Styczeń 22 2019 10:06:50
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Jak to jest zrobione? - Kołowrotek o stałej szpuli cz.1
cz1. Kołowrotek o stałej szpuli

W poniższym artykule nie odwiedzę fabryki kołowrotków, ale postaram się jak najprościej objaśnić jak wygląda klasyczny kołowrotek od środka, jakimi symbolami posługują się producenci i co te symbole w rzeczywistości dla wędkarza oznaczają, co w praktyce się za nimi kryje. Sądzę, że te podstawowe wiadomości pozwolą szczególnie początkującym wędkarzom, w wyborze swego pierwszego kołowrotka, a pozostałym - zrozumieć co kryją w sobie obudowy naszych "zabawek". Przedstawię poniżej jedynie modelowy kołowrotek o klasycznych i najczęściej występujących elementach mechanicznych, nie sposób bowiem opisać wszystkie rozwiązania w jednym artykule.


ŁOŻYSKA

Dla wielu wędkarzy wykładnikiem solidności i długowieczności kołowrotka jest ilość łożysk, które znajdują się w środku. Czy tak jest rzeczywiście? Czy liczba łożysk decyduje o klasie kołowrotka? Tak wcale być nie musi.
Spróbujmy "wtargnąć" do jego wnętrza...Każdy kołowrotek o stałej szpuli składa się z następujących elementów:
Korpusu (połączonego ze stopką, chroniącego mechanizm)
Rotora (lub kosza), na którym osadzony jest kabłąk (strzemię)
Szpuli, osadzonej na metalowej osi
Idea kołowrotka polega na przeniesieniu ruchu obrotowego korbki na ruch obrotowy rotora (kosza) w płaszczyznach prostopadłych do siebie, dzięki czemu możliwy jest ruch linki i znajdującej się na jej końcu przynęty.
Zaletą takiego kołowrotka jest stosunkowa łatwość obsługi i uniwersalność zastosowania - możliwość wykonywania dalekich rzutów, wadą natomiast skręcanie linki, gdyż ruch posuwisty zostaje zamieniony na obrotowy.

Gdzie znajdują się najważniejsze łożyska? Jak są one oznaczone w postaci piktogramów na pudełku?

Generalnie po obrazku zawsze wiadomo, że chodzi o łożysko:


Cyfra wskazuje nam ile zastosowano sztuk łożysk kulkowych.

Przede wszystkim kosz (rotor) powinien być łożyskowany. W kołowrotkach jedno-łożyskowych , na tym jedynym łożysku osadzony jest rotor. Z reguły jest to największe łożysko, występujące w kołowrotku.Czasem (choć obecnie coraz rzadziej) może być ono łożyskiem typu otwartego - czyli bez pierścieni zabezpieczających kulki. Jeżeli takie łożysko ma nasz kołowrotek, musimy pamiętać o okresowym przesmarowaniu jego. Na marginesie dodam, że łożyska kryte oznaczone są literami RS - kryte plastikiem lub ZZ - kryte metalowymi pierścieniami. Plastikowe są nieco szczelniejsze.

Kolejnym miejscem, gdzie pożądane jest łożysko, to wyjście korbki z korpusu.


Korbka stanowi dość długą dźwignię, stąd łożyskowanie tego miejsca jest bardzo celowe i wskazane.

Ostatnim ważnym łożyskiem jest łożysko rolki kabłąka. Aby móc się do niego dostać by sprawdzić jego stan i ewentualnie wymienić, należy odkręcić śrubokrętem krzyżakowym chomąto kabłąka, wyjąć śrubkę i rozłączyć te elementy. Należy przy tym odkładać po kolei podkładki, aby móc w tej samej kolejności je założyć. Pominięcie którejś podkładki może powodować tarcie, zatrzymujące rolkę. Jeżeli łożysko działa bez zarzutu, można przesmarować je kroplą oleju do urządzeń precyzyjnych.Łożysko rolki najszybciej się brudzi, najszybciej rdzewieje, najszybciej hałasuje - szczególnie pod obciążeniem (nawet niewielkim).

Moim zdaniem te trzy łożyska powinny znaleźć się w każdym przyzwoitym kołowrotku, gdyż od ich obecności w dużej mierze zależeć będzie niezawodna praca kręciołka.

Następne łożyska, dość chętnie dokładane przez producentów (wpływające też na cenę) poprawiają komfort łowienia.
Jako pierwsze w tej drugiej grupie wymienię wałeczkowe (czasem igiełkowe) dodatkowe łożysko rotora(Z łożyskiem igiełkowym mamy do czynienia, gdy średnica wałeczka przekracza dwukrotnie jego długość.)
Generalnie Każde łożyska wałeczkowe (lub igiełkowe) w znacznym stopniu stabilizują łączony układ, redukując jego luzy. Łożysko wałeczkowe w rotorze nie jest jednak stricte łożyskiem, którego zadaniem będzie stabilizacja. Z wyglądu jedynie przypomina łozysko, a tak naprawdę jest luźno osadzoną blokadą, której zasadniczym zadaniem jest natychmiastowe blokowanie biegu wstecznego tzw. OWC (One-way-clutch lub anti-reverse system) Dzieje się tak ze względu na specyficzną budowę koszyczka tego "łożyska". Gniazda wałeczków czy igiełek nie są okrągłe, lecz owalne, a w dodatku oś długa każdego gniazda nie jest ustawiona prostopadle do osi kołowrotka, ale pod niewielkim kątem. Przy normalnym ruchu (dla większości rotorów - w prawo) wałeczki w gnieździe "wędrują " w tą część gniazda, która jest nieco dalej od osi i kosz może się swobodnie obracać. Natomiast gdy chcemy zakręcić w przeciwnym kierunku, wałeczki zbliżają się do środka osi, blokując ten ruch. Są to bardzo nieznaczne ruchy - rzędu ułamka milimetra, jednak zatrzymują w miejscu rotor. System plastikowych zapadek (niekiedy malutkich sprężynek), kontrolowany motylkiem, pod koszem lub z tyłu korpusa, połączonym dźwigienką, może uniemożliwić zaciskanie się wałeczków. To łożysko jest łożyskiem otwartym, które nie"lubi" tradycyjnego smaru i podobnie jak łożysko rolki - woli olej do urządzeń precyzyjnych.System natychmiastowej blokady biegu wstecznego w niemieckich kołowrotkach może być oznaczony symbolem [b]Q.S.S. Quick-Stop-System[/b].

Następnym łożyskiem, mającym wpływ na komfort i płynność kręcenia, jest łożysko w rączce korbki. W bardzo drogich modelach może to być łożysko igiełkowe, choć z reguły występuje złożenie łożysk kulkowych, tak jak to jest przedstawione na zdjęciu poniżej:


Smaruje się je najczęściej dając kroplę oleju do maszyn precyzyjnych.

Ostatnim łożyskiem "wypasionego" kołowrotka jest łożysko szpuli. Jeśli ono występuje, wówczas szpula dość płynnie kręci się, co ma duże znaczenie dla pracy hamulca.Jest on wtedy cichy i płynny. Dość często dochodzi do zabrudzenia tego łożyska kurzem i piaskiem. Po zdjęciu szpuli należałoby przedmuchać sprężonym powietrzem trudno dostępne zakamarki szpuli, a na łożysko puścic kroplę wspomnianego wcześniej oleju.

Kolejne łożyska, które można spotkać w kołowrotkach, tak naprawdę nie mają już większego znaczenia (może z wyjątkiem łożyska dawanego - dość rzadko i tylko w drogich modelach - pod koło przekładni posuwu osiowego szpuli).

Reasumując: dobry kołowrotek ma następujące układy łożyskowane:
1. kosz (2 łożyska, jedno kulkowe, drugie wałeczkowe z blokadą)
2. wejście korbki do obudowy - razem 2 łożyska - jedno od strony korbki, drugie po przeciwnej stronie
3. rolka prowadząca linkę na kabłąku. Najczęściej 1 sztuka, czasem podwójne
4. szpula - 1 sztuka
5. rączka korbki - 1 lub 2 sztuki.
Razem ilość łożysk wynosi 7-8 sztuk

Łożyska w kołowrotku przeznaczonym do łowienia w morzu powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Są wtedy oznaczone "Stanless Steel Ball Bearings"

Więcej zdjęć i temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 18

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

krzysiu wedkarz
21-01-2019 22:04
Witajcie Pfft

Abramis
21-01-2019 07:46
Cześć Wink Jasne , że to tylko sport , zadziwiające jest tylko to , że mając tą skocznię u siebie nie potrafili na niej skakać i to raczej to mnie najbardziej zdziwiło bezradny

Semi
20-01-2019 20:14
To tylko sport, kibice nasi pięknie się zachowali, to nic, jeszcze nasi się odkują. ouch

Abramis
20-01-2019 19:27
Exo poczekaj jeszcze kilka turniejów, to się zmieni disa

Exodus
20-01-2019 19:03
Już płaczą Wink zobaczcie na ogólna tabele, tak nigdy nie było Wink

Abramis
20-01-2019 18:05
Cześć Wink ... Nic się nie stało , Polacy nic się nie stało... Niiic się nie staałoo , no kur... nic się nie staałoo bezradny (-)

Labedziak
20-01-2019 18:00
Oglądałem, trudno, nie wyszło dziś Wink Ale trudno, trzeba żyć dalej (T)

MatiQ
20-01-2019 16:57
Oglądacie Panowie skoki? Smile

stan2010
20-01-2019 11:30
Cześć Wink Ja też :{

Semi
20-01-2019 10:01
Siemka, w końcu widzę słońce. Shock

50,452,892 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus