Styczeń 20 2019 05:50:17
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
· Żabnica
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Budowa kołowrotka - Kołowrotek o stałej szpuli cz. 3
Inne oznaczenia stosowane dla kołowrotków

LH, RH

Kołowrotek na lewą rękę i na prawą rękę.
Większość klasycznych kołowrotków jest uniwersalna - czyli można rączkę sobie przełożyć na tą rękę, na którą nam pasuje. Jeżeli jednak występuje jedno z poniższych oznaczeń, musimy liczyć się z tym, że kołowrotkiem będziemy posługiwać się jedynie wskazaną na piktogramie ręką.
LH - Left hand - lewa ręka
RH - Right hand - prawa ręka

Większość z nas kręci lewą ręką!!
Należy uważać szczególnie przy zakupach internetowych - abyśmy nie nabyli czegoś, na co nie będziemy umieli łowić. Zdecydowana większość kołowrotków morskich - multiplikatorów - sprzedawanych na świecie jest RH (na prawą rękę)

Tuff BodyKorpus wykonany z metalu (najczęściej aluminium).
Jeżeli zależy nam na tym, aby kołowrotek zbudowany był w całości z metalu, zwrócić należy uwagę czy rotor jest również metalowy, gdyż czasami producenci tą drobną niedoskonałość pomijają.

Strong BailOznaczenie wzmocnionego kabłąka. W większości wypadków jest to jedynie kosmetyczne zagranie producentów, poprawiające wygląd kołowrotka, (i nasze samopoczucie...), gdyż tak naprawdę grubość kabłąka nie odgrywa najmniejszej roli, poza designem.

Aluminium handleTen piktogram informuje o tym, że rączka wykonana została z metalu, najprawdopodobniej obrabiarką CNC (Computerized Numerical Control , CNC Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Można przypuszczać, że będzie trwalsza i lepiej spasowana niż odlew.

Przy okazji pokażę Wam jak Quick rozwiązał składanie się korbki:Symbol HS

oznacza kołowrotek z dużym przełożeniem (high speed) rzędu 6:1, 7:1 Jak już wspomniałem większe przełożenie, to rżnięcie zębów pod większym kątem, a co za tym idzie układ staje się o wiele delikatniejszy i taki kołowrotek jest wykluczony z wszelkich siłowych holi. Kołowrotek z dużym przełożeniem jest za to znakomity do lekkich metod odległościowych.
HS jest przeciwieństwem:

SG

stosowanym właśnie przy kołowrotkach z fabrycznie obniżonym przełożeniem do 1:3, 1:3,5, aby zapewnić możliwość przeniesienia większego momentu obrotowego na rotor przy holach siłowych w wędkarstwie morskim.


Jak bezpiecznie rozebrać kołowrotek?

Jeżeli już wiemy jak zbudowany jest kołowrotek, możemy zajrzeć do wnętrza własnego...

Chcąc rozkręcić kręciołek, powinniśmy przygotować sobie kawałek białej kartki lub płótna - tu będziemy odkładać śrubki, podkładki, sprężynki...

Następnie szykujemy śrubokręt krzyżowy i płaski (odpowiedni do wielkości śrubek, które widzimy w obudowie)
Wykręcamy korbkę. Albo to będzie śruba z plastikową kapą, albo kręcąc do tyłu korba będzie się odkręcać. Po odkręceniu wyjmujemy sześciokątny trzpień korby z gniazd w obudowie.
Przy większości nowoczesnych kołowrotków typu FD (patrz wyżej co to oznacza), musimy wpierw odkręcić śrubkę u dołu korpusu i zdjąć ozdobną plastykową klapkę, gdyż często pod nią znajduje się czwarta śruba obudowy.Kolejną czynnością jest odkręcenie klapki korpusu. Są to zazwyczaj 3-4 śruby. Jeżeli śruby są różnej długości, koniecznie narysujmy sobie układ, który widzimy, aby te same śruby później trafiły w swoje gniazda - nie wolno ich pomieszać, bo jednych nie dokręcimy, a inne przekręcimy.


Naszym oczom ukaże się następujący widokAby wyjąć koło przekładni, w dużej części modeli wpierw należy odkręcić śrubkę wodzika, mocującą oś.Po odkręceniu, wyjmujemy wodzik i wysuwamy szpulę razem z osią główną.
Teraz koło zębate przekładni głównej da się wyjąć - uważajmy przy tym na podkładki dystansowe, znajdujące się z obu stron. Służą one do zachowania odpowiedniego dystansu tego koła od zewnętrznych pierścieni łożysk.Po wyjęciu koła ukaże nam się widok podobny do tego:


Jeśli chcemy zdjąć kosz (rotor) - tu ważna uwaga - w dużej ilości modeli, szczególnie z tylnym hamulcem (RD), kosz zdejmujemy jako pierwszy, gdyż bez zdjęcia kosza nie będziemy mogli zdjąć klapki korpusu - należy odkręcić nakrętkę mosiężną, która znajduje się od strony szpuli. Jednak zazwyczaj ta nakrętka jest zabezpieczona przed przypadkowym odkręceniem małą śrubką, wkręconą bezpośrednio w materiał kosza. Nakrętki stosowane do przykręcenia kosza są bardzo różne. Od metrycznej "dziesiątki" do "piętnastki", zdarzają się - szczególnie dla modeli na amerykański i angielski rynek - nakrętki calowe... Aby odkręcić tą nakrętkę należy mieć klucz rurkowy. Próby odkręcenia płaskim kluczem czy szczypcami kończą się zazwyczaj połowicznym sukcesem, gdyż poniszczymy krawędzie nakrętki i po parokrotnym kręceniu - nakrętka jest do wyrzucenia. Uwaga na gwint! Często jest to lewoskrętny! Przed odkręceniem należy sprawdzić i nie kręcić na siłę.Po zdjęciu rotora zobaczymy mniej więcej to:Dostęp do łożyska głównego kosza i łożyska wałeczkowego (OWC) zasłonięty jest tylko przez blaszkę ochronną, przykręcona na 3 śrubki. Po ich odkręceniu, blaszkę można zdjąć. Od tej pory należy postępować już bardzo delikatnie, aby nic przypadkowo nie wypadło, bo będą problemy!Łożysko wałeczkowe (OWC) jest przysłonięte pierścieniem aluminiowym. Jeśli chwycimy za mosiężny gwint i pociągniemy, to wyjmiemy ten pierścień wraz z gniazdem osi, będącym jednocześnie częścią przekładni główneji ukaże się łożysko OWC, którego nie radzę wyciągać, chyba, że ktoś ma wprawę do drobnych i nieposłusznych elementów ;)Skoro dobraliśmy sie tak głęboko do naszego młynka, warto by trochę go przesmarować przed sezonem. Do smarowania będziemy używać smarów specjalistycznych do kołowrotków oraz oleju do urządzeń precyzyjnych. Nie wolno stosować zwykłego towotu czy pierwszego lepszego oleju maszynowego, który po kilku miesiącach będzie się kleił i łapał wszelkie zabrudzenia. Druga uwaga odnośnie do smarowania, to smaru potrzeba naprawdę niewiele. Na cały kołowrotek - do bieżącego smarowania - będziemy potrzebować taka ilość smaru, jaka zmieści się na płaskiej końcówce śrubokrętu o szerokości 3mm. Około 3-4 mm sześciennych. Widziałem już kołowrotki, gdzie smar uciekał bokami przy zamykaniu klapki... Zbyt dużo smaru jest chyba gorsze od jego braku.

Jak smarować?

Łożysko OWC smarujemy olejem 1-2 krople.
Łożysk zamkniętych nie smarujemy. Jeśli hałasują lub istnieje wyczuwalne zużycie - należy je wymienić na nowe.
Kołowrotek składamy w kolejności odwrotnej jak go rozbieraliśmy.
Smarem stałym można przesmarować gniazdo koła wodzika (najczęściej nie ma tam łożyska). Również zębate elementy przekładni i rowek wodzika smarujemy smarem stałym. Wkładając oś główną, nakładamy bardzo cienki film smaru na nią.
Łożyska zamknięte, co do których istnieje obawa, że smar fabryczny zużył się, można zakroplić olejem. Obowiązkowo dajemy olej na łożysko rolki kabłąka. Niekiedy próbowałem z dobrym skutkiem roztopić smar do kołowrotków w temperaturze ok. 100 st. C i w płynnym smarze zanurzyć łożysko, a jak smar stężał, wytarłem je z zewnątrz. Nie mam jednak pewności czy stopiony smar wniknął do jego wnętrza, jednak znacznie przedłużyło to żywotność łożyska.
Przesmarować tez należy mechanizm zwalniający kabłąk.


Jeżeli chcemy po długim sezonie wyczyścić dokładnie cały kołowrotek, należy go rozebrać i wymyć wszystkie elementy (oprócz łożysk zamkniętych) w benzynie ekstrakcyjnej. Umycie łożysk spowoduje wypłukanie z nich smaru i zatarcie się przy pierwszym łowieniu.

Kiedyś stosowano bardzo zawodne sprężynki pracujące na skręcenie. Wkładano je między innymi w niemieckich Rexach... Obecnie tego rozwiązania nie stosuje się zupełnie, gdyż żywotność tej sprężynki była niewielka. Dzisiaj mamy sprężynę pracującą wzdłużnie, co powoduje, że w praktyce dożywa ona razem z kołowrotkiem sędziwego wieku bez najmniejszych oznak zmęczenia materiału.

Część pierwsza
Część druga

Więcej zdjęć i temat na forum

Wszelkie prawa do całej zawartości Serwisu internetowego www.narybki.net jak i www.narybki.vot.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz drukowania całych stron lub fragmentów . Żadna część Serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób, modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana - bez uprzedniej zgody autora tekstu, lub serwisu narybki.net.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 14

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,512
· Najnowszy użytkownik: Belxon
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Kondzio154
19-01-2019 21:28
ze swoimi kostiumami, cos gdzieś próbując oszukać.

Kondzio154
19-01-2019 21:27
Pomogli, ale to kolejny dowód na to, że Norwegowie, za duzo kombinują

Semi
19-01-2019 18:55
Noo, trochę pomogli Norwegowie, ale wskoczyli. Cool

Exodus
19-01-2019 18:37
Wskoczyli Wink

Semi
19-01-2019 17:08
Jaki spam. Wink No ciekawe czy naszym uda się wskoczyć w drugiej turze na podium.

Exodus
19-01-2019 16:15
Co to za spam Wink

MatiQ
19-01-2019 14:58
Cześć Wam, wróciłem z pracy teraz ___ a potem (T) (-)

Labedziak
19-01-2019 14:28
Witam Wink (-) (-) (-) (-) Drużyna skacze (T)

Semi
19-01-2019 12:29
Zobaczymy, przypominam, początek 16.15. Wink (-) Pogoda w Zakopanem wyśmienita, także nic tylko kciuki trzymać. Wink

Abramis
19-01-2019 11:02
Cześć Wink Miejmy tylko nadzieję, że w konkursach będzie lepiej Kij

50,416,484 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus