Grudzień 13 2018 08:29:16
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Mała łódka na morzu - Cześć 5: Belona
Gdzie pływać?
Jak sobie obmyślamy trasę pływania-wszystko jest "cacy lala".
Gorzej, gdy już wypłyniemy za główki portu... i nie bardzo wiemy, co począć. Ponieważ wypływam zawsze z Jastarni, więc ona posłuży mi, jako punkt odniesienia.
Podejście do portu oznaczone jest bojami. Lewa strona szlaku to czerwone walce, prawa strona to zielone stożki.
Określając, która strona jest prawa, a która lewa kierujemy się zasadą : Z MORZA DO PORTU.
Czyli jak wypływamy z portu, będziemy mieli po prawej ręce czerwone walce, a po lewej zielone stożki. Boje są duże metalowe, nie sposób ich nie zauważyć.
Za trzecia bojka podejściową po prawej stronie miniemy kaszycę. Jest to betonowa budowla, którą opiekują się kormorany i mewy. W prawo możemy skręcić na Kuźnicę, Puck, w lewo na Juratę i Hel.
Radziłbym jednak popłynąć kursem 175 stopni jeszcze dalej na południe, aż do boi strefy bezpiecznej wody. Jest to jedyna boja, malowana w pionowe pasy biało-czerwone. Inne boje są malowane poprzecznie, najczęściej żółto-czarno.
Dopływając do tej boi mamy pewność, że nie wpłyniemy w akwen okresowo zamykany dla żeglugi i rybołówstwa (nr4).

BELONA
Na belony musimy popłynąć w kierunku Helu (w stronę Kuźnicy nigdy nie pływałem, a słyszałem, że tam podobno jest nawet lepiej..., czyli lekko w lewo. Po drodze lewą burtą będziemy mijali żółte, stożkowe boje milowe. Gdy dopłyniemy do trzeciej boi milowej oznaczonej literą A, śmiało możemy skręcić w kierunku brzegu.
Na echu zobaczymy, że głębokość raptownie maleje do 1,5-2 m. Od tego momentu zaczynamy łowić belonę.Pod koniec wakacji - sierpień, wrzesień, belona opuszcza jastarniane płycizny, co wcale nie znaczy, że nie można jej złowić. Przekonałem się o tym niedawno (8września). Wypłynąłem w poszukiwaniu dorszy po wrakach, a tu pomuchla jak na lekarstwo... Przypadkiem gdzieś koło latarni w Helu namierzyłem ławicę śledzi, które jednak nie bardzo chciały gryźć.
Przepływała tam łódka z wędkarzami trolującymi blachą. Cześć, cześć... taka gadka, jak biorą itd i oni mówią, że teraz więcej belony niż śledzia...
No więc zakładamy blachy i jedziemy po małych głębokościach 2-10m. Przez godzinę nałowiliśmy we dwóch 45 belon. Występowały one na pograniczu wody płytkiej i głębokiej w całym pasie plaży helskiej od G.Szwedów do portu jachtowego w Helu.
Jak ją się łowi z łódki? Spinning 2,4-2,7m, CW.40-60g.
Pomimo, że łowić będziemy blachami dużo lżejszymi (15-30g), nie radzę wydelikacać wędki, gdyż belona walczy niekiedy lepiej od węgorza.
Kołowrotek musi być mocny (nie żaden wypas, ale niezawodny). Żyłka- poniżej 0,25mm bym nie schodził (mówię o rzeczywistej grubości, a nie tym, co podają na opakowaniu) z tego względu, że żyłka musi wytrzymać moment od brania do zatrzymania silnika. Ja używam Super G-line 0,30mm o wytrzymałości 10kg.
Tu powstaje dylemat : żyłka czy plecionka. I tak, jak jestem zwolennikiem plecionek do spinningu, tak w tym przypadku zdecydowanie polecam żyłkę. O niebo lepiej amortyzuje pierwsze "kopnięcie"belony i przymurowania podczas holu, co przekłada się bezpośrednio na mniej zerwanych ryb.
Blacha - wahadłowa typu listek wierzby 7-12 cm, srebrna z akcentami niebieskimi, hologramem - trzeba próbować, co będą gryzły.
Nigdy jakoś specjalnie nie eksperymentowałem z kolorem blachy i uważam, że nie ma to specjalnego znaczenia. Zawsze łowiłem na srebrne z innymi akcentami koloru i dopóki nie zgubiłem samoróbki wykonanej z blachy KO, używam blach EFFZETT firmy DAM (na zdjęciu po lewej stronie).
Koniecznie na dobrym krętliku. Z blachy zdejmujemy kotwicę i zaczepiamy ją na 4-6cm drucie (patrz zdjęcie), fluorocarbonie (grubym) albo za pośrednictwem kombajnu 3-4 krętlików.
Belona ma długi pysk- jak dziób bociana, dlatego lepiej jak kotwica jest w niewielkiej odległości od błystki.
Stosujemy jedną, dobrą kotwicę. Warunek - nie może być zbyt duża (zwykle o 1-2 nr mniejsza niż była oryginalnie przy błystce) i musi być ostra. Nie będę oryginalny, jak polecę Gamakatsu, gdyż wszyscy na nie łowią.
Odpalamy silnik i ustawiamy na małe obroty, będziemy pływać z prędkością szybkiego piechura (nie bieg, ale szybki marsz).
Wędkę zarzucamy jak najdalej i cały czas trzymając ją w ręce płyniemy dużym zakolem trolując przynętę. Wędkę można co jakiś czas podnieść, lekko opóźnić, przyspieszyć, aby przynęta nie płynęła zbyt monotonnie. Branie belony jest energiczne, jakbyśmy podhaczyli wiadro ;).
Momentalnie wrzucamy silnik na luz i cieszymy się fascynującym holem tej bardzo walecznej ryby.
Trzeba uważać, aby nie podciągać jej za mocno, zostawiamy sobie ją na dystans długości wędki, aby po podniesieniu do łodzi nie wiła się przy szczytówce, tylko była w zasięgu naszych rąk.
Przy odhaczaniu musimy bardzo uważać, aby nie pokaleczyć się o kotwicę, a ryba z pewnością nam tego nie ułatwi.
Wije się bowiem na wszystkie możliwe strony jak węgorz, kręci swoim dziobem z kotwicami niemiłosiernie. Jeśli źle złapiemy i kotwica wbije nam się w rękę, możemy nieźle się poharatać.
Najlepszym rozwiązaniem jest mieć nałożoną na lewej ręce gumowaną rękawicę tzw. wampirki.
Jeśli chcemy zabrać belonę do domu (wbrew opiniom tubylców - jest bardzo smaczna, szczególnie gotowana w sosie koperkowym), trzeba ją uśmiercić. Żywa, abstrahując, że się męczy, narobi nam dużo bałaganu na łodzi.
Uważajmy więc, aby nie wiła się niepotrzebnie po pokładzie łodzi, gdyż jej łuski bardzo łatwo odchodzą i przyklejają się do wszystkiego.
Szorowania potem na cały dzień... Jeśli w jakimś miejscu brania powtarzają się, zatrzymujemy łódkę i łowimy na spinning kręcąc kołowrotkiem w dość szybkim tempie, podrywając co jakiś czas szczytówką.
Czasami belona odprowadza do samej łódki biorąc w ostatnim momencie przy wyciąganiu blachy z wody.
Jest to niesamowite przeżycie.

Czytaj więcej

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów.
Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

stan2010
12-12-2018 20:07
Cześć Wam Wink To, obetnij pierwszy metr z miarki i będzie grało huha

Semi
12-12-2018 20:02
No patrz jaki wybredny. huha

Abramis
12-12-2018 19:56
Witam ! Było całkiem całkiem , ale tylko jednego mierzyłem i do zdjęcia , jakoś mnie tak nie rajcuje już te łowienie dorszy jak nie ma 2-ójki z przodu huha

Semi
12-12-2018 19:47
A ja bym jeszcze posiedział nad rzeką, tylko że nie mam kiedy pojechać. Smile

Exodus
12-12-2018 14:01
Ja też Wink

Labedziak
12-12-2018 09:23
Witam Wink Ja to w sumie już sezon wędkarski zakończyłem Wink

Abramis
11-12-2018 23:37
Cześć , jutro jadę Frown z kamerką na dorsze , powinny być jakieś do topa, jakby co to zamelduję Wink Biorę tyko ciężki sprzęt Wink

Exodus
11-12-2018 17:30
U mnie masa śniegu Wink https://www.youtu.
..npD8_cgCrc

Semi
11-12-2018 12:30
U mnie dziś bez opadów na szczęście, ale i tak szaro i ponuro.

MatiQ
11-12-2018 08:28
A ja przechwaliłem, budzę się, a tu biało i to tak dość napadało tego śniegu Wink

49,653,729 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus