Wrzesień 23 2018 20:05:20
Nawigacja
· Regulamin forum
· Regulamin PZW
· Strona główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Muchowe
· Spinningowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Konger
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Łowisko lesczowe
Łowisko leszczowe
Szwecja/ Rzeka Svartan
Łowsko typowo leszcowe
Miejsce to znajduje się w Południowej Szwecji. Dojazd nie jest skomplikowany i nie zabiera wiele czasu.
Pierwsze wrażenie po przyjeździe do ośrodka Östanbäck położonego bezpośrednio nad rzeką Svartan nie tchnie optymizmem: domek o średnim standardzie, niemalownicza, rolnicza i równinna okolica, wreszcie na pierwszy rzut oka nieciekawie w tym miejscu wyglądająca rzeka.
Łowisko stanowi nizinna rzeka Svartan przepływająca pomiędzy dwoma wielkimi jeziorami Sommen i Roxen. Östanbäck leży w centralnej części południowej Szwecji, a najbliższym dużym miastem jest Linköping.

Jak się okazuje, łowisko to pokazuje swoje przebogate możliwości wędkarskie dopiero w miarę jego poznawania. Jest kapitalnym miejscem do połowu leszczy, linów, karasi, płoci i wzdręg. W rzece występują węgorze, wędrujące pomiędzy jeziorami. W wybranych fragmentach rzeki, oddalonych o kilkaset metrów od bazy, gdzie nurt rzeki jest szybszy, licznie występują klenie. A jeśli połów z gruntu, na spławik lub na przepływankę się nam znuży, warto chwycić za spinning w poszukiwaniu okoni lub szczupaków.
Warto dodać, że z tego łowiska pochodzą dwa rekordy Szwecji: w połowie karasia (3,46 kg) oraz wzdręgi (1,72 kg).

Rzeka, choć typowo nizinna, ma zróżnicowany charakter. Szerokość jej waha się od 15 do 40 metrów, a głębokość od 0,7 do 4 metrów. W najgłębszych i szerokich miejscach nurt jest ledwie wyczuwalny, a w płytszych i węższych nawet wartki. Zróżnicowany jest też dostęp do brzegów, łatwy w miejscach, gdzie do samej wody dochodzi łąka, nieco trudniejszy w przy brzegach porośniętych drzewami i krzewami oraz wręcz niemożliwy w przypadku szerokich pasów trzcin i sitowia po obu stronach rzeki.
Granicę łowiska wyznaczają dwa progi wodne będące małymi wodnymi elektrowniami. Odległość z Östanbäck do górnego progu wynosi ok. 1 km, a do dolnego 10 km.

Doskonałe łowisko leszczowe znajduje się tuż przy bazie na styku starorzecza i właściwej rzeki. Stosować można różne metody, na przykład przepływankę z przytrzymywaniem lub łowienie z gruntu. My łowiliśmy wędziskiem typu feeder na kukurydzę, zakładaną po 2 - 3 ziarna na haczyku. Miejsca połowu leszczy powinny być dobrze zanęcone jak również nęcone w czasie wędkowania. Innym doskonałym łowiskiem leszczowym jest płytki i szeroki fragment rzeki tuż po złączeniu się dwóch jej odnóg, położony ok. 1 km poniżej bazy. Największe leszcze łowi się tutaj wiosną, ale i w lecie można się pokusić o złowienie leszczy o masie 2 - 2,5 kg.
Samo starorzecze, nad którym stoi drewniany domek dla wędkarzy, jest świetnym majowym łowiskiem linów, płoci i wzdręg.

Niezwykle atrakcyjna techniką jest łowienie kleni na spływający chleb. Najlepszym odcinkiem rzeki jest jej fragment rozpoczynający się ok. 300 m poniżej bazy. Do połowu trzeba być dobrze przygotowanym: obowiązkowym ubiorem są spodniobuty, aby móc dojść poprzez trzciny do właściwego nurtu i aby się w rzece bezpiecznie poruszać. Łowimy na spływający z nurtem chleb, w którym ukryty jest haczyk. Do połowu stosujemy wędzisko odległościowe typu match, kołowrotek o stałej szpuli i żyłkę minimum 0,22 mm, bowiem w rzece tej występują rekordowej wielkości klenie, o masie przekraczającej 3 kg. Reagować należy szybkim zacięciem na każdy ruch wokół chleba. Ponieważ klenie są niebywale ostrożne, przemieszczać się należy w sposób niezauważalny dla ryb. Najlepszą porą jest świt oraz wieczór, fascynujące jest też nocne łowienie kleni w lecie w świetle księżyca.

W ośrodku znajdują się także łódki, dlatego zarówno na ryby spokojnego żeru jak i na drapieżniki można wyprawić się łódką. Spinningowanie w tej rzece daje dużo przyjemności, tym bardziej, że woda kryje dużo okazów okoni jak i pokaźnych rozmiarów szczupaki. Dobre łowisko okoniowe, szczególnie w maju, znajduje się kilkaset metrów powyżej bazy, na spokojnym i bardzo głębokim odcinku rzeki. O tym, jakiej wielkości szczupaki znajdują się w tej rzece, przekonaliśmy się podczas wyprawy łodzią w górę rzeki. Na odcinku poniżej tamy mieliśmy brania dwóch szczupaków, z których większy miał masę 5 kg!

Gospodarz tego łowiska Anders Rockler doskonale zna rzekę i sposoby żerowania ryb. Jest zawsze gotowy służyć poradą dotyczącą stosowanych zanęt i przynęt, wyboru łowiska, może też przekazać uwagi dotyczące stosowanego sprzętu wędkarskiego.
Łowiąc w Östanbäck do bezpośredniej konsumpcji wolno dziennie zabrać jednego szczupaka o długości nie przekraczającej 80 cm lub okonia o masie poniżej 1 kg. Złowione ryby pozostałych gatunków należy bezwzględnie wypuścić. Może to jest jeden z sekretów obfitości ryb spokojnego żeru w rzece, skoro wszystkie złowione liny, leszcze, płocie i wzdręgi odzyskują wolność.

Wiecej na temat wyjazdów na to łowisko http://www.skandynawia.net.pl/
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Panel informacji
Panel informacji -----------------
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 15,502
· Najnowszy użytkownik: Dudency98
Przetłumacz stronę

Losowa Fotka
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Semi
23-09-2018 17:31
Lecę do kina na Dywizjon 303. Wink

MatiQ
23-09-2018 12:26
Z dwa kilo koźlarzy, trochę maślaków i podgrzybków, potem wstawie zdjecia Wink

Semi
23-09-2018 11:37
Siemka. Zimno się zrobiło. ___

Labedziak
23-09-2018 10:03
Co tam MatiQ nazbierałeś? Wink

MatiQ
23-09-2018 09:53
I po grzybach, nogi mi do D wchodzą Wink

Labedziak
22-09-2018 21:45
Spamy atakują. Wink

Semi
22-09-2018 18:10
Jak najbardziej. ouch

MatiQ
22-09-2018 15:40
Sam bym Semi wsiadł w samochód i zajechał do kogoś na weekend na Frown Może coś się uda ugrać w przyszłym sezonie

Semi
22-09-2018 14:47
Ja lubię i zbierać i obrabiać. Wink

Exodus
22-09-2018 14:46
Laba Usmiech nie będziesz z nimi musiał robić.

48,573,649 unikalne wizyty Original Theme, Athos, by Thomas - Modified into Athos_Grey by Exodus