Styczeń 24 2019 13:45:39
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Główne grzechy wędkarza
Przygotował Rafalogi
Miałem napisać coś nowego z serii o kłusownictwie.
Napiszę, ale innym razem.
Dzisiaj chciałem poruszyć temat o podstawowych wykroczeniach, powiedzmy takich głównych grzechach wędkarskich.
Może nie jest to tak ciekawa sprawa jak walka z kłusownictwem w najgorętszym tego słowa znaczeniu, ale temat jest o tyle ciekawy, że popełniane wykroczenia są nagminne, a przy obecnej presji wędkarskiej oraz osłabionym rybostanie naszych wód, nie mniej szkodliwe niż typowe kłusownictwo.
Jako pierwsze wykroczenie, a zarazem najbardziej bezmyślne uważam łowienie ryb bez uprawnień - krótko ujmując bez karty wędkarskiej. Nie mam też tu na myśli jakichś młodych osób, które jeszcze nie wyrobiły karty bądź zawsze łowią z tatą lub dziadkiem.
Chodzi mi o osoby pełnoletnie,ogólnie uznawane za dorosłe.
Idziemy przecież nad wodę aby się zrelaksować, odpocząć, a przy okazji może uda nam się złowić tak wymarzoną zdobycz jaką jest rybka.Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji kiedy to idę nad wodę z wędką i zamiast skupić się na łowieniu ryb, to muszę nerwowo się rozglądać czy aby nie jedzie straż, bądź jakiś inny organ uprawniony do kontroli.
Gdzie tu sens, logika...czy wędkowanie ma tak wyglądać...??
Taka sytuacja to coś w podobie do bycia złodziejem, albo się uda, albo się nie uda....tylko że złodzieja nie jednokrotnie rodzi okazja, a na ryby idziemy raczej świadomie.
Ja osobiście w sytuacji, kiedy ktoś łowi bez uprawnień uważam się za osobę pokrzywdzoną.No bo jak to ...?..Ja mam kartę, opłacone składki, a ten co? On nie musi?
A jak dojdzie co do czego, że takiego delikwenta zacznie się kontrolować, to zaraz stek głupich tłumaczeń, że on nie wiedział, że tylko tak na chwile i już ucieka, że może jakieś pouczenie.??
Owszem można pouczyć, ale tak żeby poczuł i zapamiętał, tak jak pisze książka.
Art.27 ust.1 pkt.1/w zw z /Art.7 ust.2 -Brak pozwolenia (opłaty),Karty wędkarskiej. MKK - 200 zł.
I gdzie tu jest sens i logika?
Przecież za te 200zł, to taki pseudo wędkarz miałby opłacony cały rok i święty spokój nad wodą...Ale jak to życie nie raz już pokazało, takich co myślą, że może im się uda, nadal nie brakuje, a najlepsze jest to, że czasami takich kart wędkarskich to mogliby mieć przez rok kilka.Tego nie rozumiem i nie mam zamiaru się nad tym zastanawiać.

Kolejne wykroczenie to łowienie na kilka wędek w miejscach gdzie jest to zabronione, czyli raczej wszędzie na wodach PZW.
I tu znowu taka sama sytuacja, że tylko żywca chciał złapać, że tylko spławik wyważał....albo żonie dał spróbować i wie, że tak nie można ale ale....ale w to że go widziano już od godziny jak łowił na trzy czy cztery kije to już w to ciężko uwierzyć, bo on tych co widzieli nie widział. Albo tak tylko sobie spiningiem chciał porzucać bo na grunt nic nie bierze...????
I jak takie zachowanie nazwać? Czy jest to wykroczenie o małej szkodliwości? Może i jest, ale z całą pewnością jet to wykroczeniem,niewinnym grzechem,że czym więcej wędek tym więcej złowionych ryb....A łap sobie chłopie i na dwadzieścia wędek,ale tam gdzie można,gdzie będzie wiadomo, że nic za takie coś nie grozi.
I tu znowu jak co do czego to może pouczenie, głupie tłumaczenie.....
Art.27 ust.1 pkt.1/w zw z /Art.8 ust.1 pkt.11 - połów jednocześnie na więcej niż dwie wędki....po 100zł , za każdą dodatkową wędkę.
A jeśli już tak na prawdę łowienie na tyle wędek sprawia danej osobie przyjemność, to niech zabiera nad wodę żonę, bądź dziewczynę, czy kolegę, wykupi mu kartę i opłaci składki i wtedy to już niech sobie spokojnie biega od jednej do drugiej ....
Kolejne z listy wykroczeń to łowienie ryb nie wymiarowych oraz w okresie ochronnym.
Panoooowie !!!!!!....ależ tej rybce tylko 2cm brakuje do wymiaru, a okres ochronny kończy się za dwa dni...!
No rzesz .....(chciało by się użyć słów ogólnie przyjętych jako wulgaryzmy)......Pal licho jeśli jest to szczupak, bądź sandacz..ale co zrobić jeśli jest o kilkanaście trzydziesto centymetrowych sumów złowionych w maju...dajmy na to trzydzieści sztuk...
Taka sytuacja jest jeszcze mniej przyjemna, niż łowienie bez karty, czy na trzy wędki.Tu już występuje zbieg wykroczeń, a taka osoba może dostać za każda taka rybkę po 100 zł, plus za przetrzymywanie, plus za to, że w okresie ochronnym.!!
Ja bym je do stawu wpuścił u siebie na działce....No kto Ci człowieku broni?...Jedź tam gdzie takie ryby sprzedają, kup i sobie wpuść, albo jak złapiesz ją taka jaką możesz zabrać i wtedy kiedy możesz to też sobie tą rybę weź i wpuść do tego stawu,gdzie za tydzień ci zdechnie.
Za jakiś czas przyjeżdża taka osoba nad wodę i się dziwi..kiedyś to tu brały i to jakie i ile...a teraz?
A teraz nic nie bierze, bo żeś chłopie wszystkie wyłapał jak były małe, więc się nie dziw.
Przecież ktoś te okresy i wymiary ustalił nie po to, aby były ot tak sobie, tylko po to żeby jeszcze dać szansę trochę pożyć tym rybom co zostały i choć raz w życiu przystąpić do tarła!!
Ale co to kogo obchodzi, jakaś tam ryba i jej prawa.Przecież wszystkich nie wyłapię??Może jeden i nie wyłapie, ale jak trafi się takich stu...?...wtedy to wyłapią na pewno.
Oj biada rybkom biada i bliska zagłada...
Gdzie te czasy,przecież nie aż tak odległe, kiedy to szło się nad wodę z bambusówką,w puszce po konserwie ukopane robaki, a rybki brały jedna za drugą..gdzie?
Ano panowie były i już raczej nie wrócą. Przykra to sprawa że świadomość ludzka wraz z postępem czasu nie idzie w kierunku poprawy, ratowania tego, co Nam jeszcze pozostało, tylko dąży ślepym torem do zagłady, do unicestwienia tego, co i tak ledwo żyje. A może kiedyś nadejdzie taki dzień, że coś się zmieni?
Że kiedy zajdziemy nad wodę, to nie będziemy musieli łowić w stercie śmieci, którą ktoś zostawił nam w prezencie, a my ja musimy posprzątać, że ryby tak będą brały, że łowić będziemy na jedną wędkę do z dwiema byśmy sobie nie poradzili, a wielkość ich będzie taka, że w podbierak się nam nie zmieszczą ......i nikt nie pomyśli żeby taką rybę zabrać, bo przecież po nas też ktoś będzie i może warto ją wypuścić niech i ktoś inny się nacieszy....
Może i tak będzie.....ale czy tak będzie to też w dużej mierze zależy i od nas samych, może to kropla wody w morzu potrzeb, chorych postanowień, nakazów, zakazów....lecz nie zapominajmy, że mamy coś własnego, coś czego nikt nie jest nam w stanie zabrać ....własną wolę!!!
Podsumowując mój wywód, mam taka cichą nadzieję, że może te ciche grzeszki wędkarskie kiedyś całkowicie znikną, a My nie będziemy musieli jeździć na prywatne łowiska, żeby zobaczyć rybkę, tylko pójdziemy sobie na pierwszą lepszą rzeczkę czy jeziorko, w którym roi się od takich okazów o których kiedyś opowiadał na dziadek......Temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

stan2010
24-01-2019 10:28
Cześć Wam Wink

Abramis
22-01-2019 16:42
Cześć Wink

MatiQ
22-01-2019 12:44
Cześć Wink

Semi
22-01-2019 11:32
Siemka.

krzysiu wedkarz
21-01-2019 22:04
Witajcie Pfft

Abramis
21-01-2019 07:46
Cześć Wink Jasne , że to tylko sport , zadziwiające jest tylko to , że mając tą skocznię u siebie nie potrafili na niej skakać i to raczej to mnie najbardziej zdziwiło bezradny

Semi
20-01-2019 20:14
To tylko sport, kibice nasi pięknie się zachowali, to nic, jeszcze nasi się odkują. ouch

Abramis
20-01-2019 19:27
Exo poczekaj jeszcze kilka turniejów, to się zmieni disa

Exodus
20-01-2019 19:03
Już płaczą Wink zobaczcie na ogólna tabele, tak nigdy nie było Wink

Abramis
20-01-2019 18:05
Cześć Wink ... Nic się nie stało , Polacy nic się nie stało... Niiic się nie staałoo , no kur... nic się nie staałoo bezradny (-)

50,493,505 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus