Luty 19 2019 20:26:44
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Kanał Augustowski
Przygotował Plociak


Pomysł zbudowania Kanału Augustowskiego narodził się w XIX w. Wtedy to w Królestwie Polskim nastąpił intensywny rozwój przemysłu. Dużym problemem był eksport towarów, za pomocą rzeki Wisła. Prusy podniosły drastycznie cło, dlatego trzeba było szukać innej drogi eksportu. Postanowiono wybudować szlak wodny omijający Pomorze. Budowa kanału, którego projektantem był Ignacy Prądzyński, ruszyła w 1825 roku.

Śluzy na Kanale Augustowskim:
- Dębowo
- Sosnowo
- Borki
- Białobrzegi
- Augustów
- Przewięź
- Swoboda
- Gorczyca
- Paniewo
- Perkuć
- Mikaszówka
- Sosnówek
- Tartak
- Kudrynki
- Kurzyniec
- Wołkuszek
- Dąbrówka
- Niemnowo

Kanał Augustowski łączy dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna. Jego długość liczy 101km, z czego 82km znajduje się na terenie naszego kraju. Łącznie na całym odcinku Kanału jest zbudowanych 18 śluz (14 w Polsce). Kanał Augustowski swój początek ma na 4,2km długości rzeki Biebrzy, koniec zaś na 410km Niemna. Łączy wiele pięknych i niezwykle malowniczych jezior: Studzieniczne, Necko, Białe). Część Kanału biegnie korytem rzeki Czarna Hańcza. Głębokość kanału waha się od 1,5 do 2,5 metra. Szerokość na odcinku od śluzy Augustów do Białobrzeg to ok. 18 metrów. Reszty niestety nie było mi dane sprawdzić bo ten odcinek wystarczał mi w zupełności do łowienia. Z innych ciekawych odcinków, warte polecenia są okolice śluzy Sosnowo. Bardzo często odbywają się tam zawody kół wędkarskich z Podlasia. Od 2008 roku odcinek Kanału od śluzy Augustów do granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego należy do PZW Białystok. Wcześniej był pod władaniem RZGW Warszawa, dzienna opłata wynosiła chyba 10zł. Nie mało i nie za dużo. Sporo osób szczególnie przyjezdnych nie wiedziało o opłacie i łowiło ryby. Przy kontroli nie mieli kwitów, że opłacili i sprawy często kończyły się w sądzie grodzkim. Na całe szczęście sąd przyznawał rację wędkarzom.

Kanał Augustowski jest miejscem bardzo atrakcyjnym ponieważ występuję tu bogaty rybostan i pływają w nim okazy, na miarę złotego medalu w Top Listach ;) nie jest to łowisko łatwe, aczkolwiek potrafi zaskoczyć swoją częstą zmianą nastrojów. Jest tak, że będąc pierwszy raz nad Kanałem, zarzuciwszy wędki w pierwsze lepsze miejsce nałowimy się do woli okazałych płoci, leszczy czy wzdręg, a tego samego dnia wieczorem, czy z rana następnego dnia nie będziemy mieli nawet brania. Bardzo dobre rezultaty osiąga się nęcąc systematycznie wybrane miejsca. Gra jest warta świeczki bo jak wspomniałem pływają tam okazy jakich mało. Nie raz byłem świadkiem opowiadań jak wędkarzom pękały kute haki.

Na co możemy liczyć na Kanale ? Przede wszystkim płoć. Jest jej tam masa od najmniejszych do takich 30+ które widziałem na własne oczy. Ładne wzdręgi ale ciężko jest je złowić, mimo iż liczebność ich jest spora. Lin to chyba król Kanału Augustowskiego. Rok temu dostawałem szewskiej pasji z jego powodu. Bąblował jak szalony tuż przy spławiku, miejsca gdzie była przynęta i nic. Rok ubiegły był pechowy dla wielu wędkarzy jeżeli o lina chodzi. Bardzo słabo żerował. Z drugiej strony potwierdza się jedna z tez, że lina trzeba nęcić, nęcić .... nęcić i wtedy można liczyć na efekty. Z innych ryb pływają amury i karpie. Nie jest ich dużo ale w tamtym roku widziałem tuż pod powierzchnią amura na oko 60-70cm. Jest leszcz i to też ładne sztuki. Mój największy to chyba 45cm ale ponoć pływają większe. Bardzo dużo jest uklei i krąpi. Może dlatego w tym roku udało mi się złowić 2 bolenie na białe robaki (a że boleń lubuje się w uklejach to postanowiono może zapuścić ten gatunek). Być może jest to świeżo wpuszczony gatunek, bo wędkarz z wieloletnim stażem stwierdził, że nigdy w kanale nie było boleni. Z innych ryb drapieżnych jest sporo szczupaka i okonia. Największy mój okoń to 25cm ale rok temu ładna sztuka (tak na oko 30-35cm) spieła mi się z kotwicy.

Niestety Kanał bardzo mocno zarasta zielskiem w lecie. Łowienie na spinning jest bardzo ciężkie. Dno jest muliste i najlepszą metodą połowu jest spławik. Oprócz przeklętej moczarki kanał bogato zarasta grążelem, a wieczorem i z rana można w jego okolicach obserwować jak liny buszują, woda wygląda jakby się gotowała tyle jest bąbli ;)

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia tej zabytkowej i pięknej budowli. Oprócz piękna terenów wzdłuż których płynie Kanał warto zobaczyć inne ciekawe miejsca jak m.in. Augustów. Świeże powietrze, cisza, spokój i .... ryby. CZEGO CHCIEĆ WIĘCEJ ?;)

Wiecej zdjęć, oraz temat na forum w tym linku


Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 14

· Użytkowników online: 1
michalzgierz1989

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

stan2010
19-02-2019 12:04
Cześć Wam Wink

MatiQ
18-02-2019 21:54
Cześć, weekend mi się skończył, od jutra do pracy ?1!

Kondzio154
17-02-2019 21:11
Dobre huha

stan2010
17-02-2019 20:05
We wtorek zrobię fotow Pfft

Exodus
17-02-2019 19:56
Stan jak widzisz pączki na drzewach, to może już nie ćpaj Wink Ja widziałem, ale w cukierni Wink

stan2010
17-02-2019 19:22
Cześć Wam Wink dzisiaj zobaczyłem małe pączki na krzako-drzewkach :w00t:

Exodus
17-02-2019 18:39
Dziś prawie dobrze Wink

Kondzio154
17-02-2019 14:59
Cześć. Dzisiaj Willingen (-)

Norbert
16-02-2019 22:43
Witam.

Kondzio154
16-02-2019 22:14
Cześć.

51,030,202 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus