Luty 19 2019 20:23:38
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Jak to jest zrobione? - Kołowrotek o stałej szpuli cz.2
Oznaczenie ilości łożysk i wielkości kołowrotka

Skąd po nazwie kołowrotka wiadomo ile ma łożysk?
Zwykle nazwa kołowrotka składa się z członu literowego i cyfrowego. Człon literowy jest nazwą własną, ot chociażby "PASSION". Po nim występuje człon cyfrowy np. 750. Cyfra "7" mówi o ilości łożysk, natomiast reszta cyfr wskazuje na wielkość kołowrotka. W tym wypadku liczba 50 mówi o takiej wielkości (w dużym uproszczeniu), że szpula pomieści ok. 100 metrów linki o średnicy 0,50 mm. Gdyby było napisane 740, wówczas wiemy, że ma 7 łożysk i pomieści ok. 100m żyłki 0,40mm.
Jeśli kupujemy kołowrotek, to sprawdźmy jego wielkość. Do wędki podlodowej ta liczba może być 10, do spławikówki 20-30, do spinningu, gruntu 30-40, na troć 40-50 do połowów morskich 60 i więcej.

SZPULE

Jeżeli już jesteśmy przy szpuli - możemy spotkać się z następującymi oznaczeniami:Szpula tak oznaczona wykonana jest z aluminium i posiada utwardzony rant spływu linki (najczęściej azotkiem tytanu)

Ta szpula jest wykonana z aluminiumSzpule wykonane z aluminium mogą być zrobione na dwa sposoby:
Pierwszy to odlew aluminiowy (tańszy i mniej dokładny sposób wykonania)
Drugi to precyzyjne toczenie z jednego kawałka obrabiarkami CNC. Jak dana szpula była wykonana można poznać, przyglądając się jej z bardzo bliskiej odległości. Po toczeniu zawsze pozostają mikro - rowki, wyczuwalne gdy przejedziemy po szpuli paznokciem, natomiast odlew będzie miał zaznaczone miejsca łączenia się połówek formy, a ponadto zawsze będą od wewnątrz okrągłe ślady po wypychaczach formy.

Szpule wykonane z tworzywa, to szpule z formy odlewniczej. Oznaczenie tych szpul jest następujące:"Line clip" to uszko, za które zahaczamy żyłkę po zdemontowaniu zestawu.Szpule, posiadające takie ucho oznaczone są zwykle symbolem:"Line connector" służy do zamocowania początku żyłki do szpuli. Trzeba jednak uważać na często ostre krawędzie otworówW zależności czy kołowrotek jest z przednim, czy z tylnym hamulcem, zmienia się budowa szpuli. Szpule z przednim hamulcem (oznaczane FD - front drag) muszą zmieścić w swojej budowie elementy tegoż hamulca.

[

Jest to kilka metalowych płytek, poprzedzielanych filcowymi podkładkami (nie wolno ich oliwić!). Dokręcanie z góry śruby regulacyjnej powoduje ściśnięcie podkładek i zwiększa efekt tarcia. Oś, na której zamocowana jest szpula posiada wyfrezowane spłaszczenie, które idealnie pasuje do otworów na metalowych podkładkach hamulca - dlatego te podkładki nie maja możliwości obracać się razem ze szpulą.

Niektóre kołowrotki, szczególnie duże karpiowe wyposażone są w system precyzyjnego hamulca i oznaczone są symbolem S.D.S Sensitive-Drag-System

Hamulec walki (tak na marginesie - jako ciekawostka)

Kołowrotek może być wyposażony w hamulec walki. Jeden ruch dźwigni zastępuje kilka obrotów pokrętłem hamulca! To nowatorskie rozwiązanie znakomicie ułatwia hol walecznej ryby, bez konieczności kręcenia hamulcem. Po udanym holu jednym przesunięciem dźwigni ustawiamy na powrót hamulec, który "pamięta" wyregulowaną moc hamowania. Kołowrotek z takim hamulcem szczególnie ułatwia łowienie metodą drgającej szczytówki z koszyczkiem. Podczas podcięcia koszyczek stawia spory opór, stąd hamulec musi być mocniej dokręcony, natomiast później należy go poluzować. Ta dźwignia znakomicie nam ułatwia zadanie i nie musimy za każdym razem regulować naszego hamulca.

Szpula w niektórych kołowrotkach FD jest przykręcana nakrętką, a w niektórych nakrętka jedynie jest regulacją hamulca, zaś sama szpula (tak jak w kołowrotku Quick serii 300) jest szpulą "szybkiego montażu, zdejmowana przez naciśnięcie przycisku w nakrętce, zwalniającego zapadki, stabilizujące szpulę na osi.Na środkowym zdjęciu powyżej widać pod szpulą tajemniczą zębatkę. Mało kto wie, że służy ona do regulacji nawijania żyłki... W kołowrotkach ze szpulą szybkiego montażu (to taka szpula z przyciskiem na górze) w zasadzie nie ma możliwości dokonywać korekty nawoju. W niektórych modelach Quick taka możliwość istnieje właśnie dzięki tej zębatce, którą kręcąc podwyższamy lub obniżamy posadowienie szpuli na osi. Takim innym serwisowym trickiem - gdy nie ma innej możliwości, a kołowrotek źle nawija - jest dodanie lub zdjęcie podkładki pod koszem (rotorem). Nie można skorygować dużych różnic, bo rotor mógłby trzeć o korpus, jednak zwykle wystarczają ułamki milimetra...

Posuw szpuli

Posuw wzdłużny szpuli zapewnia równomierne nawijanie żyłki na całej powierzchni szpuli. Realizacja posuwu szpuli realizowana jest przez zamocowanie osi, na której jest szpula do wodzika, znajdującego się w korpusie na samym dole. Po otwarciu pokrywy kołowrotka, u dołu znajdziemy koło zębate, usadowione w gnieździe obudowy.Na powierzchni koła jest wypustka, na którą nałożony jest wodzik.

Wodzik posiada rowek, pasujący do wypustki (to połączenie wodzika i koła należy czasem przesmarować)

Ponieważ oś nie może ruszać się na boki, a jedynie góra-dół, wypust w kole zębatym przesuwa się w rowku wodzika, unosząc go i opadając za każdym obrotem. Wodzik przymocowany jest śrubką do osi i powoduje ruch posuwisty całej osi wraz ze szpulą.
Do niedawna bardzo trudno było zsynchronizować ten posuwisty ruch z równomiernym nawijaniem linki, szczególnie w skrajnych położeniach. Rozwiązaniem tego problemu było takie wykonanie rowka w wodziku, aby ten "miękko" zaczynał i kończył posuw. Idealnym kształtem rowka okazał sie kształt litery "S", stąd kołowrotki z takim wodzikiem oznaczone sa symbole 'S Curve Oscillation System"Innym, bardziej precyzyjnym sposobem na równomierne nawijanie żyłki, a jednocześnie mocno spowalniającym ruch posuwisty szpuli, stał się system Wormshaft.
Wormshaft Oscillation System.Spowolnił on posuw szpuli dwukrotnie, skok linki na szpuli stał się mniejszy, co dało możliwość wykonywania dalszych rzutów, bez obawy o splątanie. Idea wormshaftu polega na tym, iż ruch wodzika odbywa się po rowku naciętym w dodatkowej ośce, równoległej do osi głównej. Rowek jest nacięty w taki sposób, że po osiągnięciu skrajnego położenia, trajektoria nacięcia wraca po przeciwnej stronie osi w oplocie krzyżowym, by z drugiej strony znowu się połączyć z miejscem startu. Dokładnie na tej samej zasadzie działa wodzik w multiplikatorach.

L.C.S. Line Control System - wolny bieg szpuliKołowrotki posiadające takie oznaczenie, posiadają dodatkową dźwignię, która zwalnia całkowicie hamulec zasadniczy kołowrotka poprzez wysprzęglenie jego do czasu zakręcenia korbką. Jest to bardzo przydatna właściwość przy połowie nieufnych ryb, które potrzebują trochę czasu na pobranie przynęty. Zanim ten system pojawił się i zadomowił, wędkarze otwierali po prostu kabłąk... Po załączeniu L.C.S. możemy regulować tylnym pokrętłem siłę potrzebną do obrotu szpuli. Łowiąc na jeziorach najczęściej luzuje się to maksymalnie, ale przydatne jest to pokrętło na rzekach lub wodach o niewielkim uciągu. Można wtedy naprawdę bardzo precyzyjnie wyregulować moment, w którym nurt nie będzie zabierał nam żyłki. Po zakręceniu korbą, dźwignia L.C.S. wskakuje w położenie spoczynkowe, układ się zasprzęgla i kontrolę nad szpulą przejmuje hamulec górny (front drag).

Rodzaje szpul

Istnieją 3 podstawowe rodzaje szpul.
1. Szpula standardowa - o pojemności nominalnej, zbliżonej do wielkości kołowrotka2. Szpula matchowa - jest to płytka szpula, mieszcząca zaledwie około 100 metrów żyłki 0,20-0,22mm

3. Szpula typu LongCast - jest to szpula długa, o dużej średnicy, stosowana do dalekich wyrzutów. Z reguły ma dość dużą pojemność.PRZEKŁADNIAW nowoczesnych kołowrotkach najczęściej stosuje się przekładnię zębatą hiperboidalną, w której osie obrotu leżą w dwóch różnych płaszczyznach.
Zwykłe przekładnie stożkowe miałyby dość głośna pracę, trudny do zlikwidowania luz oraz charakterystyczną krokową nierównomierność.
Przekładnie hiperboidalne maja osie zwichrowane względem siebie. Wartości kątów zębów na pracujących elementach powinny być zbliżone do siebie - wtedy współczynnik tarcia jest zminimalizowany. Styk zębów ma charakter punktowy w tych przekładniach - stąd mogą one służyć do przenoszenia jedynie niewielkich obciążeń. Większość przekładni w popularnych kołowrotkach wykonana jest z mosiądzu. Jak rozbierzemy jakiś starszy młynek nie zdziwmy się, gdy przekładnia będzie aluminiowa!

Legendarna przekładnia ślimakowa składa się ze ślimaka, wykonanego ze stali hartowanej (tak powinna być wykonana, a w większości wypadków jest zrobiona ze stopu mosiądzu...), o zębach trapezowych (widać go na zdjęciu powyżej) i ślimacznicy - większego koła o zębach - na przekroju wzdłużnym - wklęsłych, wykonanego najczęściej z brązu (jak poprzednio - w większości wypadków z mosiądzu...). Przeniesienie napędu następuje na zasadzie tarcia. Ważny jest tu kąt zębów - przy zbyt wielkim układ staje się niemożliwy do zakręcenia. Przekładnia ślimakowa - ze względu na pewne ograniczenia) jest przekładnią o małej sprawności, ale bardzo żywotną. Charakteryzuje się płynną - wręcz "maślaną" pracą i możliwością przeniesienia stosunkowo dużego momentu. Choć w przypadku kołowrotków, gdzie kołem atakującym jest ślimacznica, a nie ślimak - dzieje się akurat na odwrót, stąd jedyną zaletą wartą uwagi wędkarza jest długowieczność takiej przekładni - pod warunkiem okresowego jej smarowania.

Przełożenie

Przełożenie kołowrotka jest wielkością ściśle związaną z przekładnia główną i informuje wędkarza ile obrotów rotora przypada na jeden pełny obrót korbką. Im większa jest wartość przełożenia, tym delikatniejszy mamy kołowrotek, niestety... Największe przełożenia mają kołowrotki do metod odległościowych, gdzie rzuca się daleko i często.
Ze znanych mi kołowrotków o dużym przełożeniu wymienię wyrób Balzer-a MTX VarioMatch - 7,2:1 czy SPRO Syntra HS 6,2:1. Symbol HS oznacza High Speed
Do połowów, gdzie będziemy mieli do czynienia z siłowym holem (sumy, dorsze) nie warto brać kołowrotków ze zbyt dużym przełożeniem, gdyż szybko można "zajeździć" przekładnię. Na dorsze np można kupić kołowrotek o nazwie SAILER i symbolu SG (Slow Gear) z celowo obniżonym przełożeniem do 3,5:1. Z przełożeniem jest tak jak w aucie. Wyobraźmy sobie, że chcemy ruszyć z trójki... Na jeden obrót wałem korbowym przypada kilka obrotów kół... Mało wydajne i można zniszczyć przekładnię w skrzyni. O ileż łatwiej ruszyć z jedynki, gdzie przełożenie jest niemal bezpośrednie 1:1.
Należy mieć to na uwadze i wypośrodkować swoje potrzeby (w zależności od metody łowienia), aby nie przedobrzyć z wartością przekładni. Dla spinningu optymalnie jest 1:4 - 1:5

Niektórzy producenci dodatkowo podają ile metrów linki zwinie jeden obrót korbką. Jest to bodaj najdokładniejsza wartość, gdyż bierze pod uwagę średnicę szpuli i mówi dokładnie, że np. na jeden obrót przypada 1,2m linki. Jest to parametr nadający się do porównań. Samo przełożenie mówi jedynie jak szybko kręci się kosz...

Część pierwsza newsa.


Więcej zdjęć i temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

stan2010
19-02-2019 12:04
Cześć Wam Wink

MatiQ
18-02-2019 21:54
Cześć, weekend mi się skończył, od jutra do pracy ?1!

Kondzio154
17-02-2019 21:11
Dobre huha

stan2010
17-02-2019 20:05
We wtorek zrobię fotow Pfft

Exodus
17-02-2019 19:56
Stan jak widzisz pączki na drzewach, to może już nie ćpaj Wink Ja widziałem, ale w cukierni Wink

stan2010
17-02-2019 19:22
Cześć Wam Wink dzisiaj zobaczyłem małe pączki na krzako-drzewkach :w00t:

Exodus
17-02-2019 18:39
Dziś prawie dobrze Wink

Kondzio154
17-02-2019 14:59
Cześć. Dzisiaj Willingen (-)

Norbert
16-02-2019 22:43
Witam.

Kondzio154
16-02-2019 22:14
Cześć.

51,030,151 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus