Styczeń 22 2019 09:13:29
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Metoda Bolońska
Przygotował Adam014

Metoda Bolońska

Metoda Bolońska wywodzi się z Włoch, z Bolonii. Pozwoliła ona na zwycięstwo Włochom m.in. na mistrzostwach świata w 1992r w Irlandii . Bolonka zwana jest też odległościową przepływanką i spławikówką. Cała filozofia łowienia metodą bolońską polega na utrzymaniu jak najdłuższego odcinka żyłki nad wodą, poprzez znacznie uniesiony kij nad wodą przez całe nasze wędkowanie. Przy małych odległościach możliwe jest utrzymanie prawie całego odcinka żyłki nad wodą od szczytówki kija, aż do spławika. Czym odległość będzie większa, tym większy odcinek żyłki będzie się znajdował w wodzie. Dzięki niej mamy możliwość łowienia na dużych, szerokich rzekach o średnim i bardzo wartkim nurcie metodą spławikową, jednakże w Polsce można zobaczyć wędkarzy stosujących tą metodę na rzekach nizinnych, czy powoli na wodach stojących. Metoda ta pozwala na łowienie na odległościach niekiedy 40 i 50 metrów, ale nie tylko, choćby na 2 długości kija, abyśmy mogli powiedzieć, że łowimy metodą bolońską musimy posiadać odpowiedni sprzęt, a więc:

Zdjęcie - richiS52

Wędka bolońska

Wędzisko bolońskie ma długość najczęściej od 5 przez 6,7 aż po 8 metrów i ciężar wyrzutu w granicach 25 do 30g. Uważam, że najwygodniejszy jest kij 6 i 7-metrowy o cw. 25g. Taki kij jest bardzo uniwersalny. Bolonki produkowane są tylko w wersji teleskopowej (nie spotkałem się z kijem składowym) .Kij boloński powinien być wykonany z dobrej jakości włókna węglowego, aby był jak najlżejszy, aby łowienie było przyjemnością, a nie męczarnią. Bolonka jest wyposażona w dużą liczbę przelotek na wysokiej stopce, które nie pozwalają na klejenie się żyłce do blanku. Na szczytówce występują zazwyczaj 1 lub 2 przelotki ruchome. Niestety bolonki są drogimi kijami, czym dłuższa i więcej przelotek, tym droższa. Bolonki są wyposażone w zatrzaskowy uchwyt kołowrotka, a rękojeść to sam w sobie blank.

Kołowrotek

Do bolonki, gdy łowimy na dużych odległościach potrzebujemy kołowrotka ze stałą szpulą wielkości 300, 400 dla szybkiego zwijania zestawu, aby nie tracić czasu, gdy łowiły blisko np. na 2 długości kija zda egzamin 200 setka czy nawet 100, tylko, że taki kołowrotek będzie słabiej wyważał kij, niż większe modele. Kręcioł powinien mieć przełożenie mim.5;1, a mile widziany 6;1.

Żyłka

Żyłka do metody bolońskiej musi być przede wszystkim mocna na węzłach i bardzo odporna na: ścieranie, przetarcia i mało rozciągliwa, aby móc dobrze zacinać ryby na większych odległościach i łowić na kamienistym dnie. Kolor oczywiście powinno się dobrać do koloru dna, a średnice od 0,14 mm na mniejsze ryby: płoć ,świnka, certa nawet do ok. 0,25 mm na karpie, czy silne brzany.

Spławik

Spławiki bolońskie są to spławiki mocowane do żyłki na stałe, często z dość grubymi antenami (trafiają się z wymiennymi) z korpusem w kształcie odwróconego ciężarka łezki, niezbyt długim kilem węglowym lub metalowym i nawet 4 koszulkami na kilu. Dzięki takiej ilości koszulek nawet przy mocnym rzucie nie zmieni nam się grunt .Takich spławików używamy do łowienia na znacznych odległościach, a na bliskich typowego spławika rzecznego.

Obciążenie

Do obciążenia zestawu stosuję się śruciny i centryczne łezki. Na dużych odległościach (40-50m) wygodne jest zastosowanie jednej łezki, na średnich (30-20m) obciążenia mieszanego, łezki plus śrucin, a na małych odległościach (20 i poniżej m) samych śrucin.

Przypon itp.

Przy zestawie bolońskim zachęcam do stosowania nawet podwójnych krętlików, szczególnie na wodach bieżących, gdzie przypon cały czas jest narażony na splątania. Taki krętlik będzie jeszcze lepiej zabezpieczał przypon, aby nie wyglądał jak spirala.
Przypon w zestawie bolońskim z jednej strony mógłby być krótki dla lepszego zacięcia, a z drugiej dłuższy. To z kolei pozwoliłoby na lepszą prezentację przynęty, dlatego przemyślcie to sami.

Haczyki

Proponuję stosować haczyki tzw. samozacinające z krótkim trzonkiem i mocno podgiętym kolankiem dla łatwiejszego zacięcia.Takie jak w metodzie odległościowej, szczegóły jak np. kolor, oczywiście dobieramy do stosowanej przez nas przynęty.

Montaż zestawu

Gdy szpulę kołowrotka mamy ładnie wypełnioną żyłką i przeciągniętą ją przez oczka przelotek to mocujemy spławik. Żyłka przechodzi przez oczko w korpusie spławika i przez koszulki, potem na żyłkę główną zakładamy obciążenie, jeżeli łezkę to pod nią mocujemy stoper do zablokowania jej, aby nie przesuwała się do samego przyponu; jeśli śruciny to w kolejności od największej do najmniejszej patrząc od góry, czyli najmniejszy przy samym przyponie, większe bliżej spławika. Dzięki tej najmniejszej śrucinie lekkie uniesienie przynęty przez rybę spowoduje natychmiastowe podniesienie się spławika. Następnie do głównej żyłki mocujemy z jednej strony krętlik najlepiej taki jak pisałem wyżej, a następnie z drugiej strony krętlika odpowiedni przypon z odpowiednim haczykiem, dobrany do tego gdzie będziemy łowili, na co i jakie ryby. Można iść na ryby.

Prowadzenie zestawu

Kiedy to mamy wytypowane, wygruntowane i zanęcone miejsce łowienia oraz uzbrojoną wędkę możemy zacząć łowić.W tej metodzie rzucamy głównie z nad głowy pod warunkiem, że nie mamy za są zbytnio drzew, czy jakiś krzaków. Rzucamy kilka metrów w górę rzeki od zanęty, co pozwoli nam się przygotować już do samego prowadzenia zestawu. Rzut powinien być płynny i dość spokojny, gdyż takim długim kijem jest ciężko rzucać energicznie. Może to się również skończyć źle dla wędki, ale też tak długim kijem nawet przy lekkim machnięciu zestaw leci daleko. W końcowej fazie lotu zestaw lekko przytrzymujemy, aby prawidłowo ułożył się w wodzie.Następni kij trzymamy już uniesiony do góry z naprężoną żyłką. Teraz musimy pamiętać o tym, aby zestaw prowadzić tylko w obrębie zanęty, a nie za zanętą, bo ryby nie złapiemy. W każdym dołku, czy innym interesującym miejscu, gdzie potencjalnie znajduję się nasza zanęta można zestaw przytrzymać tzn. poprzez gdy mamy kij uniesiony do góry i mamy otwarty kabłąk kołowrotka żyłkę przytrzymujemy palcem, a w innym mniej ciekawym miejscu możemy przeprowadzić zestaw do kolejnej fajnej miejscówki tzn.żyłkę stopniowo puszczamy i zestaw spływa. Musi to być jednak płynne, aby ładnie prezentowała się przynęta. Kiedy zestaw spłynie w pożądane miejsce znów żyłkę przytrzymujemy. Gdy zestaw spłynie poza obręb nęcenia zestaw ściągamy i zarzucamy od nowa i tak w koło macieju.


Zastosowanie

Dzięki tej metodzie mamy możliwości łowienia pięknych okazów w wodach o różnym charakterze. Możemy prowadzić przynętę tak jak zechcemy, zestaw przytrzymać w spokojniejszych miejscach i zapolować na płocie i klenie, czy puścić z prądem i nastawić się na brzanę, certę czy świnkę. Pamiętajmy, aby jak największy odcinek żyłki był nad wodą, to nam da lepszy kontakt z przynętą i w razie czego szybsze i pewniejsze zacięcie ryby. Metodą tą możemy łowić jedną wędkę, bo nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak można prowadzić dwa zestawy na raz, trzymając obydwa kije w obydwu rękach. Byłoby to chyba troszkę chore. Dobrze jest również wiedzieć co nieco o pogodzie, w której będziemy mogli z przyjemnością łowić bolonką, a mianowicie plusem jest gdy na łowisku panuje lekki wiaterek wiejący pod prąd rzeki np. prąd wody w lewo, wiatr w prawo.Odnosi się to do żyłki, które jest zanurzona dzięki temu nie wybrzuszy się mocno z prądem rzeki.

Postanowiłem napisać taki o to właśnie artykuł, gdyż nie spotkałem się z czymś takim dotyczących metody bolońskiej na forum i przestawiłem to jak ja odbieram tą metodą wędkowania. Mam nadzieję, że komuś przyda się ten artykuł i przyczyni się do skutecznego łowienie na bolonkę.;)

PS.Komentujcie i poprawiajcie jak by coś na forum :

Temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

krzysiu wedkarz
21-01-2019 22:04
Witajcie Pfft

Abramis
21-01-2019 07:46
Cześć Wink Jasne , że to tylko sport , zadziwiające jest tylko to , że mając tą skocznię u siebie nie potrafili na niej skakać i to raczej to mnie najbardziej zdziwiło bezradny

Semi
20-01-2019 20:14
To tylko sport, kibice nasi pięknie się zachowali, to nic, jeszcze nasi się odkują. ouch

Abramis
20-01-2019 19:27
Exo poczekaj jeszcze kilka turniejów, to się zmieni disa

Exodus
20-01-2019 19:03
Już płaczą Wink zobaczcie na ogólna tabele, tak nigdy nie było Wink

Abramis
20-01-2019 18:05
Cześć Wink ... Nic się nie stało , Polacy nic się nie stało... Niiic się nie staałoo , no kur... nic się nie staałoo bezradny (-)

Labedziak
20-01-2019 18:00
Oglądałem, trudno, nie wyszło dziś Wink Ale trudno, trzeba żyć dalej (T)

MatiQ
20-01-2019 16:57
Oglądacie Panowie skoki? Smile

stan2010
20-01-2019 11:30
Cześć Wink Ja też :{

Semi
20-01-2019 10:01
Siemka, w końcu widzę słońce. Shock

50,452,198 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus