Grudzień 13 2018 08:00:24
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Wędkarska szkoła- Wędkarstwo podlodowe
Przygotował Arturo_B
Wstęp

Wędkarstwo podlodowe.

Słowem wstępu do tego artykułu niech będzie zapis kilku punktów z regulaminu RAPR:
1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.
2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
6. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

Warto też na wstępie napisać o bezpieczeństwie, gdyż nie każdy lód nadaje się do bezpiecznego wędkowania. Mówi się że 10-cio centymetrowy lód to granica minimum i na takim lodzie można już wędkować. Wybierając się na lód postarajmy się namówić kompana do wspólnej zasiadki, a idąc w pojedynkę, starajmy się łowić w pobliżu innych wędkarzy. Wchodząc na lód warto co parę metrów uderzyć w lód pierzchną; słaby lód po takim uderzeniu zatrzeszczy lub zostanie przebity po pierwszym uderzeniu, wówczas najlepiej wycofać się i poczekać na silniejszy mróz, który skuje wodę nieco grubszą warstwa lodu.. Należy tez omijać miejsca, w których widać oparzeliska, miejsca porośnięte trzciną czy z dopływami wody, rzeczka, mały strumyk, to są okolice, które zawsze są pokryte dużo słabszym lodem i łatwo w nich o kąpiel, która z pewnością nie będzie miła o tej porze roku. Coraz częściej na lodzie spotyka się wędkarzy opasanych kilkumetrowym sznurem. Jest to co prawda mało wygodne, ale nie o wygodę tutaj chodzi, a o bezpieczeństwo - gdyby lód się zarwał podczas łowienia czy też przemieszczania się z jednego miejsca na inne, to taki sznur może uratować nam życie, zakładając, że znajdzie się osoba na lodzie, która zauważy całą sytuację, chwyci go i pomoże nam się wydostać. Oby takich sytuacji nie było - więc przede wszystkim rozwaga. Pamiętajmy, że lód na wodzie nigdy nie jest równy, brzegi zamarzają pierwsze, im dalej od brzegu lód jest cieńszy. Kiedy wybierasz się na pierwszy lód, a jego pokrywa jest zasłonięta śniegiem szukaj miejsc-śladów, po których widać, że już ktoś szedł tą drogą. Śnieg na lodzie może ukryć słabsze miejsca. Jeżeli masz taką możliwość, zainwestuj w specjalny kombinezon zapewniający i ciepło i pływalność.

Jak się ubrać?

Przede wszystkim ciepło, takie ciepło z pewnością zapewni wspomniany wcześniej kombinezon. Jednak wiadomo, że nie każdy ma chęć inwestowania dużych pieniędzy (około 500 pln.), to wystarczy ubrać się w lekkie najlepiej oddychające i powietrznoszczelne ciuchy, czapka, rękawice i buty - buty uważam za najważniejszą część naszego lodowego ubioru, to właśnie od stóp na lodzie najprędzej przenika chłód, powinny one być wodoszczelne na grubszej podeszwie, w miarę przyczepne. Ocieplacze z pianki z pewnością pomogą w utrzymaniu ciepła.

Dobrze jest tez zabierać ze sobą na taką wyprawę termos z ciepłą herbatą lub kawą, kanapkę lub tabliczkę czekolady, która doda nam trochę energii, która jest wręcz wysysana przez chłodne, mroźne powietrze. Ogrzewacz katalityczny pomoże w ogrzaniu rąk, dzięki czemu będziemy mogli bez problemów założyć przynętę na bardzo odchudzony hak w naszym zestawie. Wygodne siedzisko także się przyda.

Gdzie szukać ryby?


Mówi się, że na pierwszym i ostatnim lodzie szanse na dobry połów ma każdy nawet początkujący wędkarz- jest w tym według mnie dużo racji, choć nie jest to regułą. Na pierwszym lodzie ryb szukam na płyciznach, gdzie litoral jeszcze funduje rybkom sporą ilość pożywienia. Dobrymi miejscami są też niewielkie górki podwodne, przytopione drzewa i stoki, które to ja najbardziej lubię obławiać na lodzie. Większe sztuki trafiają się raczej wzdłuż kantów na nieco głębszej wodzie, płycizny przez grubsza rybę odwiedzane są raczej rzadko . Dobrym sposobem jest wykucie (pierzchnia) lub wywiercenie (świder) przerębli zaczynając od płytszej wody, kolejny otwór 3 metry dalej i kilka kolejnych w podobnych odstępach, kiedy, któraś dziura przyniesie nam pożądany rezultat, a po jakimś czasie rybka przestanie w niej brać warto zrobić 2-3 dziury obok i sprawdzić czy ryba nie przemieszcza się wzdłuż tego pasa. Łowiąc na lodzie możemy spodziewać się brań przede wszystkim okoni i płoci, często tez leszcza i krąpia, siei, miętusa, a na ostatnim lodzie, czyli bliżej wiosny nawet lina i karasia. Bywa tak, że łowimy w takich miejscach, które opisałem i ryba nie bierze, może to być wynikiem pogody, złego dobrania sprzętu lub nie trafienia z metodą lub przynętą. Pogoda w wędkarstwie podlodowym odgrywa ważną rolę, więcej brań możemy spodziewać się przy pełnej stabilizacji pogody-stałe ciśnienie, temperatura, wiatr -utrzymujące się od 3-4 dni.Są miejsca , o których mówi się ,że ryba jest tam zawsze-są to górki podwodne z niewielkim tzw. blatem - w takich miejscach ryba poszukuje pokarmu w okresie zimowym.

Metody połowu.

Błystka.


Wybór błystek pod lodowych na naszym rynku jest ogromny i tutaj nie ma specjalnej recepty na odpowiedni wybór. Są wody gdzie lepiej sprawdza się duże i jaskrawe błystki, a są wody gdzie będzie zupełnie odwrotnie czyli mała zwykła cynowa błystka. Tutaj warto przetestować na swoim akwenie kilka rożnych i dostępnych blaszek, by dowiedzieć się, która jest preferowana przez tutejszy rybostan. Łowienie błystką nie jest jakąś skomplikowaną metodą Błystkę należy opuścić na dno, naciągnąć żyłkę i ruchem przedramienia unosić ją raz wolniej, raz szybciej na wysokość od 0,5-1 metra, co jakiś czas pukając nią o dno. Jeżeli przez około 10-15 minut nie ma efektów, warto zmienić miejsce, ewentualnie błystkę. Dużym błędem w połowie zimą jest dobieranie nieodpowiednich żyłek, do błystek podlodowych. Powinna ona być miękka, niewidoczna w wodzie i przede wszystkim niegruba - 0,12-0,16 w zupełności wystarcza. Pamiętajmy, że woda zimą staje się bardziej klarowna, a ryba nie jest ślepa. Wędzisko do tej metody powinno być długości około pół metra. Kołowrotek z w miarę dobrą regulacją hamulca, który pozwoli przy większych rybkach na swobodne wybieranie żyłki ze szpuli.

Spławik


Wędka podlodowa z zestawem spławikowym wygląda mniej więcej tak samo, jak zestaw na dużym kiju, z tą różnicą, że stosujemy tutaj cieńszą żyłkę- 0, 10-0, 12- przypon dwa oczka mniejszy Czasami można z przyponu zrezygnować. Spławik stosunkowo nieduży 0, 5 grama wystarczy na łowienie na głębokości nawet 5-6 metrów, ważne jest tez by swą długością nie był większy niż średnica naszego przerębla. Łowiąc na głębszej wodzie można zastosować spławik o większej gramaturze i tu ze względu na dużą głębokość wskazane jest łowienie spławikiem przelotowym.. Na płytkiej wodzie można z powodzeniem stosować spławiki stałe, jednak preferowany w tej metodzie jest spławik przelotowy.Spławik powinien być tak wyważony by jego końcówka była na równi z taflą wody w naszym przeręblu , ewentualnie minimalnie wystawiony,co niektórzy wyważają je tak ,że jest on nawet przy topiony lekko .Obciążenie warto na takim zestawie rozmieścić w równych odległościach, starać się raczej nie skupiać go w jednym miejscu - każdy najmniejszy opór wyczuty przez rybę pod lodem skutkuje odejściem jej od naszej przynęty. Haczyk powinien być nieduży, cienki i ostry. Kolor także tutaj nie jest bez znaczenia, na większości wód, dobre rezultaty są stosując haki w kolorze czerwonym. Wędka 0, 5 metra powinna wystarczyć. Przynęty stosowane w tej metodzie są bardzo zróżnicowane, ale na większości akwenów prym wiedzie ochotka, dobre wyniki można zrobić tez stosując pinkę, małego czerwonego robaczka, niewielki kawałeczek wołowiny czy też zwykłe ciasto, zabarwione na żółto lub czerwono z dodatkiem np. czosnku, vanili, miodu czy anyżu. Łowiąc tą metodą, warto pokusić się o zanęcenie łowiska, pamiętając przy tym, że nie powinna to być ilość jaką często obrzucamy miejscówki latem, Kulka wielkości średniej mandarynki wystarczy na kilka godzin wędkowania. Zanętę zimową możemy sami skomponować w domu niewielkimi nakładami pieniężnymi. W skład takiej zanęty może wchodzić: biszkopt, słonecznik, płatki owsiane - te składniki należy drobno zmielić i podawać z tym, na co zamierzamy łowić np. pinka. Warto też dodać atraktor ochotkowy, który o tej porze roku jest niezwykle skuteczny i wabi w łowisko leszcze i płocie.

Mormyszka

Jest to chyba najpopularniejsza metoda połowu na lodzie. Mormyszka jest imitacją kiełża (wodny bezkręgowiec). Zestaw do tej metody także nie powinien być zbyt ordynarny: żyłka 0, 10, a na głębszych miejscach 0, 12, niewidoczna w wodzie, miękka, taka która pozwoli nam wykonywać jak najbardziej naturalne ruchy przynęty. Mormyszek na rynku jak i błystek jest masę, cynowe, ołowiane, wolframowe, są tez wykonane ze srebra, w rożnych wielkościach i w dużej gamie kolorów. Wielkość i kolor często mają znaczenie przy łowieniu poszczególnych gatunków i tak np. leszcz lubi duża mormyszkę z dodatkiem ochotki, taki zestawik jest w kręgu jego zainteresowania kiedy leży swobodnie na dnie, a zapach i powolne ruchy ochotki budzą wówczas jego receptory. Czarna i niewielka mormyszka jest często atakowana przez płoć. Okoń lubi kolor miedziany i srebrny. Do każdej mormyszki warto dodawać robaczki, ochotkę, pinkę, gnojaczka - w taki sposób zwiększamy swoją szanse na dobry wynik. Złowić tak możemy praktycznie każdy gatunek "kręcący" się w pobliżu naszego odławianego przerębla. Prócz, cienkiej i miękkiej żyłki, mormyszki i żywych przynęt, do zestawu dochodzi jeszcze kiwok - nasz sygnalizator. Łowiąc na niewielkie i lekkie mormyszki stosuje się kiwok ze szczeciny dzika, natomiast stosując nieco większe i cięższe mormyszki zakładamy kiwoki, wykonane ze sprężystych blaszek z adapterem, służącym do mocowania go na wędce i regulacji kiwoka. Kiwok należy dobierać tak by pod ciężarem mormyszki tworzył niewielką parabolę-tak by były widoczne brania nie tylko ciągnące przynętę w dół , ale też do góry -kiedy ryba podnosi przynętę w górę , kiwok powinien się wyprostować- dlatego ważny jest dobór odpowiedniego kiwoka.Wędka w tej metodzie nie musi być specjalnie długa 30-40 cm wystarczy w zupełności. Łowienie mormyszką polega na opuszczeniu jej do dna, naciągnięciu żyłki i wprowadzeniu jej w rytmiczne drgania za pomocą nadgarstka tak, by wiernie imitowała wodne stworzenie, jakim jest wspomniany kiełż. Co jakiś czas warto podciągać ją ku górze na wysokość około 1 metra i od czasu do czasu puknąć nią o dno. Warto też zmieniać częstotliwość drgań,po opuszczeniu jej na dno i naciągnięciu żyłki wprowadzić ją w delikatne drgania i na kilka sekund ją przytrzymać i znowu kilka drgań z podciąganiem w górę i znowu przytrzymanie.Tą metodą można złowić niemalże każdy gatunek występujący w danym akwenie.

Temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

stan2010
12-12-2018 20:07
Cześć Wam Wink To, obetnij pierwszy metr z miarki i będzie grało huha

Semi
12-12-2018 20:02
No patrz jaki wybredny. huha

Abramis
12-12-2018 19:56
Witam ! Było całkiem całkiem , ale tylko jednego mierzyłem i do zdjęcia , jakoś mnie tak nie rajcuje już te łowienie dorszy jak nie ma 2-ójki z przodu huha

Semi
12-12-2018 19:47
A ja bym jeszcze posiedział nad rzeką, tylko że nie mam kiedy pojechać. Smile

Exodus
12-12-2018 14:01
Ja też Wink

Labedziak
12-12-2018 09:23
Witam Wink Ja to w sumie już sezon wędkarski zakończyłem Wink

Abramis
11-12-2018 23:37
Cześć , jutro jadę Frown z kamerką na dorsze , powinny być jakieś do topa, jakby co to zamelduję Wink Biorę tyko ciężki sprzęt Wink

Exodus
11-12-2018 17:30
U mnie masa śniegu Wink https://www.youtu.
..npD8_cgCrc

Semi
11-12-2018 12:30
U mnie dziś bez opadów na szczęście, ale i tak szaro i ponuro.

MatiQ
11-12-2018 08:28
A ja przechwaliłem, budzę się, a tu biało i to tak dość napadało tego śniegu Wink

49,653,421 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus