Styczeń 18 2018 08:47:17
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich zawieszona
· Rekordy strony
Toplista zawieszona
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Umierająca Stara Noteć
Przygotował catchandrelise

Stara Noteć to mała rzeczka o szerokości przeciętnie 5-10m, na której znajdują się naturalne jeziora: Piotrkowickie i Ludziskie a także zaporowe Pakoskie. Wygląda to tak: Jez. Pakoskie zaczyna się tamą w Pakości a w zatoce kołudzkiej jest druga tama (odc. ok. 10 km) dalej płynie do Jez. Ludziskiego (odc. ok. 2 km) przez jezioro (ok. 1,5km) i dalej płynie do Jez. Piotrkowickiego przed, którym też niestety jest ogromnie szkodliwa tama (odc. ok. 2km) jezioro (ok. 2,5 km) a potem do Kanału Noteckiego.

J. piotrkowickie.


Jest to rzeczka niezwykle piękna; brzegi w większości miejsc porośnięte są krzakami, a w niektórych miejscach znajdują się łąki i rozległe trzcinowiska. W tych miejscach swoje ostoje mają bażanty i rożne gatunki ptactwa wodnego, sarny, dzikie gęsi (gęgawy), bobry (na co wskazują świeże zgryzy), a nawet dziki. Można spotkać także bociany białe, piżmaki i karczowniki ziemno wodne, sporadycznie zające.
Niestety sytuacja wygląda coraz gorzej, najbardziej tragiczna jest na odcinku między Jez. Ludziskim a Jez. Piotrkowickim szczególnie w jego końcowym etapie przy tamie. Podmokłe łąki są zasypywane i przekształcane na pola uprawne, których granica coraz bardziej zbliża się do wody.
W niektórych miejscach pole od rzeki oddziela jedynie półmetrowy pas trzciny. Zbiorniki szybko eutrofizują, zarastają i wypłycają się. Na najbardziej wypłyconym odcinku pozostało ok. 30 cm wody a 0,5m to już spory dołek. Latem są tam praktycznie tylko rogatek i kożuch z glonów na powierzchni. Myślę, że jeśli się nic nie zmieni to całkowita degradacja tego odcinka nastąpi po ok. 3-5 latach nie więcej. Co do ryb, to można tu jedynie łowić wczesną wiosną i późną jesienią.
A złapać można szczupaczki; (największy złapany tam przez mojego brata w tym roku miał 53 cm), małe okonki i karaski - największy mój miał ok. 0,5kg. Oprócz tego narybek, który się tu chowa. Mam nadzieję, że będę miał możliwość złowienia tam jeszcze jakieś rybki.
Na jeziorach jest nieco lepiej, ale tak samo ludzie nie dają im za bardzo pożyć. Pakoskie dzierżawione jest przez Interfish a Ludziskie i Piotrkowickie przez osoby prywatne i wszyscy równo tłuką prądem. Są tu jeszcze duże ryby, szczególnie leszcze a na Ludzisku amury. Rybacy w tym roku złowili 25 kilogramowego (oczywiście na prąd).
Drugi odcinek rzeki jest nieco głębszy od ok. 0,5m do ok. 1,5m.
Tutaj otacza go szerszy pas łąk, ale ma z kolei inne problemy pierwszy z nich to oczywiście rybacy i ich prąd. W tym roku na jesień bardzo dobrze brały tam szczupaczki złapaliśmy kilka sztuk największy mojego brata miał 58 cm wypuszczaliśmy je z powrotem.
Wszystko się skończyło, kiedy zorientowali się rybacy i raz na tydzień zaczęli po swojemu stosować racjonalną gospodarkę rybacką - prądem i było po szczupakach, ba nawet płotkę ciężko było złowić. Kilkanaście lat temu były tu karasie, liny, węgorze i kilkukilogramowe karpie i szczupaki a nawet sandacze, miętusy i sumy, jazie, o okoniach nie mówiąc. Teraz o węgorzach, sumach, miętusach, jaziach, sandaczach i linach można zapomnieć.
Drugi też ogromy problem to utwardzanie i meliorowanie jej brzegów w Małej Kołudzie, gdzie wykupiony został, położony niedaleko rzeczki, dworek. Teraz właściciel postawił płot w odległości 10 m od rzeki a brzegi rozjeżdżone są przez ciężki sprzęt. Wycięto stary drzewostan a do wody powpadało mnóstwo gałęzi, które zajmują prawie całe koryto i których widocznie nikt nie ma zamiaru uprzątnąć.
Sytuacja jest naprawdę tragiczna i wszystko zmierza w coraz to gorszym kierunku. Jeśli nic się nie zmieni to przyszłe pokolenie będzie znać tą rzekę jedynie z opowiadań. Z całego serca chciałbym opatrzyć rany tej staruszce, ale nie mam środków opatrunkowych i nie wiem jak się za to zabrać.

Temat i więcej zdjęć na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,476
· Najnowszy użytkownik: StrefaWedkowania
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Semi
16-01-2018 19:14
Rano biegamy codziennie o 7.00, dziś przy minus ośmiu normalnie Syberia, niezwyczajny człowiek do takiego mrozu. Wink

Exodus
16-01-2018 17:47
U mnie już 1 cm śniegu Wink Powinni ogłosić stan klęski żywiołowej w mediach Wink

Semi
16-01-2018 16:50
A u mnie śniegiem prószy. Wink

Exodus
16-01-2018 12:18
U mnie dziś piękna pogoda Wink

MatiQ
14-01-2018 16:12
Racja, nie mogłem się doczekać dzisiejszej rywalizacji na Kulm, miałem cichą nadzieję, że Ammann potwierdzi wczorajsze podium

Semi
14-01-2018 15:18
Dziś chyba wiatr zakończył rywalizację skoczków. Smile

MatiQ
14-01-2018 10:16
Witam Wink

Semi
13-01-2018 21:30
Zobaczymy, jak na razie Norwedzy ładnie skaczą na mamucie.

Abramis
13-01-2018 21:24
Jutro drużynówka (-) obstawiam nasi 4 albo 5 z większym procentem na piąte Sad

Exodus
13-01-2018 17:45
Nie zawsze będzie dobrze Wink

44,069,849 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus