione przeszkody, jak drzewa czy głazy, takim miejscom też trzeba poświęcić więcej czasu dokładnie obławiając każdy metr wody i miejsca koło nich.
Tak jak pisałem szczupak atakuje z ukrycia nie goni swojej ofiary jak sandacz czy okoń, więc żeby nastąpiło branie przynęta musi dość blisko przepłynąć koło szczupaka, zbyt daleka odległość przynęt od stanowiska szczupaka może nie skusić go do ataku, żeby nie tracić energii, która jest mu potrzebna do ataku, szczupak atakując napręża swoje ciało w kształcie litery S lub C, po czym z całą swoją siłą rzuca się na ofiarę, taki atak jest dość kosztowny dla szczupaka, każdy nieudany rzut wyczerpuje jego zapas energii, żeby go uzupełnić musi trafnie polować, więc wszystkie ataki są wymierzone przez rybę, czy jest ofiara w jej zasięgu, takim polem dobrego ataku jest odległość 1 lub 2 metrów, więc dokładne obławianie jest uzasadnione.
JESIEŃ
Jest to pora w której woda zaczyna się ochładzać i obumiera zielsko pływające i podwodne (późna jesień), szczupaki muszą wyjść ze swoich kryjówek na głębszą i otwartą wodę, przez co można je łatwiej złowić z dwóch przyczyn, kryjówki stają się już bardziej dostępne dla przynęty wędkarza (mniej zaczepów zielska), a drugie to w tym okresie drapieżniki mają większe zapotrzebowanie na pokarm przed nadchodzącą zimą, więc są bardziej aktywne, to samo jest z wiosną tylko wtedy woda zaczyna się nagrzewać do temperatury, w której szczupaki są najbardziej aktywne jest to temperatura wody mieszcząca się między 15 a 18 stopni C.
W okresie jesiennym sprawdzają się duże anemicznie prowadzone przynęty, czym późniejsza jesień tym nasze prowadzenie powinno być bardziej powolne, choć co nie oznacza, że na mniejszą przynętę nie złowi się szczupaka.
Na późno jesienne wyprawy lepsze są łowiska głębsze jak już wspomniałem większa ilość wody, to oznacza że temperatura na granicy 15-18 stopni utrzyma się dłużej, przy niższych temperaturach metabolizm ryb staje się bardzie powolny, co ma wpływ na rzadsze żerowanie.
WIOSNA
To początek sezonu wszystko budzi się do życia, szczupaki są już po tarle gotowe do odbudowania swojego zasobu energetycznego straconego podczas tarła.
Na początek wybieramy łowiska płytkie typu linowo-szczupakowe.
Tam woda nagrzewa się szybciej i szczupaki są bardziej aktywne, (pisałem wyżej), na początek sprawdzają się przynęty większe, po wylęgu ryb spokojnego żeru skuteczne stają się mniejsze łowne też są przezroczyste z brokatem.
Jeziora głębsze mają to do siebie że potrzebują więcej czasu do nagrzania, przez co i szczupaki w tych wodach później stają się aktywne.
Dobór i szukanie miejsc jak wspomniałem wyżej.
PS. No i najważniejsze czynniki atmosferyczne podstawą do dobrego żerowania ryb, o tym wspomnę w innym temacie.
Przykładem będzie to, że z kolegą wędkowaliśmy cały dzień bez brania, obłowiliśmy pół jeziora bez efektu, postanowiliśmy zakończyć wędkowanie cofając się.
Nagle zmiana pogody, zerwał się wiatr i zaczęło siąpić, wracając i obrzucając te same stanowiska, na których nie było nawet brania złowiliśmy po trzy szczupaki.
Dokładny opis ze zdjęciami w tym temacie.


Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

krzysiu wedkarz
21-01-2019 22:04
Witajcie Pfft

Abramis
21-01-2019 07:46
Cześć Wink Jasne , że to tylko sport , zadziwiające jest tylko to , że mając tą skocznię u siebie nie potrafili na niej skakać i to raczej to mnie najbardziej zdziwiło bezradny

Semi
20-01-2019 20:14
To tylko sport, kibice nasi pięknie się zachowali, to nic, jeszcze nasi się odkują. ouch

Abramis
20-01-2019 19:27
Exo poczekaj jeszcze kilka turniejów, to się zmieni disa

Exodus
20-01-2019 19:03
Już płaczą Wink zobaczcie na ogólna tabele, tak nigdy nie było Wink

Abramis
20-01-2019 18:05
Cześć Wink ... Nic się nie stało , Polacy nic się nie stało... Niiic się nie staałoo , no kur... nic się nie staałoo bezradny (-)

Labedziak
20-01-2019 18:00
Oglądałem, trudno, nie wyszło dziś Wink Ale trudno, trzeba żyć dalej (T)

MatiQ
20-01-2019 16:57
Oglądacie Panowie skoki? Smile

stan2010
20-01-2019 11:30
Cześć Wink Ja też :{

Semi
20-01-2019 10:01
Siemka, w końcu widzę słońce. Shock

50,452,281 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus